To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Malarstwo Erny Schmidt-Caroll w Muzeum Karkonoskim

Malarstwo Erny Schmidt-Caroll w Muzeum Karkonoskim

Muzeum Karkonoskie w zaprasza na wystawę malarstwa Erny Schmidt-Caroll, artystki, która żyła i tworzyła między innymi w wojennym Malinniku, dzisiejszych Cieplicach.

Erna Schmidt - Caroll studiowała malarstwo w przedwojennym Berlinie i Wrocławiu. Zajmowało ją projektowanie mody, kostiumów teatralnych oraz ilustracje do książek. Związana z takimi przedwojennymi grupami artystycznymi, jak Berlińska Secesja i Wolni Jurorzy, tworzyła portrety postaci charakterystycznych dla tego okresu: snobów, modnych kobiet, bywalców kawiarń. Tematykę swoich obrazów zdecydowanie zmieniła po dojściu Hitlera do władzy. To wtedy powstały pejzaże i portrety dziecięce. Dla mieszkańców Jeleniej Góry najciekawsze są prace artystki z okresu, kiedy ewakuowano ją w czasie wojny do Malinnika: pejzaże z Zamkiem Chojnik, kaplicą św. Anny na Grabowcu, kościołami w Sosnówce, Cieplicach.

 

W Muzeum Karkonoskim podziwiać można 63 obrazy, rysunki, szkice pochodzące z prywatnej kolekcji siostrzenicy malarki, Sibylle Bertheau z Monachium. Wystawa czynna jest do 23 stycznia 2014 roku.