To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kasa na dworcu nie dla wszystkich

Kasa na dworcu nie dla wszystkich

Boleśnie przekonały się o tym dwie jeleniogórzanki. – Chciałyśmy kupić bilet na pociąg. Odeszłyśmy z kwitkiem – mówią. Dlaczego tak jest i jak długo to potrwa?

Izabela Bielan i Alina Bukała za kilka dni wyjeżdżają do Warszawy na ważny egzamin. – Chciałyśmy w kasie jeleniogórskiego dworca PKP kupić bilet na pociąg i zarezerwować kuszetkę – mówią.
Panie przyszły tydzień przed wyjazdem. – Niestety, pani w kasie powiedziała, że nie sprzeda biletu – mówi Alina Bukała. Dlaczego? – Bo chcemy jechać pociągiem Intercity a kasa w Jeleniej Górze nie obsługuje tych przejazdów – mówi zdziwiona.
Kasjerka poradziła klientkom, by podeszły do kasy w dniu wyjazdu godzinę wcześniej. Otrzymają zaświadczenie, z którym z kolei mają udać się do konduktora pociągu. Na podstawie tego zaświadczenia będą mogły kupić u niego bilet, nie ponosząc dodatkowych opłat. – To jakiś absurd – dziwią się kobiety. – Kończymy pracę o 19, wyjazd jest o 20. Jak mamy być godzinę wcześniej na dworcu? A nawet jeśli byśmy zdążyły, to czy dostaniemy miejsca w tym samym przedziale? Chcemy się po drodze jeszcze trochę pouczyć.
– Pani w kasie zaproponowała nam, że jak nie chcemy skorzystać z tej formy, to możemy kupić bilet przez internet – dodaje pani Izabela. Przyznają, że nigdy nie kupowały w ten sposób biletów i nie mają zaufania do tej formy.
To nie jedyny taki przypadek. Jedna z internautek, która kupowała bilet dla grupy młodzieży, tak opisała sytuację: naoglądałam się zdziwionych min pasażerów, którzy byli odsyłani do konduktora lub do Internetu, bo kasa nie sprzedaje biletów na TLK i IC. Starsze osoby, które chciały sobie zapewnić miejscówkę na kilka dni przed odjazdem nie kryły rozczarowania i zaniepokojenia, ze będą musiały jechać na długiej trasie na stojąco.
– Dotychczas nie mieliśmy własnej kasy na dworcu w Jeleniej Górze. Nasze bilety sprzedawała kasa prowadzona przez Przewozy Regionalne, jednak nastąpiła tam zmiana. Przewozy Regionalne zrezygnowały tam z kasy na rzecz Kolei Dolnośląskich – wyjaśnia sytuację Beata Czemerajda z Biura Komunikacji i Public Relations Intecity. – Chcemy aby i ten przewoźnik miał w swojej kasie i naszą ofertę, stąd prowadzimy z nim rozmowy na ten temat. Planujemy, że wkrótce nasza oferta wróci na dworzec. Do tego momentu podróżni mogą nabyć bilet na pokładzie pociągu, bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
Poleciła też zakup biletów w internecie. – Bilet z Internetu pasażer może wydrukować lub zapisać np. w komórce czy na tablecie i okazać w pociągu – powiedziała.

Komentarze (63)

Polska...
Ale co tam, grunt, że będzie kolejna galeria handlowa w Jeleniej!

Proponuję wsiąść do pociągu byle jakiego relacji Polska-Europa Zachodnia i kupić bilet w jedną stronę. A Polskę zostawić prezesom spółek skarbu państwa i ich rodzinom... TFU

Piszesz jakby to zależało od JG.... akurat na to nie ma wpływu.

Fakt, nie taki miał być wydźwięk mojego wpisu. Niestety, rozglądam się wokół od 25 lat i czuję rozgoryczenie, młodzi ludzie uciekają, zostają ci, którzy muszą i ci, którzy mają znajomości...

