W ramach zadania „Dyrygent – rezydent” w Jeleniej Górze zorganizowano już 3 koncerty symfoniczne (12 września i 29 października ubiegłego roku oraz 17 kwietnia tego roku), w których przygotowaniu uczestniczył Paweł Pietruszewski, asystując znanym, doświadczonym dyrygentom. Teraz młody, utalentowany dyrygent samodzielnie przygotuje i poprowadzi naszą orkiestrę symfoniczną. Ten wieczór należał będzie do większego grona młodych artystów. W gronie solistów, którzy wystąpią z jeleniogórskim zespołem, obok doświadczonych śpiewaków pojawią się także studenci wokalistyki. W programie koncertu, oprócz dzieł operowych klasyków, znalazła się też utwór współczesnego twórcy Przemysława Zycha: Poiesis – opera kameralna w jednym akcie na solistów i zespół kameralny, powstała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego, podobnie jak program „Dyrygent – rezydent” przez Instytut Muzyki i Tańca.
Paweł Pietruszewski, 27-letni kompozytor i dyrygent urodzony w Rudzie Śląskiej, jest absolwentem klasy gitary Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W latach 2007-2012 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Aleksandra Lasonia, uzyskując dyplom z maksymalną punktacją i oceną celującą. Od roku akademickiego 2010/2011 jest również studentem dyrygentury Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie Wojciecha Rodka.
Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał liczne nagrody podczas konkursów w kraju i za granicą, m.in. w 2009 roku utwór Tęsknota za Pieśnią wyróżniony został na VII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, w 2010 roku, jego Das Kathedralen Lied zwyciężył na XVIII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku, a kompozycja Orgelludium zdobyła drugą lokatę (pierwszej nie przyznano) na V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, odbywającym się w ramach festiwalu Mikołowskie Dni Muzyki. W 2011 roku za Dzień z życia Ślązaka kompozytor otrzymał drugą nagrodę na konkursie kompozytorskim w ramach festiwalu „Mikołajowe granie - festiwal muzyczny im. H.M. Góreckiego”, w maju 2012 roku zdobył natomiast pierwszą lokatę na międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Generace”, odbywającym się w ramach festiwalu „Janáčkův máj 2012” w Ostravie, za utwór Sonorietta, a w listopadzie 2012 roku jego utwór RiFFFonia zdobył główną nagrodę na X Konkursie im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie. W listopadzie 2010 roku, za osiągnięcia w dziedzinie muzyki został uhonorowany Nagrodą dla Młodych Twórców, przyznaną przez Urząd Marszałkowski. W 2013 roku został uhonorowany stypendium "Młoda Polska", przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego kompozycje prezentowane były podczas Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu (od 2005 roku), Festiwalu Prawykonań „Polska Muzyka Najnowsza” (2011), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2012), a także w ramach festiwalu „Janáčkův máj 2012” - w Ostravie, Katowicach, Bratysławie i Budapeszcie oraz Festiwalu im. braci Wieniawskich w Lublinie. Kompozytor współpracuje z tak uznanymi zespołami, jak Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski i Filharmonia Lubelska, które dokonały wielu prawykonań jego utworów.
Znaczący wpływ na stylistykę Pawła Pietruszewskiego ma muzyka neoromantyczna, a także rock i heavy-metal. Kompozytor, poprzez specyficzną instrumentację, w artystyczny sposób, używając w większości instrumentów tradycyjnych, traktuje orkiestrę jak zespół rockowo-metalowy. Głównymi założeniami kompozytora podczas pisania utworów są: płynny przebieg formy, nasycona instrumentacja i radosna witalność muzyki.
Na scenie dyrygenckiej Paweł Pietruszewski zadebiutował w lutym 2012 roku. Od tego czasu prowadzi spektakle operetkowe w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Od 2013 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. W 2014 roku został zakwalifikowany do programu „Dyrygent- Rezydent”.
PROGRAM KONCERTU
15 maja, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa im. Stefana Strahla FD
wykonawcy:
Paweł Pietruszewski – dyrygent
Anna Wilczyńska – kontralt
Tomasz Tracz – tenor
Wojciech Basiakowski – kontratenor
Volodymyr Andrushchak - baryton
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
program:
Christoph Willibald Gluck – Uwertura do opery Alcesta
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju
Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec
Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskie
Przemysław Zych – Poiesis – opera kameralna w jednym akcie na solistów i zespół kameralny
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...