To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Likwidacja targowiska Flora

Likwidacja targowiska Flora

Agonia trwała kilka lat. Wreszcie stała się faktem. Jeleniogórskie targowisko Flora przestało istnieć. Brama zamknięta jest na cztery spusty. Wisi na niej kartka „Likwidacja targowiska”.

Plac tętniący życiem w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, straszy dziś odrapanymi budami, chaszczami i zdezelowanymi pawilonami. Nad Florą nikt już nie płacze. Bardziej teraz jeleniogórzan obchodzi co powstanie w tym miejscu? Zastanawiają się także, czy los Flory będzie przestrogą dla kupców z targowiska w Cieplicach?

Internet huczy od pomysłów na zagospodarowanie działki po targowisku Flora przy ul. Chrobrego.

Parking dla autobusów turystycznych i samochodów osobowych? Sklep wielkopowierzchniowy? Centrum rozrywki z salą gier, kawiarnią, miejscem spotkań seniorów i ludzi młodych? Ikea? Kamieniczki z usługami na parterze i podziemnym parkingiem?, Park z stoiskami, na których sprzedawane byłyby lokalne produkty? Duży lokal muzyczny? Co człowiek,  to inny pomysł.

Co może powstać na działce po Florze, czy miasto wsprze kupców w Cieplicach, jaka jest recepta, by targowiska nie upadały - o tym przeczytacie więcej w "Nowinach Jeleniogórskich" z 14 stycznia 2020 r.

Komentarze (83)

Parking, koniecznie parking. O to jest trudno w centrum miasta. Dość już sklepików, galerii itp.

Ale na pisarskiej nie wypalił podobną odleglosc

Na Pijarskiej jest duży parking, w galerii Nowy Rynek jest duży parking. Ten na Pijarskiej stoi pusty, w galerii jest sporo miejsca. Po co budować kolejny parking?

Nie wiem, nie byłam, nie znam się, czy na Pijarskiej jest darmowy parking? Bo wszędzie w mieście są płatne parkingi, a przedaloby się o miejsca parkingowe bezpłatne

Bezpłatnie się na nogach chodzi.

Myślisz, że włodarze wybudują parking darmowy ???????? Umieram ze śmiechu po prostu. Nie po to łoją kasę na każdej ulicy poprzez parkometry i zakazy ( w postaci mandatów i blokad ) żeby nagle wybudować parking darmowy. To nie tutaj. W tym mieście zarabia się na mieszkańcach.

a może zamiast kolejnych sklepów, bądź parków czy parkingów wypełnić tą przestrzeń nowymi kamienicami, takimi z mieszkaniami?? :D bo z tego co da się zaobserwować, to zamiast przybywać mieszkańców w centrum, to ich zdecydowanie ubywa...

przypomnę może genezę słowa miasto : "znaczny obszar gęsto zabudowany, będący skupiskiem ludności wykonującej zawody nierolnicze, a który otrzymał prawa miejskie"

Na Osiedlu Robotniczym buduje się 3 budynek mieszkalny. Myślisz, że jest taki popyt na kolejne mieszkania i to w samym centrum miasta, gdzie ceny będą wysokie?

To nie jest pierwsze miejsce w Jeleniej Górze, które mogłoby służyć mieszkańcom. Targowisko jak najbardziej , ale w takiej formie jak w innych miejscowościach, czyli zadaszone, z alejkami betonowymi, a najlepiej hala targowa, czyli budynek. Jeśli ktoś jeździ po Polsce to pewnie widział nie jedną taką halę targową, gdzie tłumy ludzi przychodzi po świeże warzywa, pieczywo, mięso, wędliny, produkty lokalne i dodatkowo ciuchy, alkohole, chemię, kosmetyki. W takiej hali można zakupić wszystko i nie trzeba latać po marketach . A w dodatku dajemy zarobić lokalnym przedsiębiorcom. Niestety od ładnych kilku lat komuś ewidentnie zależało na likwidacji tego targowiska. Komu, to się okaże za niedługo. Jeśli powstanie tam parking płatny to miastu, jeśli powstanie market to sieciówce. Jeśli stanie się cud i powstanie parczek , który chciałoby wielu mieszkańców centrum to możemy się tylko cieszyć , że ktoś jeszcze o nas myśli. Parking płatny czy market to oznaka olewania nas przez włodarzy. Więc zobaczymy.

