- Nauka stała się bożyszczem. I oczywiście przyniosła bardzo wiele rzeczy dobrych, ale naukę można też wykorzystać w złych celach. I o obu rzeczach próbuję gdzieś tam w tym filmie powiedzieć. Nie jest trudno wytropić, że ja się odwołuję do mitu Fausta, ale różnie ten mit był traktowany. U Goethego chodziło o młodość, u Manna chodziło o talent, u Bułhakowa to nawet trudno mi powiedzieć, co ten człowiek miał w zamian za duszę otrzymać. U mnie to jest władza. Władza i nauka, która jest nadużyta dla władzy, no bo władza jest jednym z takich wszetecznych pragnień człowieka, zresztą nie tylko człowieka. Cała przyroda ożywiona próbuje zdominować sąsiada. Drzewa zasłaniają sobie słońce, psy walczą o to, który z nich jest przewodnikiem stada, a my ludzie próbujemy podporządkować sobie innych. I o tym jest ta historia.(…) Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę państwa zobaczyć.
„Eter” miał już premierę polską, był prezentowany na kilkunastu festiwalach światowych i jest nominowany do wielu nagród. Jest pięknie filmowany (zdjęcia - Piotr Niemyjski, realizowane były w Polsce, na Węgrzech i we Włoszech), kostiumy i scenografia oddają realia epoki (początek XX w.)i znakomicie zagrany (doskonały Jacek Poniedziałek jako Doktor). Oglądamy piękny i zarazem dramatyczny świat gdzieś na skrawku Austro-Węgier przed I wojną światową. Film zbiera skrajnie różne recenzje – od chwalących po totalnie krytyczne, więc najlepiej samemu wybrać się do kina i wyrobić sobie własne zdanie.
Po projekcji, zakończonej brawami, Krzysztof Zanussi, mistrz kina intelektualnego, fizyk i filozof, reżyser i wykładowca, spotkał się z widzami. Ponad czterdziestominutowe spotkanie przy wypełnionej do ostatniego miejsca widowni poprowadził Jędrzej Soliński, który zadał reżyserowi pierwsze pytania. Kolejne zadawali już widzowie, często były to bardzo osobiste wspomnienia i refleksje związane z dziełami Zanussiego. Odpowiadając na pytania, osiemdziesięcioletni Krzysztof Zanussi opowiadał o realizacji „Eteru”, o swoich podróżach - głównie tej ostatniej do Indii, o innych swoich filmach, o filozofii, religii, sztuce, twórczości i wielu innych sprawach. Po spotkaniu była jeszcze okazja do zdobycia autografu Mistrza, który cierpliwie podpisywał swoją ostatnią książkę (wydaną także w formie audiobooka) pt.„Uczyń ze swojego życia arcydzieło”.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...