To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Klasyka w nowym brzmieniu

Tym szczególnym koncertem jubileusz 50-lecia pracy artystycznej świętował będzie Stanisław Fiałkowski

To będzie wyjątkowy wieczór muzyczny w jeleniogórskiej filharmonii. W piątek, 22 maja, koncertem Klasyka w nowym brzmieniu jubileusz 50-lecia pracy artystycznej świętował będzie znany pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent Stanisław Fiałkowski! W programie, przygotowana specjalnie na tę okazję, premiera Suity baletowej Tancerki Degas autorstwa jubilata oraz zestaw przebojowych dzieł innych, znanych kompozytorów z Bolerem M. Ravela na czele. Wszystkie utwory – oczywiście - w aranżacjach Stanisława Fiałkowskiego. Początek koncertu o godz. 19.00.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Stanisława Fiałkowskiego. Na scenie, wspólnie z jeleniogórskim zespołem, wystąpią znakomici soliści: Anna Patrys (śpiew), Piotr Wojtasik (trąbka), Zbigniew Namysłowski (saksofon) i Grzegorz Nagórski (trombon) oraz Trio jazzowe w składzie: Wojciech Gogolewski (fortepian), Paweł Pańta (gitara basowa) i Cezary Konrad (perkusja).

Podczas tego szczególnego koncertu, oprócz wspomnianych już utworów S. Fiałkowskiego i M. Ravela, zabrzmią także: Allegro z koncertu a-moll E. Griega, Allegro z koncertu de Aranjuez J. Rodrigo, Andante z suity Peer Gynt Pieśń Solvegi E. Griega oraz Tańce połowieckie z II aktu opery Kniaź Igor A. Borodina. Stanisław Fiałkowski jest mistrzem muzyki bigbandowej oraz klasyki we współczesnym brzmieniu rozrywkowym. I w takim właśnie stylu opracowana jest muzyka, która wypełni jego jubileuszowe spotkanie z publicznością.

Jeleniogórskim melomanom nie umknął fakt, że jubileuszowy koncert Stanisława Fiałkowskiego zaplanowany był już w poprzednim sezonie artystycznym FD, na 28 marca ubiegłego roku. Wówczas jednak organizatorzy zmuszeni byli odwołać wydarzenie niemal w ostatniej chwili, ze względu na chorobę artysty. Stanisław Fiałkowski wysoko ceni sobie współpracę z naszymi filharmonikami, dlatego dużo wcześniej na miejsce swojego muzycznego jubileuszu wybrał właśnie Jelenią Górę i nie wyobrażał sobie zmiany planów. Po powrocie do zdrowia natychmiast wznowił więc przygotowania koncertu i wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami przesunął o rok premierę Tancerek Degas i obchody swojego jubileuszu tak, by móc podwójnie świętować właśnie pod Karkonoszami

Jeleniogórskim melomanom postaci Stanisława Fiałkowskiego bliżej przedstawiać nie trzeba, od wielu lat współpracuje on bowiem z Filharmonią Dolnośląską. Wiernym fanom naszej orkiestry tytuł koncertu też brzmi znajomo. I nic w tym dziwnego, bo podobnie zatytułowana była historyczna, pierwsza płyta nagrana przed laty przez jeleniogórskich filharmoników, właśnie pod batutą Stanisława Fiałkowskiego, który stał za tym atrakcyjnym przedsięwzięciem muzycznym.

Stanisław Fiałkowski od chwili założenia swojego pierwszego big-bandu stale współpracuje ze znakomitymi polskimi artystami. Pół wieku komponuje i aranżuje na potrzeby teatrów, festiwali, big-bandów i orkiestr symfonicznych. Koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami w kraju i za granicą. W towarzystwie wielu świetnych instrumentalistów wielokrotnie występował już przed jeleniogórską publicznością. Zawsze z wielkim powodzeniem. Jego koncertowy jubileusz w sali im. Stefana Strahla zapowiada się więc znakomicie.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na „Klasykę w nowym brzmieniu” w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja o tym, jak można je zdobyć, w "Nowin Jeleniogórskich" z 12 maja. Zapraszamy!