To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lawina 1968 – seminarium poświęcone największej tragedii w polskich górach

Lawina 1968 - Fot. archiwum GOPR

Pół wieku temu 19 turystów zginęło pod lawiną w Białym Jarze w Karkonoszach. To była największa tragedia w polskich górach. W najbliższą sobotę, 24 marca 2018 r., w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu (pałac przy ul. Robotniczej 6) odbędzie się seminarium poświęcone 50. rocznicy tego pamiętnego wydarzenia zatytułowane "Zmarłym ku pamięci – żywym ku przestrodze". Początek spotkania zorganizowanego pod patronatem honorowym Starosty Jeleniogórskiego o godz. 11.00. W programie przewidziano referaty naukowców i ratowników na temat bezpieczeństwa w górach, lawin śnieżnych oraz wydarzeń sprzed 50 laty, projekcję filmu archiwalnego poświęconego lawinie z 20 marca 1968 r., dyskusję ze świadkami tragedii. Seminarium towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna oraz sprzętu ratowniczego.

Tragiczny marzec '68
Zmarłym ku pamięci – żywym ku przestrodze

Piękne, słoneczne przedpołudnie w przeddzień astronomicznego początku wiosny. Wyśmienita pogoda na wycieczkę w góry. Choć wyciąg krzesełkowy na Kopę zamknięty – nie można nie skorzystać z okazji. Trasa przez Biały Jar wszak należy do jednej z urokliwszych we wschodnich Karkonoszach...

Tak miły początek dnia przyniósł tragiczny skutek. Dla 19 osób była to ostatnia wycieczka w góry. Zejście lawiny śnieżnej w Białym Jarze 20 marca 1968 r. było największą tragedią górską nie tylko w Karkonoszach, ale w całej Polsce. Po 50 latach od katastrofy uczestnicy akcji ratunkowej, ratownicy, przyrodnicy z parku narodowego oraz naukowcy i krajoznawcy, chcąc przypomnieć turystom i mieszkańcom Sudetów, jak bezlitosne potrafią być góry, przygotowali seminarium rocznicowe.

Zapraszają do pałacu w Bukowcu – siedziby Związku Gmin Karkonoskich – 24 marca 2018 r. o godz. 11 wszystkich ciekawych historii sprzed 50 lat, ale także każdego zainteresowanego jak uniknąć zasypania przez lawinowy śnieg, jak ratują ratownicy i jakiego sprzętu używają?

Podczas seminarium referaty wygłoszą:
Krzysztof Migała pt. Wieloletnie zmiany temperatury powietrza na Śnieżce na podstawie prowadzonych badań i pomiarów
Zbigniew Piepiora (we współpracy z Karoliną M. Sikorą) pt. Biały Jar – najbardziej niebezpieczne miejsce w Karkonoszach
Krzysztof Krakowski pt. Śnieg, pokrywa śnieżna, lawiny
Andrzej Brzeziński pt. Lawina 1968 i 50 lat później
Sławomir Czubak pt. Grupa Karkonoska GOPR

Seminarium poprowadzi Mirosław Górecki, prezes zarządu GK GOPR. Wyświetlony także zostanie film dokumentalny o wydarzeniu w 1968 r. w Białym Jarze, po którym publiczność będzie mieć okazję porozmawiania z uczestnikami akcji ratowniczej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna „Lawina 1968” oraz sprzętu ratowniczego.

Organizatorem seminarium jest Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Związku Gmin Karkonoskich, który jest współorganizatorem, wraz z Grupą Karkonoską GOPR, Karkonoskim Parkiem Narodowym, PTTK Oddziałem „Sudety Zachodnie” oraz Towarzystwem Karkonoskim.

Uwaga! W aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 20 marca 2018 roku przypominamy historię lawiny z 1968 roku oraz wspomnienia świadków tego tragicznego wydarzenia.

Lawina 1968 - wystawa.jpg
Lawina 1968 - seminarium.jpg