Mimo że nasza czytelniczka z mocy ustawy nabyła prawo do zwolnienia z opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie dopełniła formalności i nie zgłosiła tego faktu na poczcie.
- Moja klientka po prostu nie wiedziała, że musi zgłosić się na pocztę i poinformować o ukończeniu
…
Do jeleniogórskiego Urzędu Skarbowego trafiło w ubiegłym roku ponad 9 tysięcy tytułów egzekucyjnych z Poczty Polskiej, a w tym roku już ponad 14 tysięcy. Łączna suma należności, którą za pośrednictwem fiskusa chce wyegzekwować Poczta Polska to prawie 1,5 miliona złotych.
Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 44/14.
Już od dzisiaj w kioskach nowy numer „Nowin Jeleniogórskich” (nr 45/14).
Komentarze (21)
TV publiczna zamierza promować homoseksualizm, więc też nie płacę abonamentu, niech wyłączają mi to badziewie.Bez tv da się żyć. Natomiast jak przyjdzie komornik kopnę gościa prosto w zbiornik.
ej Osiołku, Osiołku żaden komornik do ciebie nie przyjdzie. On po prostu pójdzie do banku gdzie masz konto i kasę weźmie, o tej operacji dowiesz się przeglądając najbliższy wyciąg z konta. Przypomnę ci, że numer konta podawałeś urzędowi skarbowemu razem ze zgłoszeniem PIT. No chyba że jesteś bezrobotny i nie masz żadnych dochodów.
Moze rowniez zajac samochod.
Nic nie trzeba płacić!!!Poczta żeruje na naiwnych ludziach, poczytajcie to...
http
http
promuja pedałów i chcą piniodzów takiego ....a
promuja pedałów i chcą piniodzów takiego ....a
Masz na myśli tych pedałów w czarnych sukniach? ;)
To fakt jest ich za dużo w przestrzeni publicznej,to jest męczące.Też nie oglądam telewizji.
Miał na myśli takich pedałów jak ty :D
Przypomnę obietnicę wyborczą PO, złożoną przez Donalda Tuska, likwidacji abonamentu rtv. Obecnie nadarza się pierwsza z trzech wyborcza okazja aby przypomnieć POlitykom, że nie można rzucać słów na wiatr i olewać elektorat.
W sumie to oni za dużo chcą, by oglądać po raz setny Kevina ja już podziękował takiemu kiczowi gdzie przez pół dnia muszę oglądać reklamy które to kłamią w żywe oczy. Najgorsze jest w tym że się dobrali do ludzi starszych i ich okradają z marnej emerytury. Aż człowiekowi się nuż w kieszeni otwiera gdy to widzi jak oni w ohydny sposób okradają ludzi!!!!!
Poczta łamie prawo, nie wysyłając wcześniej informacji o zadłużeniu! Wystarczy poczytać! A redakcja niech przestanie cenzurować, bo to nie jest żadne namawianie do przestępstwa!
...aha, osiołek to pedał!
RPO wspiera abonentów RTV: Dlaczego konsekwencje ma ponosić obywatel, a nie Poczta Polska?
Nie do zaakceptowania jest to, że negatywne konsekwencje zaniedbania obowiązków formalnych związanych z abonamentem radiowo-telewizyjnym ponosi tylko obywatel, zaś nie odpowiada za to w żadnym stopniu Poczta Polska, odpowiedzialna za jego pobieranie. Twierdzi rzecznik praw obywatelskich.
RPO wspiera abonentów RTV: Dlaczego konsekwencje ma ponosić obywatel, a nie Poczta Polska? /© Panthermedia
Profesor Irena Lipowicz stara się pomóc abonentom, którzy zalegają z płatnościami, często nie z własnej winy.
- Liczba spraw, które do nas wpływają, pokazuje, że mamy do czynienia z poważnym problemem. RPO nie zaprzestanie swoich działań. Zdaje sobie bowiem sprawę, że cierpią także ci, którzy przez wiele lat opłacali abonament, z jakiegoś powodu przestali, a teraz postępowania egzekucyjne przyczyniają się do ich niedostatku - tłumaczy Katarzyna Łakoma, dyrektor zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego Biura RPO.
