To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Łgarze powalczą o królestwo

Łgarze powalczą o królestwo

W sobotę 18 kwietnia do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury znów zawitają blagierzy z całej Polski, by po raz 32. walczyć o Króla i Księcia Łgarzy w Turnieju Małych Form Satyrycznych. Finaliści zaprezentują się od godz. 16:00. Będą też dodatkowe atrakcje: wystąpią goście turnieju - kabaret Neo-Nówka, a wczesnym popołudniem – o godz. 13:00 – w kawiarni Atena będzie okazja, by spotkać się z Marią Czubaszek. Imprezę poprowadzi Cezary Żak.

Turniej ma trzy kategorie konkursowe: na autorski tekst satyryczny, satyryczną prezentację sceniczną (konkurs główny) i rysunek satyryczny. Jest o co walczyć, bo pula nagród to aż 10 tys. zł.
Tytuł Króla i Księcia Łgarzy (i 7 tys. zł) przyznawany jest za najlepszą prezentację sceniczną, autor najlepszego tekstu satyrycznego otrzymuje Złotego Kosę (i 3 tys. zł), a nagroda za najlepszy rysunek to 1000 zł. O tych nagrodach decyduje profesjonalne jury. Niewykluczone jednak, że wzorem lat ubiegłych przyznana zostanie też Nagroda Publiczności, Wszystkie zgłoszone prace, teksty i programy kabaretowe mają charakter premierowy.
Wiemy już, kto powalczy o tytuł w najważniejszej kategorii. To najlepsi z licznego grona zgłaszających się, którzy przeszli już dwa etapy eliminacji. W pierwszym etapie selekcji nadesłanych nagrań dokonywała komisja konkursowa, autorów najlepszych prezentacji scenicznych zapraszając na półfinał w Warszawie. Z grona półfinalistów – zgodnie z regulaminem – wybranych miało być maksymalnie 10 finalistów z otwartą drogą do Bogatyni.
Półfinałowe jury ostatecznie wskazało siedmiu wykonawców: Kabaret Inaczej z Białegostoku, Piotra Borutę z Warszawy, Damiana Kubika z Dąbrowy Górniczej, Mieszka Minkiewicza z Białegostoku, Szymona Łątkowskiego z Koszalina, Bartłomieja Sutułę z Dąbrowy Białostockiej i Przemysława Predygiera z Kielc. Po składzie finalistów nietrudno zauważyć, że ojczyzną blagierów jest Białostocczyzna i że ten sposób komunikowania się z otoczeniem najwyraźniej nie jest domeną kobiet.
Skład finalistów pozwala też upatrywać zdecydowanego faworyta bogatyńskiej konfrontacji najlepszych – to białostocki Kabaret Inaczej, który wygrywał już Turniej w roku ubiegłym i dwa lata temu.

 

Komentarze (1)

Prowadzący to Cezary Żak (wg. Autora artykułu) czy Grzegorz Żak (wg. info na plakacie) ?