To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Letni Bieg Piastów po raz szósty

Bikelife/Bieg Piastów

Ponad tysiąc zawodników, piękne trasy, wiele atrakcji dla rodzin, koncert, w Jakuszycach – Letni Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

Rozpoczęcie prac związanych z budową nowoczesnego ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej nie utrudni organizacji Letniego Biegu Piastów. Start i meta zostaną przesunięte na drogę z Jakuszyc na Samolot i Cichą Równię, a centrum logistyczne zostanie umieszczone na dużym parkingu w Jakuszycach. Miejsc parkingowych będzie mniej, niż zwykle, ale powinno ich wystarczyć. Tym bardziej, że niektórzy zawodnicy przyjadą na start koleją.
Na listach startowych Letniego Biegu Piastów znajduje się około 1200 osób. Wszystko wskazuje na to, że padną rekordy frekwencji w Jakuszyckim Ultramaratonie na dystansie prawie 50 kilometrów i Jakuszyckim Półmaratonie na 21 km. W pierwszym z tych biegów weźmie udział ponad ćwierć tysiąca biegaczy z całej Polski, a w drugim dwa razy więcej.
W programie jest także Jakuszycka Jedenastka na 11 km oraz – na tej samej trasie – Rekreacyjny Marsz Nordic Walking. Rekreacyjny, czyli bez nagród i oficjalnych wyników. Na dzieci czekają Wyprawa Zucha i Bieg Przedszkola.
Na ultramaraton i półmaraton limity uczestnictwa zostały wyczerpane, ale na jedenastkę, marsz i konkurencje dziecięce można się jeszcze zapisać na stronie internetowej Biegu Piastów www.bieg-piastow.pl.
Podobnie, jak podczas zimowej edycji, mocną stroną Letniego Biegu Piastów są trasy. Zawodnicy odwiedzą między innymi Orle, Samolot, pobiegną wzdłuż Izery, pokonają uroczy fragment Kopalnia Stanisław-Wysoki Kamień-Zakręt Śmierci oraz wymagające odcinki o nazwach Woda Mineralna i Bez Łaski, znane dotychczas głównie z biegówek.
Letni Bieg Piastów to także wiele atrakcji pozasportowych, również dla kibiców: koncert zespołu Me Myself and I, Expo ze stoiskami producentów sprzętu sportowego, jak również otwarcie trasy „PKP Intercity. Pociąg do gór”.
To ostatnie wydarzenie jest efektem nawiązania współpracy partnerskiej Biegu Piastów z PKP Intercity. Firma ta będzie patronem Górnego Duktu, a uroczyste otwarcie uświetni bogatym zestawem atrakcji dla wszystkich. Urządzi strefę fitness dla dorosłych, zorganizuje gry i zabawy dla dzieci, udostępni lornetki do obserwacji okolicy.
Po raz kolejny Letni Bieg Piastów wspierany jest przez Szklarską Porębę, która nosi miano Stolicy Biegu Piastów. Zawodnicy, którzy ukończyli półmaratony w ramach Maratonu Karkonoskiego i Wielkiej Pętli Izerskiej, a teraz dołożą do tego pokonanie Jakuszyckiego Półmaratonu, sklasyfikowani zostaną w Pucharze Szklarskiej Poręby w Półmaratonach. Najlepsi zostaną nagrodzeni i uhonorowani na podium.
O swoich sukcesach każdy będzie mógł poinformować bliskich na kartkach pocztowych ze specjalnym datownikiem, który szykuje na Letni Bieg Piastów Poczta Polska – po raz kolejny partner jakuszyckich zawodów.
W ramach Jakuszyckiego Ultramaratonu swój setny maraton pobiegnie jeleniogórzanin Wiesław Dul – jeden z najwierniejszych Piastów, startujący w Jakuszycach od 1979 roku. Wyczyn 66-letniego biegacza, startującego w maratonach od niemal 40 lat, elektryzuje środowisko biegowe w całym kraju. Wiesław Dul zaprosił do udziału i kibicowania wielu znajomych i przyjaciół, których poznał na biegowych szlakach. Otrzymają od niego specjalne medale.

6. Letni Bieg Piastów
Program
25 sierpnia, sobota
godz. 9.00 – start Jakuszyckiego Ultramaratonu
godz. 9.30 – otwarcie trasy „PKP Intercity. Pociąg do gór”
godz. 10.00 – start Jakuszyckiego Półmaratonu
godz. 10.20 – Wyprawa Zucha
26 sierpnia, niedziela
godz. 10.00 – start Jakuszyckiej Jedenastki
godz. 10.00 – Bieg Przedszkolaka
godz. 10.40 – start Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking

Rowerowy Bieg Piastów 29 września
Około 55, 41 i 19 kilometrów mają dystanse GIGA, MEGA i MINI, czyli Rowerowy Bieg Piastów. Odbędzie się 29 września na trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Jakuszycach. Miejsca na listach startowych znikały jak ciepłe bułeczki, ale w ostatnich dniach były jeszcze ostatki na MINI i MEGA.
Po zakończeniu Rowerowego Biegu Piastów odbędzie się dekoracja najtwardszych Piastów. Ci, który ukończą na najdłuższych dystansach Rowerowy Bieg Piastów i Letni Bieg Piastów, a zimą uczyni to podczas Biegu Piastów, otrzymają statuetki dla zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema!  

lbp_18K6493.jpg
lbp_18K6581.jpg
lbp_18K6594.jpg
lbp PDS_20170826_0047.jpg