A może logicznie powiesz człowieku co ma piernika do wiatraka bilety a galaeria, wydaje mi się ze uczciwie pani wytłumaczyła tym osobom.Co to za boja się internetu ? zapewne już przez niego cośik kupowały choćby w Allegroi , czy innym sklepie!!!!Wiecej wiary i odwagi a nie utyskiwania a to na to a to na tamto

Tia... Kasa jest po to, żeby ludzie kupowali bilety przez internet. To po co utrzymujemy tych nierobów z naszych podatków? Żeby panie w kasie sobie siedziały, piły kawkę, plotkowały o d... Maryni, a jak będą miały dobry humor, czasem poinformują pasażera, że bilet może sobie kupić w pociągu, jak już koniecznie chce jechać. Paranoi w wykonaniu wrocławskich urzędasów ciąg dalszy.

ty masz pojęcie o czym w ogóle mówisz? Piją kawkę i gadają? z kim mają gadać? Jest jedna kasjerka, no chyba, ze akurat się zmieniają to miną się dwie to fakt. Dobry humor? Akurat spójrz na kupujących bilety... i ich dobry, zły lub inny humorek i to z jakim brakiem szacunku potrafią się odnosić do jakiejś tam kasjereczki. Ta jakaś tam kasjereczka spędza tam całe dnie z posranymi niekiedy na łeb ludźmi. Nie ma w jg okienka z informacją a ludzie nie potrafią czytać dlatego rozkład jazdy to czarna magia. Najlepiej przyjść, zapłacić i wymagać cudów. To nie jest wina żadnej z kasjerek, że jest jak jest. Cieszmy się, że w ogóle PKP w Jeleniej jeszcze funkcjonuje bo kasy mogło już dawno nie być podobnie jak w wielu innych miejscowościach. Postaw się czasem na miejscu tej drugiej osoby i szanuj czyjąś pracę. Nie generalizuj i nie obrażaj bo mi się scyzoryk w kieszeni otwiera gdy czytam takie brudy.

Posrana to ty jesteś. Skoro nie ma informacji, to nic dziwnego że ludzie się dopytują w kasie. A panienka zatrudniona tam jest kompletnie zielona. Pracownik kolei ma być profesjonalny, a nie stękać, że ludzie są posrani na łeb. Jaka ty jesteś g****a, kobieto! Jak komuś nie odpowiada praca albo nie ma kwalifikacji, to zawsze może ją zmienić. PKP to jedna fuszerka, jak dla mnie mogliby zaorać te całe PKP i KD.

czytam te wszystkie posty i oczom nie wierzę, nie jechałem polskimi kolejami już ze sto lat chyba i pamiętam czasy komuny, kiedy przychodziło się na dworzec PKP i kupowało się bilet kolejowy do dowolnego punktu obsługiwanego przez kolej, w Polsce czy za granicą. Więc całkowicie nie rozumiem problemu :D

dla mnie jest oczywistym, że skoro powstało wielu przewoźników powinna funkcjonować jedna multi kasa, sprzedająca bilety wszystkich przewoźników, nie tylko tych , którzy jeżdżą przez Jelenią Górę. Dziwię się że do tej pory nie wpadł na taki pomysł nikt z zewnątrz, tworząc takie kasy w całej Polsce, mało tego oprócz biletów PKP mogłyby być sprzedawane bilety na PKS wszelakich maści czy też na przeloty samolotem i wszystko w jednym miejscu, obsługiwane jednym kompem z dostępem do netu , drukarką i dwójką ludzi na punkt...

Podziękujcie za to Kolejom Dolnośląskim. KD - za co się tkną, wszystko spieprzą. Linię do Lwówka Śląskiego też zarżnięto dopiero wtedy, gdy trafiła pod "opiekę" KD. Nagle okazało się, że nie ma taboru i w ogóle pociągi nie mają sensu.Teraz zamiast pociągu jeździ tam mały busik,o którym nie ma żadnej informacji w rozkładzie i pasazer dowiaduje się o nim dopiero na stacji (o ile busik przyjedzie bo często zwyczajnie omija stacje). Do Zgorzelca szynobusy KD też ciagle poopóźniane albo nawet całkowicie odwołane. Teraz KD zajęły kasę, gdzie można było kupić bilety na WSZYSTKIE pociągi ,a teraz można w niej kupić tylko na pociagi KD. A jest ich aż 4 na dobę z Jeleniej Góry i wszystkie tylko do Zgorzelca! Tak właśnie KD w sposób mało mający wspólnego z elegancją konkurują z innymi spółkami na Dolnym śląsku. Jak najlepiej "zachęcić" pasażerów żeby jeździli pociągami KD a nie innymi ? Uniemozliwić kupno biletów na pociągi innej spółki ! Należy pogonić ta spółeczkę jak najszybciej z naszego regionu zanim do reszty zniszczy tutaj kolej!

