To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Marcin Zawiła już rządzi

Marcin Zawiła już rządzi

Prezydent elekt złożył dzisiaj ślubowanie i objął urząd. - Chcę, by jeleniogórzanie mieli wpływ na decyzje o mieście, by zmieniła się jakość uprawiania polityki – mówił Marcin Zawiła podczas pierwszego wystąpienia. Zapowiedział też, kogo zaproponuje na swoich zastępców.

Zaraz po ślubowaniu podziękował swoim kontrkandydatom za czystą i merytoryczną kampanię wyborczą. Chciałby, aby jeleniogórzanie w znacznie większym stopniu nich dotychczas poczuli się osobami najważniejszymi. - Chcę zmienić styl uprawiania polityki i to nie tylko tej najbliższej. Skończyły się czasy, że dwóch czy trzech polityków ustala, to co jest dla miasta najlepsze i realizuje to bez wiedzy mieszkańców – powiedział Zawiła. - Jeleniogórzanie są podmiotem.

Chce to zrobić poprzez współpracę z radą. - Jeleniogórzanie mają władzę, a reprezentujecie ją wy, wysoka rado. Ja sobie nie wyobrażam, żeby decyzje przy najważniejszych zadaniach dotyczących miasta, podejmowano z pominięciem was – mówił dalej. - Mam nadzieję, że to wy przeniesiecie oczekiwania mieszkańców.
Dzięki temu będziemy mogli stworzyć system w którym miasto nie będzie wiązało się z jednym nazwiskiem, czy z jakąś partią. Miasto nie jest członkiem żadnej partii, ja jestem członkiem Platformy Obywatelskiej, jestem z nią bardzo mocno związany, ale kampania się skończyła a miasto jest miastem – mówił.

Podczas sesji w sali obrad zgromadziło się sporo urzędników oraz ludzi związanych z Platformą Obywatelską. Był m.in. Jerzy Wojtas, szef sobieszowskiego stowarzyszenia, rowerzysta Zbigniew Leszek, były wiceprezydent obecnie urzędnik Kazimierz Piotrowski, szefowie wydziałów.

W rozmowach z dziennikarzami Marcin Zawiła zdradził, kogo zaproponuje na swoich zastępców. Tu akurat nie było zaskoczenia. - Oficjalnie zastępców poznamy na najbliższej sesji rady. Będę proponował Huberta Papaja i Zofię Czernow – powiedział.
Plany na najbliższe dni? - Trzeba się realnie zająć sprawami miasta. Już dzisiaj miałem uwagi co do stanu odśnieżenia ulic. Z tego, co się dzisiaj dowiedziałem, zwiększono siły i środki na to zadanie. -Jutro trzeba się zabrać do tego porządnie, myślę, że nastąpi zmiana jakościowa – powiedział. - Chciałbym spotkać się z klubami radnych, z urzędem.

Czy będzie reforma w urzędzie? - Reforma strukturalna nie ma najmniejszego sensu. Trzeba zobaczyć, co jest robione dobrze, co źle, jak rozkładają się kompetencje - powiedział. - Struktura nie jest sztuką dla sztuki, ma służyć zadowoleniu mieszkańców w załatwianiu ich spraw. Przyjrzymy się, jak urząd funkcjonuje. Grudzień to będzie pierwsze spojrzenie, styczeń drugie. W połowie stycznia podamy więcej szczegółów – powiedział. Zdradził, że w urzędzie będzie rzecznik prasowy, ale nie chciał podać nazwiska.

- Być może skorzystam z przysługującej mi prawnie możliwości zatrudnienia asystenta – powiedział M. Zawiła. - Chciałbym, aby moja prezydentura wiązała się z możliwie dużą ilością kontaktów z ludźmi. Młody człowiek, który zająłby się notowaniem spraw, przekazywaniem ich, bardzo by mi się przydał.

Czy tym asystentem będzie Piotr Miedziński? - Nie. Piotr Miedziński jest radnym i nie może być zatrudniony w urzędzie. Ja myślę o kimś bardzo młodym, po studiach – powiedział.
Po sesji M. Zawiła zszedł na pierwsze piętro do sekretariatu i gabinetu prezydenta. Przywitał się z sekretarkami. - To ze mną się będziecie męczyć przez jakiś czas – powiedział pół żartem, pół serio.

W gabinecie prezydenta czekał na niego ustępujący szef miasta Marek Obrębalski. - Nie mogłem być na sesji – powiedział. Wręczył Marcinowi Zawile informacje o stanie aktualnie prowadzonych inwestycji a także raport o sytuacji finansowej miasta. - Będę miał lekturę na najbliższy czas – powiedział Zawiła.

Czy nadal jesteście panowie kolegami? - Oczywiście – odparł M. Obrębalski. - Jesteśmy po kampanii a nie po wojnie – skwitował M. Zawiła.

Podczas tego spotkania doszło jednak do małego zgrzytu. Marek Obrębalski wręczył zawile insygnia władzy. Chciał założyć je swojemu następcy na szyję. Ten insygnia przyjął, ale tylko na ręce. - Dziękuję, ale to jeleniogórzanie mnie wybrali. Pozwól, że to oni mi to założą – powiedział, wprawiając w osłupienie byłego już prezydenta.

Komentarze (20)

A Marek Obrębalski to nie jeleniogórzanin? Słoma z butów wychodzi nowemu prezydentowi.

Nie mam pojęcia kto wybrał takiego człowieka na urząd .... masakra...

Nie chce na początku być źle do niego nastawiony ale jego zachowanie daje dużo do życzenia.. Mam nadzieje ze się wyrobi i choć w połowie dorówna Obrębalskiemu...

