To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kompozytor - Rezydent, muzyka pełna inspiracji

Kompozytor - Rezydent, muzyka pełna inspiracji

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na koncert „Kompozytor - Rezydent, muzyka pełna inspiracji”. W piątek, 6 kwietnia 2018 r., o godz. 19.00, w sali im. Stefana Strahla FD zabrzmią: Trzy utwory na orkiestrę kameralną Andrzeja Kopcia, Symfonia nr 102 B-dur Josepha Haydna oraz V Symfonia op. 100 Sergiusza Prokofiewa. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Koncert poprowadzi Joanna Moryc.

Andrzej Kopeć, autor Trzech utworów na orkiestrę kameralną, jest polskim kompozytorem młodego pokolenia, który w swojej twórczości chętnie sięga po techniki komputerowe. Symfonia nr 102 Josepha Haydna, napisana podczas drugiego pobytu w Londynie jako jedna z ostatnich 12 jego symfonii, zwana jest często londyńską. Cechuje ją świetna technika, dojrzały charakter, a także logika konstrukcji. V Symfonia Sergiusza Prokofiewa powstawała w niezwykle trudnych warunkach politycznych ZSSR, gdy kompozytor spotykał się zarówno z przychylnością, jak i ograniczeniami, lecz jeszcze na kilka lat przed prześladowaniem ze strony władz. Pomimo braku jasnych odniesień, w Symfonii tej można odnaleźć głęboko ukryte przed cenzorem nawiązania do realiów życia codziennego tamtych czasów. Według oświadczenia kompozytora jest to „hymn na cześć człowieka wolnego i szczęśliwego, jego potężnych mocy, czystego i szlachetnego ducha” - informują organizatorzy wydarzenia.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 4 kwietnia, po godz. 13.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!