To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Koncert i Gala z okazji 25-lecia Euroregionu Nysa

Jako solista wystąpi światowej sławy pianista Ivo Kahánek z Czech

Już w najbliższy piątek, 3 marca 2017 roku o godzinie 19, tuż po uroczystej Gali o godzinie 17, w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej soliści i filharmonicy zagrają niecodzienny koncert. Światowa prapremiera Koncertu fortepianowego g-moll “Karkonoski” - z muzyką Macieja Gałęskiego, w opracowaniu Romana Samostrokova - w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej oraz występy chórów dziecięcych z Polski „Złotych Nutkek” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze i Chór z Czech „DPS Vrabčáci” z Teatru w Jabloncu nad Nisou, a także Karkonoskiego Zespołu Szyszak uświetnią Galę 25-lecia Euroregionu Nysa.

Koncert, będący podsumowaniem Polsko-Czeskich Warszatów Muzycznych „25 lat Euroregionu Nysa“, zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Także ze względu na różnorodność muzycznych atrakcji. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej oraz chóry polski i czeski poprowadzi dyrygent Szymon Makowski.

Jako solista wystąpi światowej sławy pianista Ivo Kahánek z Czech, uważany za najlepszego, współczesnego, czeskiego pianistę.

Podczas tego międzynarodowego wydarzenia nie zabraknie akcentów jeleniogórskich. Jedną z pieśni wykona Michalina Brudnowska, solistka obecnie związana z Teatrem Rampa w Warszawie, a rodem z Jeleniej Góry. Maciej Gałęski, związany od lat z Euroregionem Nysa, na koncercie wystąpi jako pianista, jak również kompozytor i autor tekstów. Utwory jego autorstwa zostały opracowane przez Romana Samostrokova, muzyka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, który również skomponował kilka utworów na ten wyjątkowy koncert.
Galę jubileuszową Euroregionu Nysa w dniu 3 marca organizuje Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Okazja to bowiem niezwyczajna. W roku 2016 Euroregion Nysa obchodził 25-lecie! 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w wydaniu „Nowin Jeleniogórskich“ z 28 lutego 2017 r. Zapraszamy!