To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Milczenie dźwięków w BWA

RAFAŁ WILK, Bez tytułu, 2010, olej na płótnie, własność Krzysztof Musial, depozyt Galeria Atak

Galeria BWA zaprasza na wernisaż wystawy pt. Milczenie dźwięków, który odbędzie się w najbliższy piątek, 9 października, o godz. 18.00. W trakcie wernisażu odbędzie się ok. 30 min. performance Dariusza Fodczuka pt. „Star watching” z udziałem publiczności.

Zachęcamy też do udziału w performensie dźwiękowym Sebastiana Buczka inspirowanym twórczością Tadeusza Kantora, który będzie miał miejsce o godz. 20.00, w Miejskim Domu Kultury Muflon w ramach Festiwalu Muzyki Teatralnej. Organizatorzy proszą o zorganizowanie się w kwestii transportu do Sobieszowa, o użyczenie znajomym miejsca w prywatnych samochodach. Istnieje możliwość dojechania na koncert busem podstawionym przez Teatr Cinema. Informujemy też, że o godz. 19.12 z przystanku Podwale odchodzi autobus linii nr 7 do Sobieszowa. Obydwa projekty łączy podobna tematyka dlategowarto obejrzeć je razem.

 

Milczenie dźwięków

Czy istnieje cisza? Czy jesteśmy w stanie ją opisać ? Jakie są jej granice? Czy jest sprzecznością, paradoksem, utopią? Nie możemy jej usłyszeć, dotknąć ani zweryfikować, ponieważ jej nie ma. Wystawa będzie próbą zmierzenia się z paradoksem tego pojęcia. Cisza jest próbą zbliżenia się do czystej, pustej przestrzeni dźwiękowej lub emocjonalnej, zapowiedzią dźwięku i nieokreślonego zagrożenia, metodą komunikacji, pełnowartościową częścią zdania, doświadczeniem ciszy przestrzeni osobistej, samotności, wyobcowania, przymusem milczenia i w konsekwencji zgodą na lęk i zło. Nakaz milczenia i odebranie prawa głosu to narzędzia, które służą przemocy symbolicznej i strategii wykluczenia. Z drugiej zaś strony milczenie jest ideałem komunikacji międzyludzkiej, szczerości, autentycznej relacji z innymi.
Na wystawie pokazane zostaną prace odnoszące się do rozmaitych aspektów tego zagadnienia. Prace wprowadzające nas w stan specyficznej „hibernacji”, zawierające wątki melancholii i przemijania, zatopienia w przeszłości, prace związane z pojęciem pustki, niepokoju, stany przejścia dające impuls do przemiany.
W wystawie udział wezmą: Filip Berendt, Piotr Blajerski, Piotr Bosacki, Dariusz Fodczuk, Daniel Koniusz, Barbara Kubska, Igor Omulecki, Zbigniew Rogalski, Mateusz Sadowski, Konrad Smoleński, Rafał Wilk, M. H. Zdanowicz.

Sebastian Buczek – artysta dźwiękowy i wizualny, performer, designer i konstruktor. Studiował grafikę na ASP w Katowicach i film animowany w łódzkiej PWSFTViT; zajmuje się także grafiką użytkową, fotografią mikroskopową, produkuje roboty i maszyny (uchodzi za doskonałego materiałoznawcę). Dał się poznać szerszej publiczności za sprawą eksperymentów w dziedzinie analogowych sposobów zapisu dźwięku i jego przetworzeń. Buduje dziwaczne instrumenty, wytwarza płyty gramofonowe ze szkła, pleksi i drewna pokrytego pszczelim woskiem i szelakiem. Współpracuje z wytwórnią Mik.Musik. Założyciel eksperymentalnej manufaktury muzycznej Altanova Press (dotychczas wydał płyty zespołów Boring Drug i RSS B0YS).