Turniej ma trzy kategorie konkursowe: na autorski tekst satyryczny, satyryczną prezentację sceniczną (konkurs główny) i rysunek satyryczny. Jest o co walczyć, bo pula nagród to aż 10 tys. zł.
Tytuł Króla i Księcia Łgarzy (i 7 tys. zł) przyznawany jest za najlepszą prezentację sceniczną, autor najlepszego tekstu satyrycznego otrzymuje Złotego Kosę (i 3 tys. zł), a nagroda za najlepszy rysunek to 1000 zł. O tych nagrodach decyduje profesjonalne jury. Niewykluczone jednak, że wzorem lat ubiegłych przyznana zostanie też Nagroda Publiczności, Wszystkie zgłoszone prace, teksty i programy kabaretowe mają charakter premierowy.
Wiemy już, kto powalczy o tytuł w najważniejszej kategorii. To najlepsi z licznego grona zgłaszających się, którzy przeszli już dwa etapy eliminacji. W pierwszym etapie selekcji nadesłanych nagrań dokonywała komisja konkursowa, autorów najlepszych prezentacji scenicznych zapraszając na półfinał w Warszawie. Z grona półfinalistów – zgodnie z regulaminem – wybranych miało być maksymalnie 10 finalistów z otwartą drogą do Bogatyni.
Półfinałowe jury ostatecznie wskazało siedmiu wykonawców: Kabaret Inaczej z Białegostoku, Piotra Borutę z Warszawy, Damiana Kubika z Dąbrowy Górniczej, Mieszka Minkiewicza z Białegostoku, Szymona Łątkowskiego z Koszalina, Bartłomieja Sutułę z Dąbrowy Białostockiej i Przemysława Predygiera z Kielc. Po składzie finalistów nietrudno zauważyć, że ojczyzną blagierów jest Białostocczyzna i że ten sposób komunikowania się z otoczeniem najwyraźniej nie jest domeną kobiet.
Skład finalistów pozwala też upatrywać zdecydowanego faworyta bogatyńskiej konfrontacji najlepszych – to białostocki Kabaret Inaczej, który wygrywał już Turniej w roku ubiegłym i dwa lata temu.
Komentarze (1)
Prowadzący to Cezary Żak (wg. Autora artykułu) czy Grzegorz Żak (wg. info na plakacie) ?