To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kresy smakują wybornie

Kresy smakują wybornie

Na stole ustawionym we wleńskim domu kultury pojawiły się dania archaiczne, odtworzone według dawnych receptur: pierogi, kutia gryczana, gąszcze warzywne, pierniki przyprawowe, pastyły (rodzaj deseru z suszonych owoców), a nawet potrawa popularna niegdyś na Dolnym Śląsku – zwana Dumnym Henrykiem – czyli kiełbasa w sosie piwno-piernikowym. W piątkowe popołudnie, 13 grudnia w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu spotkali się uczestnicy kilkumiesięcznego projektu: „Dowód Osobisty. Przeniesione Smaki. Kresy”. Goście, którzy przybyli w ten wieczór do domu kultury byli zachwyceni dawnymi kresowymi smakami. Degustowali potrawy przeniesione z Wileńszczyzny do… Wleńszczyzny. 

Inicjatorką przedsięwzięcia była Anna Komsta, dyrektorka OKSiT we Wleniu. Anna Rumińska, antropolog kultury i jedzenia z Wrocławia przez siedem miesięcy prowadziła warsztaty kulinarne, które przypomniały tradycję przeniesioną przez babcię Werę z Wileńszcyzny do Wlenia i okolic. Program warsztatów został oparty na siedmiu pożytkach: grupach produktów i surowców pozyskiwanych z gospodarstwa modelowego dworu kresowego (ogrodu, łąki, sadu, zagrody, lasu, wód i pola). Panie biorące udział w kulinarnym szkoleniu nie tylko gotowały kresowe dania, także rozmawiały o genezie potraw i tradycjach z nimi związanych.

- Przekazywałam moją historię rodzinną, ale także tradycję kuchni historycznej staropolskiej, która funkcjonowała w dawnej części kresowej Polski – tłumaczyła Anna Rumińska – I mocno pilnowałam, żeby składniki przygotowywanych przez nas potraw pochodziły od lokalnych rolników.

Projekt był częścią zadania „Mistrz Tradycji” programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej o samym projekcie i jego wspaniałych rezultatach w najbliższym wydaniu Nowin Jeleniogórskich.  

Mistrz Tradycji we Wleniu (1).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (2).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (3).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (4).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (5).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (6).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (7).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (8).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (9).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (10).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (11).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (12).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (13).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (14).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (15).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (16).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (17).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (18).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (19).JPG
Mistrz Tradycji we Wleniu (20).JPG

Komentarze (1)

Kresy Wschodnie czyli Galicja.Komu było dobrze to w miastach a na prowincji bieda, głód epidemie .

Takie potrawy jadali tylko bogaci.Nie zakłamywać prawdziwej historii.