To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Maj z operą. Młode talenty

Fot. Filharmonia Dolnośląska

Jeleniogórska filharmonia zaprasza 15 maja na szczególny koncert z cyklu „Maj z operą”. Piątkowy wieczór dla melomanów będzie nie tylko okazją do spotkania ze sztuką goszczącą na co dzień w teatrach muzycznych. To także podsumowanie ogólnopolskiego programu „Dyrygent – rezydent” realizowanego w tym sezonie także przez Filharmonię Dolnośląską. Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2014/2015 jest Paweł Pietruszewski.

W ramach zadania „Dyrygent – rezydent” w Jeleniej Górze zorganizowano już 3 koncerty symfoniczne (12 września i 29 października ubiegłego roku oraz 17 kwietnia tego roku), w których przygotowaniu uczestniczył Paweł Pietruszewski, asystując znanym, doświadczonym dyrygentom. Teraz młody, utalentowany dyrygent samodzielnie przygotuje i poprowadzi naszą orkiestrę symfoniczną. Ten wieczór należał będzie do większego grona młodych artystów. W gronie solistów, którzy wystąpią z jeleniogórskim zespołem, obok doświadczonych śpiewaków pojawią się także studenci wokalistyki. W programie koncertu, oprócz dzieł operowych klasyków, znalazła się też utwór współczesnego twórcy Przemysława Zycha: Poiesis – opera kameralna w jednym akcie na solistów i zespół kameralny, powstała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego, podobnie jak program „Dyrygent – rezydent” przez Instytut Muzyki i Tańca.
Paweł Pietruszewski, 27-letni kompozytor i dyrygent urodzony w Rudzie Śląskiej, jest absolwentem klasy gitary Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W latach 2007-2012 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Aleksandra Lasonia, uzyskując dyplom z maksymalną punktacją i oceną celującą. Od roku akademickiego 2010/2011 jest również studentem dyrygentury Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie Wojciecha Rodka.
Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał liczne nagrody podczas konkursów w kraju i za granicą, m.in. w 2009 roku utwór Tęsknota za Pieśnią wyróżniony został na VII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, w 2010 roku, jego Das Kathedralen Lied zwyciężył na XVIII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku, a kompozycja Orgelludium zdobyła drugą lokatę (pierwszej nie przyznano) na V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, odbywającym się w ramach festiwalu Mikołowskie Dni Muzyki. W 2011 roku za Dzień z życia Ślązaka kompozytor otrzymał drugą nagrodę na konkursie kompozytorskim w ramach festiwalu „Mikołajowe granie - festiwal muzyczny im. H.M. Góreckiego”, w maju 2012 roku zdobył natomiast pierwszą lokatę na międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Generace”, odbywającym się w ramach festiwalu „Janáčkův máj 2012” w Ostravie, za utwór Sonorietta, a w listopadzie 2012 roku jego utwór RiFFFonia zdobył główną nagrodę na X Konkursie im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie. W listopadzie 2010 roku, za osiągnięcia w dziedzinie muzyki został uhonorowany Nagrodą dla Młodych Twórców, przyznaną przez Urząd Marszałkowski. W 2013 roku został uhonorowany stypendium "Młoda Polska", przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego kompozycje prezentowane były podczas Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu (od 2005 roku), Festiwalu Prawykonań „Polska Muzyka Najnowsza” (2011), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2012), a także w ramach festiwalu „Janáčkův máj 2012” - w Ostravie, Katowicach, Bratysławie i Budapeszcie oraz Festiwalu im. braci Wieniawskich w Lublinie. Kompozytor współpracuje z tak uznanymi zespołami, jak Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski i Filharmonia Lubelska, które dokonały wielu prawykonań jego utworów.
Znaczący wpływ na stylistykę Pawła Pietruszewskiego ma muzyka neoromantyczna, a także rock i heavy-metal. Kompozytor, poprzez specyficzną instrumentację, w artystyczny sposób, używając w większości instrumentów tradycyjnych, traktuje orkiestrę jak zespół rockowo-metalowy. Głównymi założeniami kompozytora podczas pisania utworów są: płynny przebieg formy, nasycona instrumentacja i radosna witalność muzyki.

Na scenie dyrygenckiej Paweł Pietruszewski zadebiutował w lutym 2012 roku. Od tego czasu prowadzi spektakle operetkowe w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Od 2013 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. W 2014 roku został zakwalifikowany do programu „Dyrygent- Rezydent”. 

PROGRAM KONCERTU

15 maja, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa im. Stefana Strahla FD

wykonawcy:
Paweł Pietruszewski – dyrygent
Anna Wilczyńska – kontralt
Tomasz Tracz – tenor
Wojciech Basiakowski – kontratenor
Volodymyr Andrushchak - baryton
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

program:
Christoph Willibald Gluck – Uwertura do opery Alcesta
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju
Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec
Giuseppe Verdi – Uwertura do opery Nieszpory sycylijskie
Przemysław Zych – Poiesis – opera kameralna w jednym akcie na solistów i zespół kameralny