Jelenia to moje miasto i chcę dla niej jak najlepiej... mam nadzieję że Zawiła mnie miło zaskoczy i zrobi coś więcej dla naszego miasta niż poprzedni Prezydent.... Życzę powodzenia Panie Prezydencie!

To dopiero sztuka.

"Ten insygnia przyjął, ale tylko na ręce. - Dziękuję, ale to jeleniogórzanie mnie wybrali."

Historyczna chwila MZ Jelenia Góra

hej, przyd***sy Obrębalskiego, przestańcie sie juz pienić, wasze 5 minut juz minęło, szukajcie innej roboty, a Zawiła zachował sie prawidłowo, insygnia ma przyjąć od nowej Rady, a nie jakby z namaszczenia przebierańca.

Już kruwa lecę aby założyć mu ten łańcuch! Zawołam jeszcze tylko z tysiąc ludzi z osiedla i założymy. Dlaczego Rada? Jak Jeleniogórzanie, to Jeleniogórzanie.Jak chce i się nie boi ,to go udusimy tym łańcuchem.Może jeszcze Straż Miejska się dołączy ? Przecież też są od zakładania.No pięknie Panie Zawiła! Oby Cię rozwolniło.

Oby Jelenia Górą!!!
Pomożemy w tym!?!?

Oby Jelenia Górą!!!
Pomożemy !?!?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przekazanie insygniów miało nastąpić na sesji, w obecności radnych i mieszkańców miasta. Pan Obrębalski nie wiadomo dlaczego nie poszedł na sesję i w cieniu gabinetu, bez świadków chciał te insygnia założyć! To Obrębalski nie idąc na sesję Rady okazał się człowiekiem bez honoru i twarzy!

MZ"Jelenia Góra jest bezpartyjna"

Gdzie się urodziłeś w "Czerwonej Dolinie"
Jakiego jesteś wyznania ?

Też mi straszna przewaga!Jeleniogórzanie? Jacy Jeleniogórzanie?Popatrzeć wystarczy na frekwencję.Ludzie, czy Wy naprawdę nie widzicie, co się dzieje?!Dlaczego nie uczestniczycie w wyborach?Niechby wygrał Zawiła, ale żeby to było przy przynajmniej 70% frekwencji.Wygrał gość "paroma" głosami a trąbi , że cały naród go wybrał.Kiedy wreszcie zmądrzejecie.Ruszcie wreszcie doopy i głosujcie.To dzięki Wam niegłosującym mamy tak , jak mamy. Do końca świata będzie u władzy ta sama kompanija. Oni zawsze będa na wierzchu, tylko dlatego , że olewamy wybory.I nie ważne z jakiej opcji.Wiecznie te same gęby na plakatach, Czy Wam się te gęby nie znudziły?To naprawdę jest proste , żeby zmienić rządzących w wyborach samorządowych.Tylko ruszcie doopy! Teraz każdy będzie narzekał na władze.Ci , co nie głosowali MORDA W KUBEŁ.Popiszcie sobie na ścianach w kiblu , nie w necie.

Nikt inny tylko Prezydent wedle prawa reprezentuje miasto i mieszkańców! Stąd Obrębalski miał rację, że insygnia przekazuje ustępujący prezydent następnemu, nie żaden nadambitny przewodniczący miejskiej rady HP, bo ten koleś jest tylko od organizacji pracy radnych i nie ma żadnych praw reprezentowania jeleniogórzan!!! Obrębalski to facet z klasą!!!

Panie Prezydencie Zawiła odnoszę wrażenie żeś się Pan już zjeżył na obywateli i insynuujesz, że zapisywać skargi będzie ktoś? JA MAM ZAMIAR UDAĆ SIĘ DO PANA ABYŚ BEDĄC PONOWNIE PREZYDENTEM NAPRAWIŁ TO CO SPIEPRZYŁEŚ W 1992 ROKU. ZBYT DŁUGO CZEKAŁEM NA TĘ CHWILĘ I TERAZ PONOWNIE MAM OGLĄDAĆ TYŁEK?
PROSZĘ PODAĆ PIERWSZY TERMIN PRZYJMOWNIA SKARG PRZEZ PANA!!

"Wybraliście mnie ludzie do Sejmu RP na cztery lata, żebym Was tam reprezentował i pracował na rzecz naszego regionu.Ale znudziło mi się. Teraz PrezydĘtem jestem a o Was niech się martwi ktoś z Legnicy, albo nawet Suwałk.Mnie już to lata.Jak mi nie będzie szło ,albo znowu mi się znudzi ,to znów se wystartuje do Sejmu , abo nawet w europosły. A co!? Partia POmoże, spece od wizerunku popracują, wywiesi się baner na najwyższym kominie ,pojeździ się autobusem ,wypije piwo w pubie i durni ludzie to kupią. Bo fajny i miły w obejściu jestem gość. Najważniejsze, że zawsze jakiś fotel pasuje do mojego tyłka.I pamiętać mi tu! Zawsze macie na mnie głosować!" Wasz PRezydent najlepszy.

Żona już jest dyrektorem w Muzeum, a tylu POciotków czeka na stanowiska.
To Czerwona Kotlina, czas tu się zatrzymał!

to już jest koniec
nie ma juz nic
jesteśmy wolni
możemy isć
to juz jest koniec
możemy iść
jesteśmy wolni
bo nie ma juz nic

Panu Zawile brak kultury ,czy władza już mu odbiła. Reprezentuje 14 % jeleniogórzan a uważa ,że całe miasto. W pracy dowcipnym słowem daleko nie dojdzie.

Chciałem zapytać czy ktoś otrzymał mejla od p.Zawiły w trakcie ciszy wyborczej ,gdyż ja taki otrzymałem ,chciałem sie tylko dowiedzieć skąd ten pan zdobył mój prywatny adres mejlowy i czy to było legalne.