Gdzie Ty się uchowałaś? Jest jedno targowisko w mieście, które całkiem nieźle funkcjonuje, czyli ryneczek na Zabobrzu, ale problem jest w tym że o godzinie 15 świeci pustkami, podobnie było na Florze. Najwidoczniej handlujący mają gdzieś kupujących. W tym wypadku przegrywają z marketami. Druga sprawa ceny, również nie atrakcyjne też przegrywają z marketami. Wybór asortymentu, lokalne produkty? Jakie? Wymień chociaż kilka, których cena byłaby jeszcze atrakcyjna dla kupujących. Flora to relikt czasów, które już nie powrócą.

Dokładnie. Ludzie pracują do 15 lub 16 i mogli by później zrobić zakupy. Ale jaśnie Państwo handlujący maja na to wywalone. I dlatego w marketach jest tyle ludzi. Sam kilka razy pojechałem tam po 15 i pocałowałem klamkę. Długo na emerytach, rencistach i bezrobotnych którzy maja czas od 7 do 15 nie pociągną

Jakbyś nie zauważył to napisałem o hali. Gdyby została postawiona hala, tak jak w innych miejscowościach to normalne , że stoiska w środku byłyby czynne dłużej. Niestety mamy marketowe ćpuny, które nie potrafią robić inaczej zakupów niż w zagranicznych marketach z chlebem , który nie przypomina chleba, serem bez smaku i produktami miodopodobnymi. Przez to, że kupujecie w marketach nie znacie smaku prawdziwych wędlin, pieczywa, nabiału , czy choćby dżemów. Hale targowe w całym kraju oferują takie produkty. Ale zaraz pojawi się jakiś cymbał, który napisze, że to drogie jest. No tak, jest droższe, ale pieczywo jest robione na kwasie, miód jest bez antybiotyków i dodatki cukru, wędliny zawierają mięso w takich ilościach jak w PRL-u ( kiedy były normy jakościowe) , a dżemy mają owoce w środku a nie galaretkę o smaku owoców.

Darmowy? Bo tylko taki interesuje kierowcôw w jelonce.... platen pudge stojá

Powstanie market, taki wielki żeby wytłuc wszystkie pozostałe sklepiki w mieście , a nad marketem ogromna tablica z napisem "Zdanie mieszkańców się nie liczy".

Co jak co ale lidla w promieniu 900m nie widac działka warta 5 baniek

Ogólnie to na tym placu jest tyle miejsca, że wejdą dwa markety. A jak się piętrowe budynki zrobi to dodatkowe dwa na piętrze.

W dobie internetu, aliexpress i innych podobnych targowisko nie ma racji bytu. Dziś się klika i tyle. Oczywiście mnie jako handlowca to bardzo martwi, bo kupujemy w większości wirtualnie od ludzi, którzy w kapciuszkach, w domu na taboreciku z laptopikiem bez żadnych kosztów są w stanie zaoferować niższe ceny niż sklepy, które muszą utrzymywać towar na półkach, pracowników, płacić za prąd, wynajem lokalu, ogrzewanie i wszystkie te pierdoły związane z DG. A te sklepy na nich pracują bo pokazują ten towar w realu ale klienci kupują w necie i to jest między innymi problem centrum naszego miasta i podobnych. Ale ratunkiem są knajpki i restauracje - również w miejscu po tej florze.

Targowisko ma rację bytu, ale musi być należycie zarządzane, bo właśnie obecny zarządca doprowadził je do upadku.

Jednolite pawilony, równa nawierzchnia chodników, a nie to, co jest. Należałoby wysłużyć czas pracy, bo Flora zamykała swe podwoje już o 16tej. Większość ludzi pracuje dłużej, a tak mogłaby udać się na targowisko po pracy.

