To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kręgielnia i zakład farmaceutyczny w Jeleniej Górze?

Kręgielnia i zakład farmaceutyczny w Jeleniej Górze?

Dwa nowe zakłady, dające ludziom ponad sto miejsc pracy, mogą wkrótce powstać w Jeleniej Górze. - Otworzyliśmy plany zagospodarowania przestrzennego, by umożliwić ich powstanie – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Pierwszy może powstać w rejonie ulic Wojewódzka – Spółdzielcza, w dawnych  pomieszczeniach fabryki Prober. Od kilku lat stoją one nieczynne, a właścicielem jest niemiecka firma.

- Zjawił się chętny do uruchomienia produkcji farmaceutycznej, produkcji szczepionek i surowic – mówi prezydent Marcin Zawiła. - Jest zainteresowany przejęciem tego zakładu. Nazwy nie będę wymieniał. To duży inwestycyjnie zakład, może w nim powstać ok. stu miejsc pracy.

Miasto musiało mu wydać decyzję odmowną, bo zapis w planie zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiał zlokalizowanie tego typu zakładu. - Zaraz po wydaniu tej decyzji skontaktowaliśmy się z przedsiębiorcą i zaproponowaliśmy współpracę – mówi M. Zawiła. Miasto chce dokonać zmiany w planie, by umożliwić lokalizację fabryki.

- W planie jest zapis takiej treści, że jeżeli przedsiębiorstwo będzie wymagać przed decyzją lokalizacyjną tzw. studium oddziaływania na środowisko, to nie powinien być tam lokalizowany – mówi M. Zawiła. - A przecież studium wykonuje się po to, by stwierdzić, czy dana produkcja jest szkodliwa, czy nie jest. Absurd jest taki, że przemysł farmaceutyczny wymaga takiego studium, a kotłownia węglowa czy skład starych opon nie wymaga sporządzania studium. Dlatego wnosimy o zmianę planu zagospodarowania, by zlikwidować ten rygorystyczny zapis.

Co z drugim terenem? Chodzi o teren firmy Astol w Cieplicach, za starym szpitalem.
- Właściciel postanowił przekształcić teren i budynki, które posiada, w funkcję rekreacyjną, sportową i gastronomiczną. Myśli o utworzeniu tam kręgielni, pokoi do squasha, kortów tenisowych, miejsc noclegowych i bardzo eleganckiej restauracji – mówi M. Zawiła. - Tę restaurację już zresztą częściowo wyremontował.

Od kilku lat nie może dostać pozwolenia. Dlaczego? W planie jest zapis, że zabudowa w tym terenie ma mieć minimum 10 a maksimum 12 metrów. - Tego nie rozumiem, nie rozumiem też, dlaczego linie rozgraniczające drogę idą przez rozpoczętą inwestycję restauracji, i dlaczego na terenach prywatnych firmy Astol i właściciela szpitala poprowadzono w planie drogę dojazdową, która nie wydaje się być konieczna – mówi M. Zawiła.

Co z produkcją okien? Właściciel chce przenieść ją do strefy ekonomicznej, otrzymał dofinansowanie unijne na otwarcie nowej linii technologicznej, produkcji okien drewnianych.

M. Zawiła zwróci się do rady miejskiej o zatwierdzenie tych zmian w planie. - Jeśli nie będziemy tworzyć miejsc pracy, to w mieście powstanie zastój, który może grozić sporym kryzysem za parę lat – mówi.

Zdjęcie z nieistniejącego dziś zakładu Prober.

Komentarze (20)

Teraz przyśliście po rozum do głowy , takie fabryczki to jest kropla w morzu , co to jest 100 miejsc pracy na 100tyś mieszkańców.Miasto wymiera , pracy nie ma ,młodzi ludzie wyjeżdżają na stałe za granice, zostaną w Jeleniej tylko sami emeryci i renciści.

Po 1. To 100 tys. do było 20 lat temu - a teraz jest 80 tys. i 11% bezrobocie !!!

Po 2. To zgadzam się 100 miejsc pracy na prawie 9000 bezrobotnych to jednak o wiele za mało !!!

Cieszy fakt powstawania nowych miejsc pracy i chętnie zamienię dotychczasową prace i złoże potencjalną kandydaturę w nowym zakładzie Zorki.

plany zagospodarowania są robione od sztancy, np. zamiast Zgierz wpisze się Jelenia Góra i jest. To tak jak w filmie "Miś" w miejscu słów "być może" wtawiamy "z pewnością".
A tak w ogóle to szukać inwestorów trzeba, bo ta kra pod tytułem Jelenia Góra coraz bardzej odpływa

Dodać >pijanice menele,kombinatorzy,!Wczoraj mojego kolegi wyjechał do Anglii czwarty syn.
Doczekaliśmy czasów kiedy kwiat naszego narodu opuszcza Ojczyznę w poszukiwaniu chleba.TAK,,ale będziemy mieć relikwie ,1MAJA,radio Toruń,sztandary,mauzoleum w Łagiewnikach ,relikwie na Wawelu,czyżby to był już koniec Rzeczpospolitej?

