Wycieczka nr 11 odbędzie się w środę 1 maja 2019 r. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.31 do Wałbrzycha Głównego.
Trasa długości 13 km przebiega w środkowej części Gór Wałbrzyskich. Od stacji kolejowej ruszamy czarnym szlakiem, mijamy dawną cerkiew prawosławną, kościół pw. św. Franciszka z Asyżu i dochodzimy do Rozdroża pod Dłużyną. Tu zmieniamy szlak na czerwony i widokową drogą powyżej kamieniołomu riolitu idziemy na Przełęcz Kozią. Z przełęczy podchodzimy na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową (853 m). Na wierzchołku wybudowano w 2017 roku stalową wieżę widokową w futurystycznym kształcie hiperboloidy, z tarasu widokowego na wysokości 15 m rozciągają się o obszerne widoki (przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć Śnieżkę oraz wrocławski Sky Tower). Po obejrzeniu panoramy zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki schodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 16.43 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Elżbieta Marut z Płóczek Dolnych.
Wycieczka nr 12 odbędzie się w piątek 3 maja. Wyjazd pociągiem o godz. 7.42 do Jedliny Zdroju (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym – komunikacja zastępcza).
Trasa długości 18 km prowadzi przez Rybnicki Grzbiet i środkową część Gór Suchych. Od stacji kolejowej w Jedlinie Zdroju ścieżkami leśnymi podchodzimy na Jałowiec, kulminację rozległego Rybnickiego Grzbietu. W 2017 roku wybudowano tu platformę widokową z której można podziwiać panoramę Sudetów we wszystkich kierunkach. Następnie stromą ścieżką schodzimy do Rybnicy Małej, skąd podchodzimy na skalisty Rogowiec zwieńczony ruinami zamku o tej samej nazwie. Wybudowana w końcu XIII w. warownia została zniszczona 200 lat później, gdy stała się siedzibą rycerzy rozbójników i o tego momentu pozostaje w ruinie. W dalszej części wędrówki przez Jeleniec i Turzynę docieramy do leżącej u podnóża Waligóry (najwyższego szczytu Gór Kamiennych) Przełęczy Trzech Dolin. Znajduje się tu schronisko PTTK Andrzejówka, wybudowane w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po odpoczynku ruszamy dalej obok dużego kamieniołomu melafiru do Rybnicy Leśnej, gdzie oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w. z oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu. W końcowej części wycieczki szlakiem zielonym przez Kamionkę dochodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.31 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uwaga: trasa górska, ze względu na liczne trudne podejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów.
Wycieczka nr 13 odbędzie się w niedzielę 5 maja. Wyjazd pociągiem o godz. 6.27 do Mieroszowa (z przesiadką na stacji Boguszów Gorce Wschód). Na stacji kolejowej w Mieroszowie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Krzysztof Zając.
Trasa długości 20 km prowadzi po polskiej i czeskiej części Gór Suchych. Z Mieroszowa szlakiem niebieskim przez Jatki i Garbatkę (strome podejścia) idziemy do Sokołowska. W 1855 roku w tej miejscowości zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony później ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. Najokazalszy budynek w dawnym uzdrowisku to byłe sanatorium „Grunwald’ wzniesione w 1862 r. w „mauretańskim stylu”, po pożarze w 2005 r. w ruinie, obecnie odbudowywane. Godna uwagi jest również cerkiew św. Archanioła Michała wzniesiona w końcu XIX wieku dla licznych wówczas Rosjan zjeżdżających tu na leczenie. W dalszej części wędrówki szlakiem czarnym podchodzimy na Przełęcz Sokołowską i prowadzącym wzdłuż granicy państwowej szlakiem zielonym idziemy na Ruprechtický Špičák, najwyższy szczyt (881 m) czeskiej części Gór Suchych (Javoří hory). Ze stojącej na wierzchołku wieży widokowej oglądamy panoramę okolicznych pasm górskich. Następnie schodzimy do czeskiego miasteczka Meziměstí, skąd o godz. 19.18 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (przyjazd o godz. 21.20). Uwaga: trasa górska, ze względu na liczne trudne podejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów.
Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...