„Kartoteka” ma formę dramatu otwartego, to znaczy nie ma wyraźnego początku ani końca, co powoduje, że możliwa jest różnorodna interpretacja; brak w niej jedności miejsca i czasu, akcja jest poszarpana, epizodyczna, podobnie jak sam bohater - luźne, niepowiązane ze sobą fragmenty jego życia, należy poukładać we właściwej kolejności – jak fiszki w kartotece. Nie ma tu podziału na akty i sceny, a swobodna kompozycja powoduje, że mamy do czynienia raczej z poetycką metaforą ludzkiego losu, niż opisaniem konkretnych zdarzeń.
Bohater, jak pisze sam Różewicz w didaskaliach, „jest to człowiek bez określonego dokładniej wieku”: raz ma około 40 lat, innym razem jest małym chłopcem. Nie wiadomo, czym się zajmuje i jak wygląda. Ma wiele imion: Wiktor, Staś, Henryk, Dzidek.
Akcja dramatu rozgrywa się w pokoju głównego bohatera, który obserwuje wydarzenia przesuwające się przed jego oczyma. W zależności od przywoływanych sytuacji zmienia się jego wiek - raz jest siedmiolatkiem, a za chwilę dojrzałym mężczyzną.
I ta „otwartość” dramatu Różewicza okazała się dla Dudy sprzyjająca, pozwalając mu zaaranżować przestrzeń sceny w sposób przejrzysty i czytelny. Tę przestrzeń wypełniają po prostu aktorzy, kolor, światło i muzyka (grana na żywo - opracowanie muzyczne Kirył Pietruczuk), która stanowi istotny element przedstawienia i który momentami staje się wiodącym tematem fragmentu akcji. To czysty obraz: białe tło, czerwone i czarne kostiumy (opracowanie plastyczne Magdalena Rzeszutek). Bohater w garniturze moro, który być może pozwala się ukryć, wtopić w tło w innych okolicznościach, ale tutaj wyróżnia go na tle czerwonej grupy.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...