To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncesja dla KWB Turów do 2044 roku

FOT. KWB Turów

Minister Klimatu i Środowiska wczoraj (28 kwietnia) przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” do 2044 roku, czyli do przewidywanego momentu wyczepania złoża węgla brunatnego. To ważna decyzja dla naszego regionu, bo daje gwarancję pracy dla tysięcy mieszkańców Bogatyni i okolicznych miejscowości.

W opinii Ministra Klimatu i Środowiska kontynuacja wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” jest zgodna z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny, zatem zasadne było wydanie decyzji, umożliwiającej dalsze funkcjonowanie istniejącego zakładu górniczego.

Koncesja do 2044 roku

Decyzja pozwala na kontynuację wydobycia kopaliny, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni, zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu.

Ochrona przyrody

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. zostało zobowiązane do prowadzenia wydobywania kopaliny zgodnie z postanowieniami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia.

Wśród zobowiązań wymienia się m.in.: budowę ekranu przeciwfiltracyjnego (do 1 lutego 2023 r.), zamontowanie systemu zabezpieczenia przed emisją pyłów w rejonie zasobnika węgla (zrealizowane) oraz ograniczenie emisji pyłów, zastosowanie systemów zmniejszającym poziom emitowanego hałasu, a także budowę ekranu akustycznego.

Ochrona miejsc pracy

"To bardzo ważny dzień dla kompleksu Turów, naszej gminy, ale także dla całego kraju. Otrzymanie koncesji na kolejne lata gwarantuje pracę mieszkańcom regionu, dochody własne gminie Bogatynia i dostawy prądu do ponad 3 milionów gospodarstw domowych do 2044 roku.

W imieniu naszej społeczności dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Turów uzyskał koncesję docelową, szczególne podziękowania kieruję do przedstawicieli rządu RP, a lokalnie, do związków zawodowych Turowa.

Jak mówiła ostatnio w Bogatyni, bardzo zaangażowana w obronę Turowa minister Marzena Machałek, ten proces był zgodny z prawem i transparentny. Ogromnie się cieszę, że zakończył się dla nas szczęśliwym finałem i że wszelkie spekulacje w sprawie legalności pracy kopalni zostaną ucięte" - skomentował na stronie UMiG Bogatynia  pełniący funkcję burmistrza Bogatyni Wojciech Dobrołowicz.

Komentarze (2)

Wszystko wina Pisu.

Co tam do wyczerpania zasobów - dalej wydobywać! Nie będzie nikt nam, z "dobrej zmiany", dyktował co mamy robić! I już...