To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Krzysztof Koziołek o kryminale "Nad Śnieżnymi Kotłami"

Krzysztof Koziołek o kryminale "Nad Śnieżnymi Kotłami"

Mieszkańcy i turyści w Szklarskiej Porębie przenieśli się wczoraj (29 marca) na moment do przedwojennego kurortu. Za sprawą najnowszej powieści Krzysztofa Koziołka „Nad Śnieżnymi Kotłami" wędrowali do schronisk, odwiedzali restauracje i jedli migdałowe gwiazdki, takie same jak podawano na przyjęciach Marty Hauptmann.

Spotkanie autorskie, które odbyło się w jednym z opisywanych przez Koziołka budynków (dawna restauracja Kaprys przy ul. Jedności Narodowej) toczyło się z energią i przy dużym zainteresowaniu słuchaczy.

- Z Koziołkiem poszłabym na koniec świata- podsumowała jedna z uczestniczek.

Wszyscy byli pod wrażeniem ogromnej liczby szczegółów dotyczących Szklarskiej Poręby z 1939 roku i czasów wcześniejszych.

-Widać, że autor czuje te miejsca – chwaliła powieść pani Anna. Przyznaje, że choć jest mieszkanką Szklarskiej Poręby, to nie znała wielu faktów. Zamierza wybrać się na wycieczkę po mieście śladami asystenta kryminalnego Antona Habichta, bohatera kryminału.

Krzysztof Koziołek zdradził, że przed jego napisaniem spędził wiele tygodni na wertowaniu książek, przewodników, gazet, a nawet menu restauracji. - Wychodziłem rano o godz.6 , szedłem na Śnieżne Kotły i dalej w góry. Wracałam po 20 do domu, zaczynałem czytać dokumenty o kurorcie – autor opisywał swoją pracę nad powieścią.

Na jej końcu jest długa lista osób, które pomogły mu w zbieraniu materiałów.

Agnieszka Rozenek, szefowa wydziału promocji w magistracie w Szklarskiej Porębie jest jedną z nich. Nie ukrywa, że bardzo zależało jej na tym, by śledztwo toczyło się właśnie tutaj. To znakomita promocja.

Spotkanie prowadziła Anita Kaczmarska, szefowa MOKSiAL w Szklarskiej Porębie. - Każdy, kto chce poznać lepiej nasze miasto, powinien przeczytać książkę Krzysztofa Koziołka - zachwalała.

Śledztwo w Szklarskiej Porębie

„Nad Śnieżnymi Kotłami" Krzysztofa Koziołka to kontynuacja cenionej przez czytelników serii, w której przełomowe historyczne wydarzenia stanowią tło dla ludzkich dramatów oraz namiętności.

Sierpień 1939 roku. Asystent kryminalny Anton Habicht od kilku miesięcy przebywa w Schreiberhau (Szklarskiej Porębie), dokąd trafił, popadłszy w niełaskę przełożonych po poprzednim śledztwie. Polecenie rozwiązania zagadki kradzieży biżuterii w hotelu górskim „Nad Śnieżnymi Kotłami" odbiera jako kolejną szpilę wbitą przez szefa miejscowej żandarmerii.

Rutynową wizytę przerywa wypadnięcie z okna żony urzędnika ze Schreiberhau. Habicht nie wierzy, że to wypadek, i rozpoczyna śledztwo wśród miejscowej śmietanki towarzyskiej. Kiedy pojawia się kolejny trup – tym razem śmierć dosięga poszukiwacza cennych minerałów – asystent kryminalny intensyfikuje działania.

Z każdym dniem odkrywa kolejne, skrzętnie skrywane tajemnice establishmentu. Wkrótce do miasta przyjeżdżają zagadkowi ludzie, sytuacja się komplikuje, a Habicht nabiera przekonania, że to, co do tej pory udało mu się odkryć, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej.

Autor, dzięki bogatej wiedzy o ówczesnych realiach społeczno-kulturowych oraz znajomości szczegółów topograficznych, wprowadza czytelnika w atmosferę przedwojennej Polski, w której wyraźnie wyczuwa się nieuchronność zbrojnej napaści Niemiec. A ponieważ wszystko to okrasza solidną dawką doskonale skonstruowanej kryminalnej intrygi i ubarwia galerią wiarygodnych psychologicznie postaci, „Nad Śnieżnymi Kotłami" to powieść, która usatysfakcjonuje zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników kryminalnych dociekań.

15535911413547.jpg
koziołek (3).jpg
koziołek (4).jpg
koziołek (5).jpg
koziołek (6).jpg
koziołek (7).jpg
koziołek (9).jpg
koziołek (10).jpg
koziołek (12).jpg
koziołek (13).jpg
koziołek (14).jpg
koziołek (15).jpg
koziołek (17).jpg
koziołek (18).jpg
koziołek (19).jpg
koziołek (21).jpg
koziołek (22).jpg
koziołek (26).jpg
koziołek (28).jpg

Komentarze (1)

Super. A teraz wszyscy mieszkańcy kurortu i turyści czekają na zorganizowanie spotkania autorskiego z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim, autorem z życia wziętego kryminału "Niebezpieczne związki Donalda Tuska". Frekwencja i zainteresowanie słuchaczy gwarantowane!