To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lekcje Sztuki w Otwartej Papierni

Lekcje Sztuki w Otwartej Papierni

AKTUALIZACJA: Z uwagi na zagrożenie koronawirusem została podjęta decyzja o przeniesieniu Lekcji Sztuki do internetu. Można je będzie śledzić na facebooku Otwartej Papierni.

Już w piątek, 16 października, w jeleniogórskiej Otwartej Papierni rusza kolejna odsłona Lekcji Sztuki – cyklu wykładów prowadzonych przez artystów, projektantów i kuratorów. Tym razem tematem przewodnim spotkań jest sztuka uliczna.

Podczas czterech lekcji ekspertki z całego kraju opowiedzą o różnych formach działań z przestrzenią miejską – od murali, przez graffiti, po malowane na ścianach koronki ludowe.

Wstęp wolny – obowiązują zapisy.

„Nie wyobrażamy sobie miasta bez sztuki!” – głosi hasło przewodnie jesiennej odsłony Lekcji Sztuki w Jeleniej Górze organizowanych przez Fundację Ładne Historie. Sztuka współczesna to nie tylko działania prezentowane w galeriach czy muzeach – to także jeden z głównych budulców miejskiej tożsamości będący wyrazem nierozerwalnej więzi pomiędzy twórcą a miastem. Bez murali, szablonów czy instalacji przestrzennych eksplorowanie przestrzeni publicznej nie byłoby takie samo. Zwiedzanie szlakiem murali to jeden z najpopularniejszych sposobów poznawania miast.

Ekspertki od ożywiania ścian

Wśród gości zaproszonych do Jeleniej Góry jest Barbara Sroka – ekspertka w dziedzinie organizacji projektów ze sztuką miejską w roli głównej (m.in. Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art), na co dzień związana z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej.

Spotkamy się także z Teresą Latuszewską-Syrdą – założycielką Fundacji i Galerii Urban Forms, autorką koncepcji umieszczania na ścianach kamienic w centrum Łodzi wielkoformatowych obrazów – murali, które mają tworzyć stałą ekspozycję sztuki w przestrzeni publicznej.

Jeden z wykładów poprowadzi Nespoon – artystka miejska tworząca na styku street artu, garncarstwa, malarstwa, rzeźby i biżuterii. Większość jej prac składa się z odbitek tradycyjnych koronek ludowych wykonanych z gliny lub malowanych na ścianach.

Z kolei ostatnie, listopadowe już, spotkanie obędzie się z udziałem Aleksandry Litorowicz – prezeski Fundacji Puszka, kulturoznawczyni i badaczki, twórczyni portalu o warszawskim street arcie i sztuce w przestrzeni publicznej PUSZKA oraz portalu edukacyjnego sztukapubliczna.pl.

W związku z sytuacją epidemiczną ograniczona jest liczba miejsc. Obowiązują zapisy online

Harmonogram spotkań:

16 października, godz. 18:00 – Barbara Sroka, Instytut Kultury Miejskiej – „Murale Gdańsk Zaspa – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego”

23 października, godz. 18:00 – Teresa Latuszewska-Syrda, Fundacja Urban Forms – „Sztuka miejska: w mieście i dla miasta”

30 października, godz. 18:00 – NeSpoon – „Miasto całe w koronkach”

6 listopada, godz. 18:00 – Aleksandra Litorowicz, Fundacja Puszka – „Zapuszkowane: warszawski street art”