To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lwóweccy krwiodawcy spisali się na medal

Lwóweccy krwiodawcy spisali się na medal

Sukcesem zakończyła się ogólnopolska akcja pn. „Zbieramy krew dla Polski” zorganizowana przez lwówecki Zarząd Rejonowy PCK i Grupę Muszkieterów w sobotę 13 września 2008 r. przed sklepem Intermache we Lwówku Śląskim. Krew pobierali pracownicy ambulansu z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha.

Wolontariusze z istniejącej od dwóch lat lwóweckiej Grupy Ratowniczej PCK wraz ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP przeprowadzili pokaz i szkolenie ratownictwa drogowego i pomocy przedmedycznej ofiar wypadku drogowego, a Muszkieterowie zorganizowali liczne konkursy dla dzieci i młodzieży tematycznie związane z akcją. Dla zwycięzców nie były istotne nagrody, ale zdobyta wiedza i umiejętność ratowania zdrowia i życia, a zwłaszcza poprzez oddawanie honorowo krwi.
W Polsce potrzeba jest co minutę 1 litr krwi – to 2 dawców. PCK prowadzi działania na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa już 50 lat.

Wspólnym wysiłkiem tej akcji pobrano honorowo krew od 52 osób, którymi byli przeważnie ludzie młodzi i płci pięknej i co najważniejsze oddającymi krew po raz pierwszy. Wśród oddających był m.in. dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we Lwówku Śląskim Roman Ciechanowicz.

Z uwagi na czasowe ograniczenia kilkunastu chętnych do oddania krwi skierowano już w innym terminie do miejscowego punktu krwiodawstwa. Tak wielkie zainteresowanie honorowym dawstwem krwi jest wieloletnią zasługą licznej rzeszy wolontariuszy skupionych w lwóweckim PCK i śp. Józefa Gielerta – prezesa Rady Rejonowej HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK (zmarł 22 listopada 2007 r. – w pierwszy dzień ogólnopolskich obchodów HDK). Dzięki takim wolontariuszom Powiat Lwówecki nazywany jest Zagłębiem Krwiodawstwa. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że w takiej samej akcji w sąsiednim dwa razy większym Lubaniu (jest tu siedziba Straży Granicznej) krew oddało 27 osób, a w sąsiednim 4 razy większym Bolesławcu (tu stacjonuje 23 Śląska Brygada Artylerii oraz w powiecie garnizon w Świętoszowie) krew oddało 80 osób. Należy się jednak cieszyć z każdego faktu oddania krwi, tego niezastąpionego leku.

Pamiętają o Gielercie
W dniu 21 listopada br o godz. 11.00 odbędzie się Akademia HDK w Sali Rycerskiej, na której przewodnicząca Rady Miejskiej i burmistrz przekażą pośmiertnie śp. Józefowi Gielertowi godność Honorowego Obywatela Lwówka Śląskiego.
W dniu 23 listopada br o godz. 11.30 w kościele OO. Franciszkanów zostanie za Niego odprawiona msza święta ofiarowana przez Zarząd PCK.

Komentarze (5)

Informacja budująca, lecz czemu tak późno dodana? Z tego co wiem Prezes HDK z Lwówka wysłał e-maila do redakcji już w popniedziałek 15-09-2008, info zamieściły m.in. "jelonka" i "jg24" , a NJ śpi? ;-). Druga rzecz, myślę, że w dobrym tonie jest umieszczanie choćby informacji o autorze zdjęcia (pomijam fakt pytania o zgodę). Uważam, że Darek może poczuć się urażony Państwa działaniem. Uff.

Wszystkim, którzy oddali krew gratuluję wielkiego serca i odwagi ;-)

Pozdrawiam.

:P

a co to za wypominki - jest to jest - przecież to nie komunikat meteo