To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolejne wycieczki Rajdu na Raty

Kolejne wycieczki Rajdu na Raty

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na kolejne wycieczki w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W tym tygodniu wędrówki krajoznawcze z przewodnikiem odbędą się w piątek 11 listopada i w niedzielę 13 listopada. 

W piątek 11 listopada 2016 r. wycieczka nr 41. Wyjazd pociągiem o godz. 8.53 do Żarowa (kierunek Wrocław).
Trasa długości 13 km prowadzi przez południowy fragment Wzgórz Imbramowickich i północną część Równiny Świdnickiej. W Żarowie oglądamy neogotycki kościół z początku XX wieku, następnie idziemy do Mrowin. Atrakcją tej miejscowości jest znajdująca się na dawnym cmentarzu kaplica – mauzoleum o oryginalnej konstrukcji, w pobliżu oglądamy stojący na brzegu stawu okazały klasycystyczny pałac. Kolejną miejscowością na trasie wycieczki jest Pożarzysko położone malowniczo na zboczu wyraźnie górującego nad otoczeniem wzgórza, podkreślonego jeszcze stojącym na nim kościołem stanowiącym dominantę krajobrazową. Wzniesiony w połowie XIII wieku późnoromański kościół p.w. św. Józefa jest najcenniejszym zabytkiem w okolicy. Po wyjściu ze wsi zatrzymujemy się w dawnym kamieniołomie na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki przez Kalno docieramy do Żarowa i po krótkim spacerze po zabytkowym parku o godz. 17.34 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

W niedzielę 13 listopada wycieczka nr 42. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.53 do Starej Kamienicy.
Trasa długości 14 km prowadzi przez wschodni kraniec Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich. W pobliżu stacji kolejowej na wysepce otoczonej częściowo wyschniętą fosą oglądamy niewielkie ruiny zamku, będącego niegdyś siedzibą możnego rodu Schaffgotschów. Obok gotycko-renesansowy kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z bogatym i cennym wyposażeniem. Ze Starej Kamienicy przez północny kraniec Kromnowa idziemy do Kopańca. W środkowej części wsi oglądamy gotycki kościół św. Antoniego Padewskiego z barokowym wnętrzem. Następnie przez górną część Kopańca, Babią Przełęcz i dalej zboczem Ciemniaka docieramy do Bobrowych Skał, okazałej grupy skalnej składającej się z kilku wieżyc sięgających 30 m wysokości. Z punktu widokowego na wierzchołku rozciąga się obszerna panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. Przy sprzyjającej pogodzie rozpalamy u podnóża skał ognisko. Po odpoczynku zielonym szlakiem schodzimy do Górzyńca, skąd o godz. 17.27 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczki prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.