To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koronawirus – raport 28 maja

infografika: DUW

W czwartek na Dolnym Śląsku potwierdzono tylko 18 zachorowań na COVID-19. Dwie osoby zdiagnozowano w naszym regionie – obie z powiatu bolesławieckiego. Pozostali nowi chorzy pochodzą z Wrocławia i Wałbrzycha oraz powiatów: kłodzkiego, legnickiego, oleśnickiego, oławskiego, świdnickiego oraz wrocławskiego.

Niestety, wśród 12 zmarłych dzisiaj na Cowid 19 osób, jest chory hospitalizowany w Bolesławcu. To 71 letni mężczyzna z chorobami współistniejącymi (informacja MZ)
Na terenie województwa dolnośląskiego do dziś potwierdzono 2530 przypadków zachorowania na koronawirusa.
Dla województwa dolnośląskiego:
- liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 3829,
- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 994,
- liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania: 345,
- liczba zakażonych osób, u których dziś powtórzone testy były negatywne (zdrowych): 47 (w tym 22 z grupy ryzyka), a łącznie wyzdrowiało już 1362 osób

Komentarze (5)

Pakiet Sasina to karta, oświadczenie, instrukcja oraz trzy koperty. W sumie jest to aż 9 kartek A4. Wydrukowano 30 mln pakietów, które gdzieś walają się po Poczcie Polskiej, miało trafić do obywateli. Daje nam to w sumie 270 mln kartek A4. Do druku wykorzystano 540 tysięcy ryz papieru. Jedna ryza papieru ma dokładnie 5,5 cm wysokości. Gdyby ułożyć te kartki jedna na drugiej, to wychodzi nam wieża Sasina o wysokości 25 kilometrów. Wieża Sasina przy Mount Everest to pikuś. To jest skala marnotrawstwa

Kilkadziesiąt milionów złotych polski podatnik przepłacił na handlu testami na koronawirusa z udziałem rządu i powiązanej z PiS firmy. Kiedy premier Morawiecki zakazywał sprzedaży środków ochrony osobistej na aukcjach internetowych, aby nie dopuścić do spekulacji, poznańska firma Argenta sprzedawała rządowi tureckie testy nawet sześć razy drożej niż kupowała je u producenta. Rząd ignorował tańsze testy z Polski.

a co z micro sopelkiem

Nie wiemy, ale możesz popatrzeć w lustro i go może zobaczysz.

Władze chińskie celowo nie doceniły danych dotyczących liczby spraw. Dokonano tego w celu przygotowania i zapewnienia krajowi niezbędnych leków i sprzętu ochronnego.Zostało to zgłoszone przez Associated Press , powołując się na wywiad USA.

W raporcie amerykańskich agencji wywiadowczych stwierdzono, że Chiny, zamiast zgłaszać światu ogromny problem infekcji, zwiększyły import i zmniejszyły eksport leków. Trwało to przez cały styczeń. Jako dowód agencja przytacza oficjalne dokumenty i dane handlowe z Chin. Import i eksport tego kraju na początku roku władze USA nazwały „nienormalnym”.
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i niektórych innych stanów nie są pierwszymi, którzy krytykują Chiny. Tak więc wcześniej Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo oskarżył o ukrywanie informacji . Stwierdził, że władze Wuhan próbują „zagłuszyć” wszystkich, którzy próbowali powiedzieć światu o epidemii. Prezydent USA Donald Trump zgodził się z nim . Według niego Chiny to kraj wystarczająco zaawansowany, aby zrozumieć skalę zagrożenia rozprzestrzenianiem się infekcji w czasie.