to prawda. Niesolidność tego przewoźnika przekracza wszelkie dopuszczalne granice. miała być nowa jakość na torach, jest cyrk na torach. Koleje Dolnosląskie powinny zmienic nazwę na Busy Dolnośląskie.

To co Kolej Dolnośląska i urzędasy z Wrocka zrobiły z Koleją do Lwówka w zasadzie przekreśla tę spółkę ze spisu w miarę cywilizowanych przewoźników.Najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce i zabytek techniki z wieloma wiaduktami,tunelami i pięknymi widokami.To kwalifikuje się do NIK i prokuratury ! Takie działania przypominają mi lata głębokiej komuny gdy PKP cięło na oślep połączenia i nikt nie patrzył na wartość zabytkową linii kolejowych.Popatrzcie jak jest w Czechach- tam takie piękne trasy żyją.Ale tego nie zrozumieją barbarzyńcy z Wrocka.Tylko żeby samemu się nachapać,wywalają miliony na zadłużony Wrocław a region mają w głębokim poważaniu.Nigdy więcej nie skorzystam z usług Kolei Dolnośląskiej.Wolę jeździć PKS-ami albo własnym autem zamiast wspierać firmę która tak traktuje kolej i niszczy dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska.

[quote= Janusz]Koleje Dolnosląskie powinny zmienic nazwę na Busy Dolnośląskie.[/quote]

Nie Koleje Dolnośląskie tylko Kuleje Dolnośląskie ,bo wszystko w nich kuleje.

Nie KD zajęły kasę, tylko PR zlikwidowały swoją. Jak by KD nie otworzyły, nie byłoby wcale gdzie kupić. Płatność kartą wróciła za kilka dni a zaraz wrócą bilety na IC. A do Lwówka będzie szybki autobus w cenie pociągu, a dla turystów weekendowy szynobus do Wrocławia. Czego chcieć więcej? :)

g**** czy troll ? To PR dlatego zlikwidowały kasę ,bo KD chciały otworzyć swoją. Dwie marszałkowskie spółeczki dogadały się ze sobą ...A pasażerów mają w doopie. a swoim autobusem do lwówka to się możesz wypchać. Tak samo weekendowym szynobusem z Wrocławia - na co komu ten pociąg jak praktycznie wszyscy z Lwówka jeżdżą do Jeleniej ? ach tak, pociągów do Jeleniej nie dało się uruchomić, ale do Wrocławia już tak ? Ktoś powinien zrobić niezły porządek w tych Kolejach Dolnosląskich i z ich dyrektorem.

PR nie zlikwidowały kasy na rzecz KD skąd ty masz te informacje ?? PR przegrały przetarg i jak już ktoś wspomniał gdyby nie KD nie byłoby w ogóle kasy w Jeleniej.

Przecież to na jedno wychodzi. Wybrano jedną ofertę - ponoć najlepszą (przynajmniej tak być powinno w przetargu). Tylko dla kogo? Bo nie dla pasażerów, skoro teraz biletów nie można kupić na część pociągów. A może najtańszą. KD niech spadają ze swoją kasą, jak nie są profesjonalnie przygotowani do swojej pracy.

Moja 80-letnia matka zwykle kupuje bilety przez internet.

I co z tego? Wyobraź sobie, że wielu starszych ludzi nie kupuje przez internet. Ba, znam wiele osób, które w ogóle nie korzystają z internetu. Czy tacy ludzie mają byc pozbawieni mozliwości jazdy pociągiem, np. do lekarza, do rodziny, załatwić swoje sprawy w mieście? To co wyprawiają Koleje Dolnosląskie to jest po prostu arogancja wobec pasazera!

