To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Letni Bieg Piastów - od 200 metrów do 50 km

Fot. BP

W Letnim Biegu Piastów 6 i 7 sierpnia w Górach Izerskich ze startem i metą w Jakuszycach uczestniczyło ponad tysiąc osób z całej Polski. Pobiegli na dystansach prawie 12, około 22 oraz 50 kilometrów. Rozegrano także biegi dzieci na dwieście i pięćset metrów oraz rekreacyjny marsz nordic walking.

Półmaraton Jakuszycki, czyli bieg na dystansie około dwudziestu dwóch km ukończyło 322 zawodników. Piotr Holly i Danuta Piskorowska nie mieli sobie równych. Oboje wygrali także Puchar Szklarskiej Poręby w Półmaratonach Górskich, na który składały się również wyniki Półmaratonu Karkonoskiego i Wielkiej Pętli Izerskiej.
Ultramaraton rozegrany został na 50-kilometrowej trasie pokazującej wiele pięknych miejsc w Górach Izerskich: Orle, Granicznik, Izerę, Wysoki Kamień, Kopalnię, Zakręt Śmierci, Czerwone Skałki. Na ultramaratończyków czekało dziewięć punktów odżywczych (w tym dwa podwójne) zaopatrzonych m.in. w napoje i owoce. Bezpieczeństwa biegaczy pilnowali co około półtora-dwa kilometry wolontariusze. Do mety ultramaratonu dotarło 158 zawodników.
- Startuję regularnie, w ubiegłym roku byłem na Letnim Biegu Piastów - komentował Aleksander Niemir z Poznania. - Wtedy trasa była szutrowa, z małą ilością ciekawych miejsc, typowych dla biegów ultra. Nowa trasa jest ciekawsza, obejmuje piękne miejsca, jest bardziej wymagająca, są na niej interesujące podbiegi i zbiegi, a nawet podejścia. Urocza... Tak trzymać!
- Najtrudniejszy odcinek znajduje się między 41 a 43 kilometrem - wymagający podbieg. Ale potem jest końcówka bardzo dobrze przemyślana – w dół. Trasa świetnie oznakowana, każdy zakręt opisany. Nie było możliwości się pomylić - mówiła na mecie parokrotna mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym, filigranowa Aleksandra Niwińska z Chojnowa, która we wspaniałym stylu, z dużą przewagą i uśmiechem na ustach, wygrała ultramaraton wśród kobiet.
Drugie miejsce, po wielkiej walce, obroniła szalenie ambitna Ewa Hofman ze Świeradowa-Zdroju. Na ostatnich kilometrach biegła ze wszystkich sił, na mecie długo dochodziła do siebie.
Robert Faron nie miał sobie równych w ultramaratonie - po raz kolejny okazał się najlepszy w Letnim Biegu Piastów (w 2015 wygrał maraton). Na mecie mówił, że gdy jest się dobrze przygotowanym, taka trasa, jak w Jakuszycach, wydaje się szybka. A pod względem krajobrazowym jest zachwycająca.
Ultramaratonowi i półmaratonowi towarzyszyły w sobotę biegi dzieci i zumba dla kibiców.
W niedzielnej Jakuszyckiej Dziesiątce na dystansie 11.7 km wygrali Czech David Kucera i Elżbieta Kowalewska ze Zgorzelca. Do mety dotarły 374 osoby, wśród nich wielu górskich debiutantów.
Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza na Rowerowy Bieg Piastów - 24 września w Jakuszycach.
Szerzej w najbliższym numerze Nowin Jeleniogórskich. 

Aleksandra Niwińska.JPG
Danuta Piskorowska.JPG
Ewa Hofman.JPG
IMG_0832.JPG
IMG_0902.JPG
Letni BP 2.JPG
Letni BP 3.JPG
Letni BP.JPG
Marek Herzberg.JPG
MLA_1055.jpg
MLA_1071.jpg
MLA_1399.jpg
MLA_2157.jpg
MLA_2536.JPG
MLA_2626.jpg
MLA_2768.JPG
Piotr Holly.JPG
Robert Faron.JPG
Wiesław Dul.JPG
Wojciech Plewik.JPG