Zatrzymani, to mieszkańcy województwa dolnośląskiego.Wśród nich jest mózg grupy czyli mężczyzna, który zorganizował i stworzył sieć firm z branży pośrednictwa kredytowego i doradztwa finansowego. Grupa działała na terenie całego kraju i w nielegalny sposób mogła zarobić nawet kilka milionów złotych. Jej członkowie i osoby współdziałające z nimi doprowadzali zgłaszających się do nich po kredyt oraz banki je udzielające do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ofiarami „naciągaczy” były osoby w trudnej sytuacji finansowej. Wprowadzano pokrzywdzonych w błąd co do istotnych okoliczności zaciąganych przez nich zobowiązań, wykorzystując ogólny brak rozeznania w sprawach finansowo – bankowych, często też wiek i choroby, w istotny sposób utrudniające pokrzywdzonym rozumienie znaczenia i konsekwencje zawieranych umów, a czasem nawet zapoznanie się z ich treścią.
- Wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu były realizowane wbrew obowiązującym procedurom – mówi rzecznik prasowy dolnośląskiej policji asp. sztab. Paweł Petrykowski. - Sposób obsługi – manipulacji, czy stosowane metody socjotechniczne były niemal identyczny, niezależnie od lokalizacji biura na terenie kraju. Z posiadanych informacji i pozyskanej bazy klientów wynika, że poszkodowanych w tym procederze może być ponad 11 tys. osób. Z analizy dotychczas zebranych materiałów operacyjnych wynika, że obroty firm wynosiły średnio w miesiącu nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Zatrzymanym może teraz grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Obecnie policja i prokuratura prowadzą kolejne czynności w tej sprawie. Do chwili obecnej wobec czterech podejrzanych, w tym także organizatora grupy przestępczej, zastosowano jako środek zapobiegawczy tymczasowe areszty. Wobec pozostałych, w zależności od roli i udziału w przestępczym procederze, np. czy byli pracownikami czy, też kierownikami biur, zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej.
Więcej na ten temat piszemy w ostatnim numerze "Nowin Jeleniogórskich" z dnia 28 lutego.
Komentarze (9)
Żerowanie na ludziach wykorzystując ich i tak trudną sytuację zasługuje na wyjątkowo specjalne ukaranie. Na pewno nie powinno to być zwykłe pozbawienie wolności...
W całym kraju dobra zmiana.
Dobrze działa! Wreszcie wyłapuje oszustów i aferzystów. Za poprzedniej władzy działali w najlepsze.
W całym kraju pozostałość po poprzedniej zmianie
MOZE NALEZELI DO KODU I CHCIELI SPŁACIĆ ALIMENTY?
Tylko taka organizacja?
A gzie prowidenty i reszta reklamowanych w TVN TVPis ,.Naciągają i się bogacą po państwo jest słabe ,rządzącym nie zależy aby społeczeństwo bogaciło sie .Biedne jest zniewolone .
Boże! A ja za ich pośrednictwem brałem kredyt...
Wszystkich pokrzywdzonych zapraszam na WrobieniWFinanse.Pl oraz powiązaną stronę na Facebooku celem uzyskania informacji a także wsparcia.