Oferta targowiska nie powinna ograniczać się do odzieży,galanterii i innych towarów. Ofertę powinny stanowić przede wszystkim produkty regionalne, BIO; świeże jaja (nie te z chowu klatkowego), sery, miody, wypieki, świeże i na zakwasie pieczone chleby, owoce i warzywa ekologiczne, rękodzieło i nie tylko. To z pewnością przyciągnie klientów.

Wydłużyć nie wysłużyć.

do ;TYLE W TEMACIE; a skąd u ciebie taka wiedza na temat zarządu? żeby zrobić jak to piszesz równe chodniki i jednolite pawilony, trzeba mieć na taką inwestycje pieniądze,a stoiska były i miodem i pieczywem i tym podobne i nic, a Kilińskiego też wina zarządcy wywalili nas kupców i już ,a tutaj to co myślisz,że miasto zaproponowało inną lokalizację nie , część się przeniosła na Zabobrze gdzie musiała kupić stanowiska po kilkanaście tysięcy

Pisano o tym niejednokrotnie, że to targowisko było źle zarządzane, bo jeśli byłoby inaczej nie zaliczyłoby plajty.

Wszystko kosztuje, nie ma niczego za darmo i nikt Wam niczego za darmo nie da, ale funkcjonowanie w tak okropnych warunkach nie jest dobre ani dla kupców ani dla klientów. Zamiast skupić się na tym, co kupcy oferowali, trzeba było patrzeć pod nogi, by się nie potknąć i/ lub nie wywrócić.

Sprawa ul. Kilińskiego to niewypał i nikt nie obarcza winą zarządcę. Tam miała powstać galeria, która nigdy nie powstała, stąd kupcom wypowiedziano umowy, a teren leży odłogiem.

Jak widać na przykładzie targowiska na Zabobrzu, widać, że funkcjonuje, a wniosek jest taki, że ktoś tym targowiskiem należycie zarządza. Zresztą nie na darmo się mówi, że "jaki Pan, taki kram".

Zrównać z ziemią i zalesic

Już zalesiono działkę na Zabobrzu - zalesiono marketem meblowym. Włodarze tego miasta mają gdzieś parki, wolą sprzedać działkę pod market i tak będzie pewnie w tym przypadku. Więc niech się sklepy na Długiej, Krótkiej , Bankowej szykują na zamknięcie bo market wykończy resztki handlu w Centrum.

Ale co ty chcesz zrównać z ziemią? Tam nie ma co zrównywać. Wystarczy wpuścić złomiarzy na teren a będzie łyso.

Wiele czytałem artykułów ,a nie pamiętam żeby pisali ,że żle było zarządzane.Po drugie nie można porównywać Zabobrza gdzie jest 40 tyś mieszkańców do tego co jest przy Chrobrego czyli 50% to patologia.Po trzecie my chcieliśmy żeby tam stała hala tylko kilka milionów trzeba mieć ,a miasto umyło ręcę chociaż mogło z tego mieć pieniądze gdyby pomogło i zarządzało tym terenem,ale po co?. Po czwarte jak mogły istnieć stoiska z warzywami skoro miasto pozwoliło rozstawiać się gdzie chcą i tak w całym centrum powstały warzywniaki; Bankowa,Wolności,Jasna itp a obok dwie Biedronki ,Aldi. Ceny zgadzam się ,że były i wysokie ale każdy z kupców kupował takie ilości żeby sprzedać a markety kupują na tony i mają inną cenę dlatego mogą sobie pozwolić na niskie ceny. Jeszcze jedno przebudować tam nie było takie proste bo Konserwator zabytków czuwał nad tym terenem bo stara zabytkowa część miasta

Od biadolenia nikomu jeszcze nic nie przyszło. Najlepiej postawić Wam kupcom pawilon i wszystko za darmo. Tak nie ma. Wszystko kosztuje. Jeśli Flora miałaby odżyć i byłaby należycie zarządzana, kusiła ciekawą ofertą, to byłoby tu dużo chętnych. Na Florę przychodzili klienci z Niemiec, a także z Czech. Pamiętaj, że nawet, jeśli markety kupują warzywa i owoce na tony, ich jakość tylko w sklepie Lidl i Kaufland jest dobra. Oferta pozostałych marketów jest bardzo słaba. Chętnie wydam więcej na smaczne warzywa i owoce. Gdyby powstała Flora, należałoby przenieść wszystkie stoiska z owocami i warzywami właśnie tam.

