To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lwóweckie Jasełka Uliczne w sobotę 20 grudnia!

Tradycją Lwóweckich Jasełek jest doroczna parada Mikołajów z udziałem gości z kilku krajów.

Od 20 lat Lwówek Śląski dumny jest ze swoich Jasełek Ulicznych i (nieco krócej) z Parady Mikołajów. W ostatnich latach w Paradzie maszerowało nawet po trzystu brodatych świętych w czerwonych płaszczach; także z Czech, Ukrainy czy Francji.
Jasełka zawsze odbywały się 21 grudnia, ale w tym roku mała korekta – termin przesunięto o jeden dzień, na 20 grudnia. Wypada to w sobotę, więc uczestniczyć w zabawie, ale też poddawać się adwentowej refleksji będzie wyjątkowo łatwo.  

Cykl nastrojowych, przedświątecznych wydarzeń zainauguruje dzień wcześniej, w piatek 19 grudnia, Msza Święta i otwarcie pokonkursowych wystaw szopek i dekoracji świątecznych w lwóweckim kościele WNMP.

W sobotę, 20  grudnia, już o godzinie 10:00 ruszy kiermasz uliczny, na którym będzie można się zaopatrzyć we wszystko, co w święta niezbędne, albo tylko popatrzeć, jakie wspaniałości wytwarzają lokalni producenci. Pewnie też trudno będzie oprzeć się pokusie spróbowania wspaniałości przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Także od godz. 10 rozpoczną się występy na jasełkowej scenie – przez cały dzień płynąć z niej będą kolędy i pastorałki.

Kulminacja jasełek rozpocznie się o godz. 15:00, gdy tłumy Mikołajów przemaszerują wokół ratusza. Ilu ich będzie w tym roku, jeszcze nie wiadomo. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Dęta z Olszyny, oczywiście też w mikołajowych strojach. Po paradzie Mikołaje kolędować będą wśród gości. Finał o godz. 17:00 - to wtedy do miasta wkroczy orszak betlejemski ze Światłem Pokoju, rozpalonym w miejscu narodzenia Chrystusa. Będzie świąteczny opłatek i życzenia.  Na koniec gospodarze miasta zaproszą wszystkich na wspólną wieczerzę wigilijną przy wielkiej choince - pierogów i gorącego barszczu na pewno wystarczy dla wszystkich. Program przedświątecznego spotkania zamyka Koncert Wigilijny w wykonaniu zespołu "CON GRAZIA". w sieni na I piętrze ratusza , który rozpocznie się o godz. 18.30.

Komentarze (1)

jelenia Góra zazdrości Lwówkowi Sląskiemu takich imprez