To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Maraton „Wybieram Zdrowie” 2018

Maraton „Wybieram Zdrowie” 2018

Będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów, zobaczyć niezwykły pokaz mody, pobawić się przy występie artystycznym. A przy okazji pomóc choremu chłopcu. Tak zapowiada się tegoroczny IV Charytatywny Maraton Ekologiczny Wybieram Zdrowie, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 września, w Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.

Impreza rozpocznie się o godz. 12. i potrwa do 18.30. Będzie można, jak co roku, skorzystać z porad lekarzy specjalistów. W punkcie Gabinetu Rehabilitacji – Centrum Medycznego Zabobrze, będzie można dokonać diagnostyki wad postawy. Uczestników skonsultuje doktor Agata Kreuzer. – To wybitna specjalistka, ale dostać się do niej na wizytę jest trudno, gdyż ona nie przyjmuje prywatnie, a w poradniach, w których jest, ustawiają się kolejki – mówi Lucyna Musiał, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dąb im. Jana Musiała, które jest głównym organizatorem imprezy. – Będzie także pracownia kulinarna, w której dietetyk podejmie tematykę zdrowych słodyczy. Zdradzi, jak przygotować zdrowe słodycze i będzie nimi częstować gości.
Sklep Medyczny Lucyny Musiał będzie wykonywał pomiary ciśnienia oraz badania podoskopowe (badanie stóp). Ma to szczególne znaczenie u dzieci, gdyż wady postawy, jak płaskostopie czy przodostopie, można u nich jeszcze dość łatwo skorygować. U dorosłych też, choć jest to trudniejsze. – Ponadto będzie można dowiedzieć się, jaką wkładkę do butów dobrać – mówi L. Musiał. – Często dorośli przychodzą do sklepu i pytają o wkładkę. Ale jak się ich pyta, jaką konkretnie, to nie za bardzo potrafią to określić.
W programie zaplanowano oczywiście występy artystów. Zobaczymy m.in. satyryka Jacka Ziobrę. Bardzo ważnym punktem programu w tym roku jest pokaz mody dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. – Ma on podwójne znaczenie. Wpływa motywująco na dzieci – mówi L. Musiał. – One już dzisiaj nie mogą się doczekać tego pokazu. Chcemy też pokazać, że oni są tacy sami, jak my. Zachęcić ich, żeby wyszli do ludzi tym bardziej, że od tego roku zostali praktycznie wyrzuceni ze szkół. Według nowej ustawy, nauczanie indywidualne nie może być już prowadzone w szkołach. Przez to w samej Warszawie kilka tysięcy dzieci przestało chodzić do szkoły. Szkoda, bo dużo się mówi o tym, żeby niepełnosprawnych wyciągnąć z domów, a teraz zadziałano dokładnie odwrotnie.
Tradycyjnie już, maraton jest imprezą charytatywną. Nowością w programie jest licytacja przedmiotów, przekazanych przez artystów, znanych sportowców, ludzi dobrego serca. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz Filipka Janasa, 4-letniego chłopca po dziecięcym porażeniu mózgowym, z porażeniem czterokończynowym. – Jego mama jest bardzo zdeterminowana, walczy o niego jak lwica, i widać postępy – mówi L. Musiał. – Filipek jest obecnie leczony podawaniem komórek macierzystych. To kosztowny zabieg, ale daje dobre efekty. Może dzięki tej licytacji uda nam się sfinansować mu turnus rehabilitacyjny.
Będzie stoisko szkoły TEB Edukacja, cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem przejażdżki w alkogoglach. Zorganizuje je straż miejska. Tych, którzy chcą popracować nad swoją sylwetką, powinna zainteresować oferta Fabryki Formy. Na scenie zobaczymy m.in. Adasia Nadolskiego, mistrza Polski niepełnosprawnych w break dance, a także saksofonistę Łukasza Schmidta.
Maraton Zdrowia to popularna impreza, ale w poprzednich latach odbywała się w Parku Zdrojowym w Cieplicach. Dlaczego przeniesiono go do Galerii Sudeckiej? – Maraton był organizowany z myślą o mieszkańcach Jeleniej Góry. Jest to zrozumiałe, gdyż miasto jest współorganizatorem tego maratonu. W Cieplicach zaobserwowaliśmy, że z tego, co oferujemy, korzystali przede wszystkim kuracjusze. Oni ustawiali się w kolejkach do badań, rezerwowali sobie miejsce. Oczywiście nie mamy nic przeciwko, ale chcemy przede wszystkim zaprosić mieszkańców, a w galerii powinno być ich więcej – mówi L. Musiał.
Lucyna Musiał dziękuje za pomoc w organizacji Maratonu wielu firmom, ale i osobom prywatnym: współorganizatorom Markowi Baranowi, Izabeli Janas, a także Elżbiecie Zakrzewskiej. – Bez ich pomocy tej imprezy by nie było – mówi.