W zabytkowym pałacu i stajniach znajdą się: siedziba KPN, ekspozycja historyczna prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy, ekspozycja przyrodnicza omawiająca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą regionu, wystawy czasowe, miejsca handlowe dla rzemieślników i lokalnych producentów, a także 60 miejsc noclegowych. Inwestycja, której koszt to ponad 70 mln zł, ma być zakończona w 2022 r.
- Adaptacja zespołu budowlanego dawnego urzędu ordynacji majątkowej Schaffgotschów w Jeleniej Górze – Sobieszowie przy ul. Cieplickiej 196 i Karkonoskiej 4 na Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego jest jedną z największych, pod względem finansowym, inwestycji w obiekcie zabytkowym na terenie Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze, podjętych ze środków unijnych ( POIiŚ). Jest ciekawa ze względów konserwatorskich, ponieważ akceptuje projektowaną, nowoczesną funkcję obiektu z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii i jednocześnie dochodzi do rekompozycji przestrzennej zdegradowanego zespołu wpisanego do rejestru zabytków oraz utrwalenia poprzez konserwację zachowanych elementów zabytkowych – podkreśla Barbara Nowak-Obelinda, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zwraca też uwagę na bardzo dobrą współpracę z inwestorem i wykonawcą.
- Prace prowadzone są pod naszym stałym nadzorem oraz pod nadzorem uprawnionego konserwatora zabytków zatrudnionego przez generalnego wykonawcę. Co tydzień odbywają się Rady Budowy z udziałem przedstawiciela Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze, na bieżąco omawiane są wszystkie problemy i nowe okoliczności, a także zagrożenia, które zdarzyły się w trakcie robót budowlanych i prac konserwatorskich.
Wyzwań konserwatorskich jest co nie miara.
- Założono konserwację całego wystroju elewacji, zwłaszcza fryzu, obramień okiennych i portali pałacu oraz odtworzenie na podstawie materiałów ikonograficznych historycznych podziałów stolarki okiennej i drzwi wejściowych. W portalu wschodnim odtworzony zostanie kartusz herbowy Schaffgotschów. Przywrócona zostanie historyczna kolorystyka elewacji w oparciu o badania stratygraficzne tynków. Zachowaniu podlega oryginalne, historyczne rozplanowanie układu wnętrz, piwnic i parteru, z postulowanym odtworzeniem klatki schodowej, podkreślającej reprezentacyjny charakter holu. Zachowaniu podlegają sklepienia, dekoracja sztukatorska, kominek a w przypadku pozytywnych wyników badań stratygraficznych także partie zachowanych polichromii. Założono odtworzenie bryły, formy dachu i kompozycji elewacji budynku małej stajni z odsunięciem, w formie miedzucha, od budynku dawnego domu zarządcy. Odtworzeniu podlega bryła, naczółkowy dach z facjatkami i kompozycja elewacji z przejazdem bramnym, pseudoryzalitami, portalami i osiami okiennymi domu zarządcy z zachowaniem sklepień piwnic i parteru. Budynek stodoły podlega odbudowie jako bryła na rzucie prostokąta z naczółkowym, dwuspadowym dachem. To na tym odtwarzanym dachu dopuszczony został montaż baterii fotowoltaicznych, a budynek nazwany został w projekcie "Stodołą Elektryczną" – informuje WKZ
Komentarze (11)
70mln zł
Co tam można chwalić, jak tam są sam ruiny, co świetnie widać na zdjęciach. Przez 10 lat KPN zupełnie nic nie zrobił, a cały kompleks coraz bardziej popada w ruinę. 1 krok do przodu i 10 do tyłu. Ten konserwator to pewnie kolejny kumpel dyrektorka Raja. Raz jeden drugiemu kadzi, potem na odwrót i tak się toczy ta zabawa za pieniądze podatników.
KONSERWA-tor pewnie tak samo świetnie zorientowany jak pismak, który pałac w Sobieszowie uważa za "cieplicki zabytek" (patrz tytuł artykułu). A jak tam panie KONSERWA-torze zabytkowa przędzalnia lnu w Mysłakowicach - tak samo świetnie idzie odbudowa pod pańskim nadzorem?
Trzeba było sprzedać ten kompleks prywaciarzowi, to w kilka lat mielibyśmy piękny hotel pod Chojnikiem, miasto by zarobiło i jeszcze ściągałby turystów. Ale szmaciarz Zawiła wolał oddać za friko kolesiowi Rajowi, tak jak podarował lasy pod Jagniątkowem bez żadnej konsultacji z mieszkańcami. KPN nawet przez 20 lat tego nie zrobi. A potem zamiast hotelu powstanie jakaś "elektryczna stodoła" z nudnym muzeum gospodarowania w lasach. Coś co jest konikiem Raja niekoniecznie zainteresuje rzesze turystów. Popatrzcie jak szybko wypiękniał pałac w wojanowie, teraz tak samo w Karpnikach. A w Sobieszowie KPN grzebie, grzebie, grzebie...
To ja w Cieplicach mieszkam??? Dobrze, że się z gazety dowiedziałam :))) Ten pałac jest w Sobieszowie przy ul. Cieplickiej (jedno z wejść na teren).
Czy pięknie to się okaże jak skończą, jeśli kiedyś skończą hahaha
Musi być dobre smarowanie, żeby sanki jechały latem.
Taa, jak znam wykonawcę obiektu , to z oryginalnego projektu niewiele się ostnie, zamiana wszystkiego na jak najtańszy dostępny na rynku produkt, ale co tam aby tylko wytrzymało okres gwarancji...
Jest to o tyle dziwne że inwestor- KPN już przecież za to zapłacił w wyższym standardzie, akceptując kosztorys projektowy, a wykonawca składając ofertę doskonale wiedział na jakich materiałach ma pracować.
Pachnie tu coś brzydko...
Donald Tusk
@donaldtusk
Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo.
Dziwne, że ta konserwa taka dobra. Pewnie do obiadu ją poproszono i będzie w jadłospisie przez okres remontu. Już jedna puszka taka była co to w domu rodzinnym nigdy nie gościła.
KPN firmuje odbudowę na NASZE pieniądze. Z naszych podatków.