To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Likwidacja gangu przemytników ludzi

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna

Zarzut kierowania grupą przestępczą lub udziału w takiej grupie usłyszały trzy osoby z powiatów zgorzeleckiego i bolesławieckiego uęte przez funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymani mieli organizować przerzut obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii.
 

Na trop nielegalnego procederu funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadli w 2015 roku. Dzięki prowadzonym czynnościom i ścisłej współpracy z policją brytyjską, prowadzący postępowanie ustalili polskich sprawców przestępstwa i zebrali dowody umożliwiające ich zatrzymanie i przedstawienie im zarzutów.
Strażnicy graniczni 6 grudnia przeszukali jednocześnie kilka miejsc w powiecie zgorzeleckim i bolesławieckim. W wyniku tych działań zabezpieczono 98 polskich dowodów osobistych, a także polskie i ukraińskie paszporty, prawa jazdy (w tym jedno podrobione), oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, karty SIM i startery komórkowe oraz laptopy.
Zatrzymano trzy osoby: dwóch mężczyzn w wieku 57 i 29 lat z powiatu bolesławieckiego i 50-letnią kobietę ze Zgorzelca. Mężczyznom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii, a kobiecie – kierowanie tą grupą. Wobec 29-latka i 57-latka zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 5 tysięcy złotych; w przypadku 50-latki prokurator zdecydował, że kwota poręczenia wynosić będzie 30 tysięcy złotych. Po przesłuchaniu zatrzymanych i zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego, zostali zwolnieni.
Mechanizm działania grupy był prosty. Najpierw obywatele Ukrainy, korzystając z wystawionych oświadczeń o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy w Polsce, ubiegali się o wizę w placówce dyplomatycznej na Ukrainie. Po otrzymaniu wizy wjeżdżali do Polski i stąd, korzystając z dostarczonych im polskich dowodów osobistych dobranych „na podobieństwo”, wyjeżdżali na Wyspy Brytyjskie. Za zorganizowanie podróży i dokumenty umożliwiające im wjazd do Wielkiej Brytanii , Ukraińcy płacili od 400 do nawet 3000 euro. Śledczy uważają, że grupa mogła zorganizować nielegalny wjazd do Wielkiej Brytanii i Irlandii co najmniej kilkunastu obywatelom Ukrainy. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.
Czynności w tej prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze – Babimoście, w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.
 

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna
See video

Komentarze (1)

brawo kominiarze

Please, enable ads on this site. By using ad-blocking software, you're depriving this site of revenue that is needed to keep it free and current. Thank you.