To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Karkonoskie sporty zimowe w Bolesławcu

Karkonoskie sporty zimowe w Bolesławcu

Do 10 lutego 2019 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (przy ul. Kutuzowa 14) oglądać można wystawę „Sporty zimowe w Karkonoszach” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabi. Zwiedzając ją, można dowiedzieć się, jak ewoluowały kształty sań i nart, zanim stały się optymalnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań sportowców. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt eksponatów etnograficznych związanych z rozwojem sportów zimowych, uprawianych na karkonoskich stokach przed II wojną światową. Są to zarówno elementy ekwipunku zimowego mieszkańców górskich osad, które używane były przez „pierwszych sportowców”, jak i specjalistyczny sprzęt sportowy. Ewolucja form sprzętu postępowała jednak powoli, a sportowe typy sanek i nart oraz infrastruktura związana z dyscyplinami zimowymi wykształciły się dopiero pod koniec XIX i na początku XX w. W bolesławieckim muzeum zobaczyć można m.in. sanie rogate, modele dawnych bobslejów, prototypy nart z różnego typu kijkami. Na wystawie prezentowany jest też film, przedstawiający pionierów narciarstwa z okolic Turnova. Ekspozycję wzbogacają obszerne teksty omawiające poszczególne zagadnienia oraz wielkoformatowe wydruki przedwojennych zdjęć.

Otwarcie wystawy, zorganizowane 14 grudnia 2018 r., zgromadziło liczne grono zainteresowanych. Goście mieli niepowtarzalną okazję posłuchać opowieści dotyczących trudności, z jakimi musieli się zmierzyć pierwsi amatorzy uprawiania sportów zimowych w Karkonoszach. Kurator wystawy – Jiří Louda, historyk z Krkonošského muzeum ve Vrchlabí – opowiadał o zjazdach na saniach rogatych ze szczytów górskich, organizowanych dla turystów, o początkach narciarstwa i saneczkarstwa, o rozwoju wyspecjalizowanego ratownictwa górskiego oraz o oznaczeniu karkonoskich tras.

Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (1).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (2).jpg
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (3).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (4).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (5).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (6).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (7).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (8).jpg
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (9).JPG
Sporty zimowe - wystawa w Bolesławcu (10).jpg