W piśmie do ministra administracji i cyfryzacji RPO zwraca uwagę na to, iż Poczta Polska wymaga od obywateli przedstawienia po latach dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie wyrejestrowania odbiornika. Z drugiej zaś strony sama nie posiada dowodów nadania indywidualnego numeru identyfikacyjnego, o którym operator obowiązany był powiadomić użytkowników. Wymóg taki nakładało rozporządzenie ministra transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 187, poz. 1342). Poczta Polska się broni: rozporządzenie nie posługuje się pojęciem "doręczenia", lecz "przesłania zawiadomienia", a to oznacza, że rozesłano przesyłki nierejestrowane i nie ma pewności, że dotarły do adresatów.
Wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski podkreśla, że w przypadku braku otrzymania zawiadomienia o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego abonent powinien zgłosić ten fakt poczcie. Sam fakt nieotrzymania dokumentu nie zwalnia jednak z obowiązku uiszczania opłat.
Zdaniem RPO to nieakceptowalne. Jak zaznacza, zgodnie z zasadą pisemności postępowania, przekazywanie pism stanowi zasadniczą formę komunikowania się organu z obywatelem. Obywatele nie muszą więc składać osobnych wniosków lub żądań ani dowiadywać się w siedzibie organu, czy jest jakieś pismo do odebrania w ich sprawie. Rzecznik stawia retoryczne pytanie: dlaczego użytkownik ma nieograniczony w czasie obowiązek udowodnienia wyrejestrowania odbiornika, a w razie braku doręczenia zawiadomienia o nadaniu numeru identyfikacyjnego powinien we własnym zakresie poszukiwać informacji w urzędzie pocztowym? Zarazem Katarzyna Łakoma podkreśla, że kontakt z ministerstwami pokazuje, iż są one bezradne.
System pobierania opłaty abonamentowej powinien zostać zmieniony! Zgadzasz się?
- Gdy dana sprawa - a tak jest w przypadku abonamentu RTV - znajduje się na pograniczu kompetencji, okazuje się, że nikt się do niej nie poczuwa - mówi Łakoma.
Dodaje, że skoro prawnicy zastanawiają się, kto ma rację w tym sporze, nie można takiej wiedzy wymagać od obywateli.
Patryk Słowik
30 października 2014
Dziennik Gazeta Prawna
Wklejono z
W styczniu br.chciałem opłacić na poczcie na Zabobrzu abonament. Zażądano jakiegoś numeru identyfikacyjnego. Zapytałem czy urzędniczka nie może tego dowiedzieć się[mając nazwisko i adres]
NIE MOGŁA!!!!!!!!!!
Ponieważ za pół roku kończyłem 75 lat, olałem sprawę.
I czekam co będzie dalej.
Nawiasem mówiąc ZUS[ten niby niedobry zus]nie czekał aż zawiadomię go o skończeniu 75 lat. TYLKO SAM MI PRZYSŁAŁ
pismo o przyznaniu mi ustawowego dodatku do emerytury!
Czyli można! POCZTA POLSKA DO LIKWIDACJI!
Abonenci kontra Poczta Polska: Dzięki luce prawnej nie płacą abonamentu
Wtorek, 7 października (09:38)
Abonenci, którzy dostali wezwania do zapłaty, wykorzystują lukę prawną, by odmawiać operatorowi. Ten przekonuje, że nie mają racji. Według ekspertów problem powinien rozwiązać sąd.
Abonenci kontra Poczta Polska: Dzięki luce prawnej nie płacą abonamentu
Abonenci przekonują, że Poczta Polska nie wypełniła jednego z ciążących na niej obowiązków. Chodzi o rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 187, poz. 1342). Zgodnie z nim operator publiczny był zobowiązany zawiadomić każdego użytkownika takiego odbiornika o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.
List wart miliony
Abonenci twierdzą, że zawiadomienia nie otrzymali, i żądają dowodu doręczenia.
Poczta Polska się broni.
- Byliśmy zobowiązani wyłącznie do powiadamiania użytkowników o nadanym numerze, przesyłając zawiadomienie. Nadanie listu zwykłego na adres abonenta jest wyłącznym i wystarczającym w tym stanie prawnym działaniem - zapewnia Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej SA.
Operator tym samym rozróżnia obowiązek doręczenia od obowiązku zawiadomienia.