Rok temu jechałem za granice pociągiem. Biletu nie można było kupić przez inetrnet ani w kasie PKP w Jeleniej Górze. W celu zakupu biletu musiałem się udać do Wrocławia. Bilet sprzedała mi Jeleniogórzanka, która do pracy w kasie PKP we Wrocławiu codziennie dojeźdzała z Jeleniej Góry...

Musisz zmienić lekarza psychiatrę bo ten co cię leczy oszukuje i nie mówi ci prawdy

A badałeś poziom swojej inteligencji? Bo po Twoim wpisie mam wrażenie, że nie jest zbyt wysoki. Dokonałes niezwykle ciekawego uzależnienia preferencji politycznych od fatalnej reorganizacji w jeleniogórskim PKP, która ma się tak do polityki jak pieernik do wiartaka.

Nie ma się czego bać jeśli chodzi o kupowanie biletów PKP przez internet. Jest wygodnie, bezpiecznie i łatwo. Kupowałem kilka razy i nie było z tym żadnych problemów. Ale, że w kasie się nie da kupić, to bez sensu. Niech się przewoźnicy jak najszybciej dogadają, bo wiochę robią.

Internet ok, ale spróbuj kupić bilet na TLK z przesiadką przez internet. Można się zdziwić :)

Dokładnie. Poza tym od czegoś ta kasa jest. Za granicą nikt cie nie odeśle z kasy do internetu. Ale co tam, dotacje dostane, przejedzone, a pasażerów mają w d..pie.

kiedyś kupiłem bilet przez internet, to konduktor nie chciał mi go uznać,bo nie miał czytnika a ja go nie wydrukowałem. tłumaczyłem mu że zgodnie z regulaminem nie trzeba drukować biletu to jak grochem o ścianę. Więcej potem miałem problemów niż to warte,do tego doszły koszty (np. korespondecji) przekraczające wartość tego biletu. PKP to skansen na torach i lepiej kupowac bilety tak jak się kupowało 20 lat temu jak nie chce się potem mieć kłopotów.

na dworcu głównym w dreźnie nie ma kas biletowych, są tylko automaty z obsługą w 25 językach

To chyba źle patrzyłeś, bo na każdym większym dworcu jest Reisezentrum, gdzie właśnie kupuje się bilety.

To jest MAFIA KOLEJOWA, którą to powinno się posadzić na dożywocie!!! Narobili pełno spółek i kradną........

postawcie w końcu automaty biletowe ze 2 szt... przecież oprócz tych nowych atrakcji, często się zdarzało, że przed odjazdem pociągu duża kolejka i jedna kasa otwarta...

Poczekajcie, jak Koleje Dolnosląskie wejdą na linię do Wrocławia zamiast Przewozów Regionalnych (co stanie się już od grudnia). To dopiero zaczną się cyrki. Ta firma gdzie nie wejdzie - wszystko spieprzy. Do Lwówka pociągi jeździły tyle lat, a dopiero Koleje Dolnosląskie najpierw wygasiły frekwencję na tej trasię permanentną zastępczą komunikacją autobusową a teraz od grudnia w ogóle mają zawiesić tę linię. Kierownictwo tej spółki wciąż żyje w głębokiej komunie. Jeśli na jakichś pociągach im zalezy to tylko wokół Wrocławia, a resztę regionu mają w d...

No to super. Jeśli to prawda, to czeka nas podwyżka cen biletów… zamiast kupić jeden bilet na 400 km trasę, będzie się kupować dwa od różnych przewoźników… sumarycznie dużo droższe :/

zapomnieliście dodać że od kiedy kasami zarządzają Koleje Dolnośląskie, to nie można płacić kartą za bilety...

Można, dzisiaj płaciłem.

chyba jednak nie bo ja dzisiaj kupowałem bilet na dworcu i nie dało się .

ODDAWAĆ NAJWARZNIEJSZY POCIĄG NA DOLNYM ŚLĄSKU - POCIONG DO LWÓFFKA!!!!!

NA FORUM POJAWIŁ SIĘ DЕBIL Z KD - TEN SAM CO ZAWSZE PAŁA NIENAWIŚCIĄ DO LWÓWKA NA WSZYSTKICH FORACH KOLEJOWYCH.

