To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kresowa wiosna w Jeleniej Górze

Kresowa wiosna w Jeleniej Górze

Tradycyjnie przed Wielkanocą Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Zachodnich w Jeleniej Górze organizuje cykl wydarzeń prezentujących tradycje, kulturę i historię dawnych Kresów. Tegoroczną „Kresową Wiosnę” zainagurowano konkursem gastronomicznym. Była to jego IV edycja.

Głównym organizatorem gastronomicznego konkursu był Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 czyli popularna „Handlówka”. Do smakowitej rywalizacji zaproszono, obok gospodarzy, najlepszych uczniów z klas gastronomicznych z jeleniogórskiego „Przyrodnika” oraz ze szkół branżowych w Kamiennej Górze i Karpaczu. Konkursowym zadaniem młodych kucharzy była „Kresowa babka ziemniaczana”. Do oceny przygotowanych potraw powołano specjalne jury. Tworzyli je młodzi wiekiem szefowie kuchni z restauracji we Wrocławiu, Kowarach i Łagowie pod Zgorzelcem. Cała jurorska trójka to absolwenci jeleniogórskiego ZSZ nr 2 czyli „Handlówki” z przed kilku lat. Są dziś żywą reklamą jeleniogórskiej szkoły. W ocenie jurorów wszystkie kresowe „babki ziemniaczane” przygotowane w przeróżnych kompozycjach i odmianach były doskonałe. Werdykt ten publiczności finału przyjęła gromkimi oklaskami. Przyznano więc pięć równorzędnych pierwszych miejsc. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Finał gastronomicznego konkursu uświetnił występ Zespółu Wokalnego „Agat” złożony ze wzruszających piosenek o Lwowie, Wilnie i dawnych kresach. Na koniec wszystkich gości zaproszono na degustację. Tradycją już jest, że obok potraw wykonanych przez uczniów, goście mają okazję skosztować oryginalne dania kuchni kresowej przygotowane przez członkinie Oddziału Jeleniogórskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które korzystają z przepisów podpatrzonych przed laty u swoich matek, ciotek i babć. Temat „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej” kontynuowano także w dniu następnym podczas pokazu i degustacji w Muzeum Przyrodniczym. Tym razem wiodącym tematem były kresowe napoje.Ostatnim wydarzeniem „Wiosny Kresowej” będzie seminarium uczniowskie pod tytułem „Bohaterów kresowych wskrzesić czas”. Seminarium to zaplanowano na dzień 18 maja, a jego organizatorem będzie Szkoła Podstawowa nr 13 w Jeleniej Górze.


 

01.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
08.JPG
09.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
13a.JPG
DSC07593.JPG
DSC07596.JPG
DSC07602.JPG
DSC07604.JPG
DSC07605.JPG

Komentarze (1)

,, pochodze z poznanskiego,ale jedzenie lwowskie jest zdrowe.Moi sasiedzi pochodza z Nadyp i tam zawsze jest zgoda i regionalne jedzenie,lubie ich golabki ziemniaczane.. palce lizac !