- Jakkolwiek to zawiadomienie nie było wysyłane przesyłką rejestrowaną, to niewątpliwie w przypadku braku jego otrzymania nie ustawał obowiązek uiszczania opłat abonamentowych - przekonuje Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Dodaje, że zaprzestanie płacenia abonamentu z powodu nieotrzymania zawiadomienia skutkuje dochodzeniem należnej zaległości w ramach postępowania egzekucyjnego.
Wiele osób postanowiło jednak - mimo niekorzystnych interpretacji - wdać się w polemikę z Pocztą. Wygląda na to, że ze skutkiem pozytywnym.
- Użytkownicy, do których kierowano wezwania do zapłaty zaległego abonamentu, żądali na podstawie art. 73 k.p.a. wydania uwierzytelnionych odpisów dokumentów stanowiących podstawę takiego wezwania. Ich zdaniem, ponieważ dotychczasowe dowody rejestracji odbiorników utraciły ważność, nie ma podstaw do zapłaty abonamentu. Operator wyznaczony, nie znajdując dowodów na prawidłową rejestrację odbiorników, wycofywał żądania - twierdzi Filip Kona, adwokat w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.
Teraz, gdy sprawa zrobiła się głośna i na forach internetowych abonenci podpowiadają sobie, jak w ten sposób spierać się z Pocztą, operator zajął oficjalne stanowisko, że dopełnił wszelkich wymogów.
Niejasna sytuacja
Zdaniem Witolda Masionka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy Poczta powinna dokonać w należyty i wyczerpujący sposób zawiadomienia o okolicznościach faktycznych i prawnych. Musi też czuwać, aby strona nie poniosła szkody z powodu nieznajomości prawa.
Zbigniew Baranowski odpowiada, że w przypadku nadawania indywidualnych numerów identyfikacyjnych Poczta Polska nie była zobowiązana do wydawania decyzji administracyjnych, a zawiadomienia co do zasady mogą być przesyłane korespondencją nierejestrowaną.
Kto w tym sporze ma rację?
Doktor Mariusz Bidziński, prawnik z SWPS, uważa, że brak doręczenia zawiadomienia stanowi naruszenie przez Pocztę Polską nałożonych na nią obowiązków powiadomienia abonenta, jednakże nie przesądza o istnieniu zobowiązania abonenta do uiszczenia opłaty.
- Przepisy są niejasne. Trudno na ich podstawie odpowiedzieć na pytanie, czy błędne zawiadomienie powoduje, że abonent ma prawo nie uiszczać opłaty za dany okres - twierdzi Witold Masionek.
Filip Kona dodaje, że należy przypuszczać, iż dopiero orzecznictwo sądów administracyjnych rozwiąże problem.
Patryk Słowik
Dziennik Gazeta Prawna
Wklejono z
Niech przyjdzie do mnie to dostanie w mordę:)
Złodzieje na poczcie, w urzędach skarbowych. Jak można płacić podwójnie za TV, skoro ma się wykupiony abonament np. w TV NC+. Jest to podwójne opodatkowanie podatnika.. Skoro płaci się w NC +, wara precz US i POCZTA, co klientów im ubywa ( tej drugie ) i szuka kasy. A chore Państwo jakim jest nie Polska, lecz czytelniczy Rząd RP ma to najogólniej w dziubdziuś. Proszę o rozsądnego prawnika by zajął się to precedensową sprawą.
Po pierwsze Poczty Polskiej już nie ma to są pozostałości cwaniakow katolibanu od czczenia JPII.Po drugie pelewizja państwowa nic madrwgo nie produkuje ,jest telewizją w rękach EPISKOPATU ,programy strikte religijne katolickie niech utrzymują TV katolicy .
Tyś palikociarz? I to nie z tych z górnej półki[co resztki oleju mają w mózgownicy?
to jest jawne okradanie Polaków-szlak może trafić no bo jak płacisz abonament w Yektra ,Dialog itp to przecież płacisz za przekaz tych samych programów,niech się dogadują z tymi operatorami a nie z odbiorcami.To odbiorcy powinni skierować sprawę do sądu*ja na szczęście nie mam telewizora wolę komputer-na tą telewizję szkoda marnować czasu.