Ten Lwowek strasznie wkurza ludzi i to w calej Polsce. Trzeba wreszcie cos zrobic z tym Lwowkiem, zmienic nazwe, zlikwidowac albo co, bo nie idzie juz wytrzymac.

a kogo niby ma wkurzać ? Ja widzę tylko jednego gimbusa który nawet nie potrafi pisać. Wręcz przeciwnie linia w całej Polsce słynie jako jedna z najpiękniejszych kolei. To co KD zrobiło z tą trasą to jest barbarzyństwo !

dobrze ze sie dowiedzialam o tym i juz wiem ze z z kolei czyli pociagow nie bede korzystala bo pociagi przyciagaja klopoty i nagle gdzies w trasie dowiem sie ze moj bilet nie jest biletem waznym bo nie tej kasie kupionym - bo kupilam np we wroclawiu a powinnam kupic w koluszkach

na dworcu powinna byc tablica informacyjna o ktorej godzinie w jakim miescie i na jaka trase mozna nabyc bilet oraz podane strony internetowe przewoznikow regionalnych

Do Wrocławia albo Warszawy polecam autobusy. Mamy wygodne autokary naszego jeleniogórskiego PKSu, dużo wiekszy komfort niż w pociągach, można się bezpiecznie zdrzemnąc, ceny konkurencyjne a nawet niższe w porównaniu do pociągów. Nikt nie robi problemów z zakupem biletu,kierowca na pewno nie pogardzi naszą kasą jak na kolei. Wspierajmy naszą jeleniogórską firme a nie dziadowską spółkę z Wrocławia. Zawsze jeżdżę autobusem i jeszcze nigdy nie miałem żadnych problemów podczas jazdy :-)

Pociągi spółki Koleje Dolnośląskie radzę wszystkim omijać szerokim łukiem. Nigdy nie wiadomo czy pociąg przyjedzie, czy się nie zepsuje po drodze, spóźni nawet o 2 godziny albo zamiast pociągu przyjedzie mały zapchany busik. Odwoływanie ostatnich pociągów bez żadnej komunikacji zastepczej to w tej firmie norma. Na Lwówku nie raz widziałem pasażerów czekających z rowerami na ostatni pociąg,miny gdy ujżeli zamiast szynobusu mały busik bezcenne. Ci pasażarowie pewnie juz nigdy z usług tej spółki nie skorzystają. Jak ktoś nie chce zostać na noc na mrozie na stacji zabitej de****i to radzę korzystać z usług rzetelnych przewoźników a nie KD które jeżdżą jak chcą.

nie wiem po co ta cała chaja... przez internet w pięć minut bilet można kupić, nawet wiedzą o tym te PKP-skie sieroty po komunie

wyobraź sobie pacanie że nie każdy kupuje przez internet. poza tym jak wracasz np. z pracy i nie wiesz na jaki pociąg zdązysz to też masz wcześniej kupione bilety przez internet na każdy pociąg ?

kirdys kobieta w informacji w jeleniej gorze podala mi bledny rozklad jazdy.zamiast pol godziny czekalam na stacji w srodku nocy kilka godzin!!

Słoiki z Wrocka wszędzie gdzie wejdą wszystko spieprzą. Wrocław ma 4 miliardy długi. To samo czeka cały Dolny sląsk po dojsciu Dutkiewicza do władzy. zabierają nam pociągi bo wszystko idzie na Wrocław np. z wrocławia do Świdnicy żeby wygodne paniusie nie musiały doopy przenosić z jednego pociągu do drugiego w Jaworzynie. i jeszcze jeżdża prawie za friko a płaci cały Dolny sląsk.

Ja tam załatwiam przez internet wszystko, mimo podeszłego wieku ! ...ostatnio nawet narzeczoną na weekend ! :)

Jelenia Dziura;) i tyle

Bolec jeszcze większa dziura. tam Koleje Dolnosląskie jeżdżą od dawna i kasy nie ma żadnej.

Na stronie KD jest napisane, że kasa w Bolcu jest.
A Jelenią Dziurę to przedmówca ma co najwyżej w sypialni! :)