To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w nowej formule

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w nowej formule

Sporo zmian, w stosunku do poprzednich lat, pojawiło się w programie tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w połowie lipca w Jeleniej Górze.

– Pierwszą istotną zmianą jest data – mówi dyrektor Teatru Norwida Piotr Jędrzejas. – Festiwal będzie odbywał się nie w sierpniu, ale w lipcu, jak przed laty. Wynika to m.in. z kwestii organizacyjnych, naszym partnerem jest Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie. Dzielimy finansowanie niektórych grup zagranicznych, które są drogie.
Drugą istotną zmianą jest to, że organizatorzy zaprosili teatry, które dotąd w Jeleniej Górze nie występowały. Po trzecie, w ramach festiwalu odbędzie się pierwszy Bieg Ludzi Teatru. Po raz pierwszy też odbywa się konkurs na scenariusz teatru ulicznego.

Festiwal rozpocznie się w piątek 11 lipca. Na początek wystąpi hiszpański zespół Efimer, który da dwa przedstawienia. O godzinie 20. rozpocznie się występ pn. Traps. Będą ożywione postaci z dziecięcych bajek, kolorowe stwory.
Z kolei o godzinie 21.30 odbędzie się „Taniec śmierci” (The Dance of Death), czyli parada – kościotrupów i nie tylko – z żywiołową muzyką.
Występy te przedzieli polski „A3 Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń” z widowiskiem pn. „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” (początek o godz. 20.30). Jest ono inspirowane wschodnim rytuałem Nocy Kupały i dramatem Szekspira. Będzie to parada lamp, która przejdzie od teatru przez ul. 1 Maja na Plac Ratuszowy.

Sobota (12 lipca) rozpocznie się happeningiem pn. Trawa. – Pod wodzą „ogrodnika talentów” nasi aktorzy rozwiną trawę na Placu Ratuszowym – mówi Piotr Jędrzejas. – Będzie ona wyznaczała strefę relaksu, odpoczynku. To miejsce, gdzie wszyscy będą mogli się zatrzymać, zaczekać na kolejny występ, napić się chłodnych napojów.
O godzinie 19. rozpocznie się występ poliamidowych sióstr, czyli grupy akrobatek z Francji. Po nich (godz. 20.) rozpocznie się przedstawienie Carollo w wykonaniu hiszpańskiego teatru „Cia La Tal”. Głównym elementem tego spektaklu jest ogromna machina – zegar. Zegar odmierza czas, a z jego wnętrza wynurzają się tajemnicze postaci – zegarmistrzowie. Widowisko jest pełne magii, świateł i kolorów.
Po Hiszpanach przyjdzie czas na duet Szamborski-Zakrocki (godz. 21.). To muzycy improwizatorzy, którzy wprowadzą widzów w świat przeciwieństw, hałasu i ciszy, piękna i brzydoty, popu i współczesnej kameralistyki.
Na zakończenie sobotnich występów prawdziwa bomba – czyli spektakl Corazon de Angeles w wykonaniu belgijskiego teatru „Tol”. Przedstawienie odbywa się w powietrzu. Nad Jelenią Górą zawisną białe anioły. Będą sceny miłości, zabawy.
Niedziela (13 lipca, godz. 11.) rozpocznie się Biegiem Ludzi Teatru. Start pod Teatrem im. Norwida, meta w Cieplicach obok Teatru Zdrojowego. – Będzie to pierwszy na świecie taki bieg – mówi Piotr Jędrzejas. – Dystans około 8 kilometrów. Zapisy już ruszyły.
Na trasie zobaczymy kilku znanych aktorów, m.in. Piotra Cyrwusa. Ale startować mogą nie tylko aktorzy. – Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę przebiec – mówi dyrektor teatru.
Będą rozmaite kategorie, np. na najbardziej dziwny bieg. Przewidziano wiele atrakcji, na trasie będzie można spotkać np. muzyków, grafficiarzy.
Tych, którzy później wybiorą się na Plac Ratuszowy, przywita i rozbawi klaun Rufi Rafi. Przedstawi on kilka zabawnych historii związanych z przedmiotami codziennego użytku. Występ klauna to propozycja przede wszystkim dla młodych widzów. Rozpocznie się on o godz. 16.
O godz. 18. rozpocznie się monumentalny koncert, ukazujący krucjatę kobiety, która po nieudanej próbie sprostania społecznym oczekiwaniom, narzucanych jej jako kobiecie, postanawia pójść własną drogą. Okazuje się to kluczem do sukcesu. To propozycja Anny de Lirium z Austrii.
O godzinie 19. wystąpi niemiecka grupa Pas Par Tout z przedstawieniem „Szczury nadchodzą!”. Z kanałów wypełznie zgraja szczurów, które spróbują przejąć kontrolę nad światem.
Po tym występie (około 20.30) nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom biegu. Będzie także rozstrzygnięcie trwającego konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej.
Ten konkurs już trwa, wpłynęło kilkadziesiąt propozycji z całego kraju.
32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zakończy się muzycznie, w wykonaniu lokalnej grupy „Spare Bricks”. Będzie można usłyszeć covery Pink Floyd.

 

Komentarze (15)

Dobrze to się zapowiada :)

szkoda bo w tym samym terminie jest Agatowe Lato we Lwówku Śląskim.....

wsublm