Odwołać Zawiłę! Nic nie robi, a minęło juz TYLE czasu! Potrzebne jest referendum. Kto za?! Palec do góry....

Poziom naiwności naszego zawiłego Prezydenta, jak widać, sięga już zenitu! Co będzie dalej? Przecież to dopiero niespełna 100 dni!!!

AUTOR: ROB napisał:
radnych pomieszczeniach fabryki Prober

O jakich radnych mowa ?

Miało być "dawnych pomieszczeniach fabryki Prober". Poprawiłem, dziękuję za czujność.

Co to jest 100 miejsc nowych pracy ? Podajcie ile jest bezrobotnych w JG i okolicach ile straciło pracę już w tym roku to nawet wie Urząd Statystyczny. I wtedy niech to władza porówna z tymi nowymi miejscami pracy :pinch:

głosowałem na Pana teraz żałuję, żenada

Najpierw miasto głosami swojej rady uchwaliło kiepski pmzp a teraz światły prezydent głosi wielki sukces bo właśnie poprawi się to, co wcześniej sknocono. Tak się robi PR. Pan prezydent mówi, że to się nazywa mówi, że "to duży inwestycyjnie zakład, może w nim powstać ok. stu miejsc pracy" A ile osób pracuje teraz w urzędzie? i czy biorąc pod uwagę liczbę osób w nim zatrudnionych to jest on duży czy mały?
Dobrze, że powstanie ta restauracja z kręgielnią squashem. Dopóki radni nie poprawią togo co schrzanili i nie powstaną inne nowe miejsca pracy bezrobotni będą mieli się gdzie zrelaksować.

Ja słyszałem (ale nie wiem ile w tym jest prawdy) że Draexlmaier planuje zatrudnienie w JG 500-700 osób w nowo budowanej hali na Spółdzielczej - Ponoć też Zorka w porozumieniu z IKEA ma zatrudniać ludzi. Widać bunty w Tunezji swoje zrobiły.

Z tego co się orientuje to tzw. "kabelki" zostały częściowo przeniesione do Tunezji, a Draex ponoć ma uruchomić zupełnie inny, nowy wydział, coś chyba związanego z wyposażeniem wnętrz - tak mnie się obiło o uszy. A co do ZORKI, to tam już chyba komplet mają na tą nową halę, bo raczej na żadną rekrutację się nie zanosi.

:0 :0 :0 :0 :0 :0 Nu tawariszczi spakojna!!! My tu nazad budiem bystrom!!!! Spakojna gaława / czaszka/ hi,hi,hi,hi,hi,hi ???? Giermańce pajdut, my pryjdiom , budiet Niebo!!!! Tak my ustalili z TOW. LENINEM , TOLKO SPAKOJNAAAAAAAAAAA!!!!!!! A bezrobotni to niech się wezmą do roboty, nawet asfaltu mogą pilnować , bo już kawałek okradają na ul;Drzymały :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Jestem za zalaniem Kotliny Jeleniogórskiej. Czesi już o takim czymś myślą po drugiej stronie od Jakuszyc . Najwyższy już czas budować jakiś okręt, chyba trza ARKĘ , tak wykombinowałem z sąsiadem- też bezrobotnym. Więc udajemy się do lasu po budulec. Przewieziemy rowerami bale do Gdyni i bierzem się za robotę, co by przed zimą dać dyla z tego kraju , oczywiście za chlebem i cukrem.

Jak już są posty, o powrocie starego systemu, to kurde należy uciekać!!!! Na dodatek na siłę chcą zatrudnić 100 bezrobotnych!!!!!Jakieś złe siły chcą zalać tereny!! Koniec Świata blisko!!! wię udam się do oazy spokoju np: do LIBI

Jestem za zmianą Szefa tego miasta. Mogę kandydować. wiem jak posługiwać się pieniędzmi, obojętnie jakimi.Mogę nieodpłatnie wydać je byle jak , nie zależy mi na nich. ----------- Przyszły SZEF-------- B) B) :shock: :shock: :dry: :dry:

"Bezrobotny - aktywny" ale chyba w nic nie robieniu. Aktywniej szukaj pracy bo ci to bezrobocie na mózg pada.