nikt nie biadoli i nikt nic nie chce za darmo.Mówimy o tym,że miasto powinno pomóc wskazać inny teren gdzie można postawić halę bo teren flory jest własnością miasta.dobrze piszesz,że przychodzili klienci z Czech ,ale już nie ma bo w Czechach ceny się wyrównały. Cieszę się ,że byś przyszedł po świeże warzywa tylko obawiam się ,że byś był wyjątkiem,który by dał więcej bo tyle lat tam stałem i jeszcze nigdy nikt nie chciał dać więcej za towar tylko wręcz przeciwnie taniej i jeszcze najlepiej prawie za darmo.Pozdrawiam serdecznie.

Można tam przenieść tak przez wielu uwielbiana patusiarską giełdę z ulicy lubanskiej

niech sie te patusy trzymają swojej patusiarskiej dzielnicy

Giełda na Lubańskiej też już powoli gaśnie, niedługo nie będzie czego przenosić.

Następny ryneczek w Cieplicach ogólna drożyzna.

Niby czemu miasto ma wspierac wybranych(działajacych na targowiskach).Bardziej zasadne wsparcie dla drobnych/małych sklepów które jeszcze działają .Za chwilę bedą kolejne pustostany straszące w centrum i nie tylko.Wystarczy że zblizy sie tremin płatności nowych wyzszych podatków uchwalonych przez radnych.Radna z targowiska też podniosła reękę za podwyżką.

Uważam, że park z zacisznymi kawiarenkami i niewielkim placem zabaw dla dzieci byłby najlepszym rozwiązaniem. Po centrum nauczmy się chodzić

Pomysł na IKEA, wygrał wszystko xd

Tia, IKEA to pomysł debila roku

ohhh, nie stac cie na zakupy w ikei? kupuj dalej w bodzio, ale innym nie zabraniaj :-)

Nie stać mnie na kupowanie tandety. Ja kupuję tylko antyki.Badziewie z półkami uginającymi się pod ciężarem kilkunastu książek nie jest warte kupowania. Sorry ale KIŁA zabiła dobry gust w meblarstwie.

Pajacyku, meblościanki z lat 80-ych, które ktoś wystawił na śmietnik, zaszczane biurko-tapczany, to jeszcze nie są antyki.

Gul ci skoczył tak że musiałeś rzucić ****skim i złośliwym komentarzem. Takie picusie jak ty nigdy nie będą miały gustownych mebli w domu bo wolą chłam z paździerza . A teraz możesz napisać kolejną durnotę.

Park z dużą ilością zieleni i placem zabaw. Jak najmniej betonu, stali i szkła.

plosze o Biedlonke w klopeczki, som takie fajniutkie. najbaldziej lubie psze pana natulalne bio mleczko z Biedlonki. Dziekuje za uwage, Jasiu 12 latek.

Zrobią to samo co na byłym rynku na Kilińskiego.

A co zrobili na byłym targowisku na Kilińskiego? Nic nie zrobili. Niemoc miejska. Obraz rozpaczy tego miasta.

Mieszkania czynszowe, dla robotników

Wschodnich robotników?

Mauzoleum ofiar zamachu smoleńskiego, z pomnikiem zwycięstwa nad komunistyczną kastą sędziowską...

Tylko>>//demotywatory.pl/uploads/201902/1549643053_reafuw_fb_plus.jpg

Co myślicie aby zagospodarować teren zadaszony pod wiaduktem J. Pawła na bazarek .

Albo parking dla okolicznych mieszkańców
Ale co ważniejsze w jakiś sposób zagospodarować, szczególnie jak teraz obok jest nowy przystanek kolejowy.

Wieżowiec taki ze 200m. Sky Tower jak we Wrocławiu ..a co my gorsi ???