To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileusz MPGK

Jubileusz MPGK

Sześćdziesiąt lat temu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Jeleniej Górze utworzyło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Dziś MPGK świętowało okrągły jubileusz. Były wyrazy uznania, odznaczenia dla wyróżniających się pracowników i gratulacje.

Zadaniem powołanego w 1952 roku przedsiębiorstwa było dostarczanie wody dla celów przemysłowych i użytkowych, oczyszczanie kanałów, dostarczanie ludności kąpieli higienicznych oraz oczyszczanie miasta, wywóz śmieci i fekaliów.

W końcu lat 70. zakład przejął utrzymanie zieleni miejskiej i dróg oraz objął działaniem rejon Cieplic i Sobieszowa, a w 1973 roku wyłączono działalność z zakresu wodociągów i kanalizacji. Do 1997 roku przedsiębiorstwo było zakładem państwowym, a 1 lipca tegoż roku zostało skomunalizowane i przekształcone w spółkę prawa handlowego.

Dziś spółka zatrudnia 270-280 osób, a za ubiegły rok osiągnęła niespełna 170 tysięcy złotych zysku. W MPGK zatrudnienie znajduje też w ciągu roku grupa około 30 osób bezrobotnych w ramach staży.

To MPGK wybudowało wysypisko śmieci w Siedlęcinie, które kilka lat temu zostało zamknięte z przepełnienia. W tym roku rozpocznie się jego rekultywacja. Dziś MPGK wywozi z Jeleniej Góry łącznie 26 tysięcy ton niesegregowanych śmieci na wysypisko w Kostrzycy. Kolejnych 600 ton zbieranych jest selektywnie.

Kilkadziesiąt lat temu funkcjonowało także składowisko śmieci między szpitalem a przedszkolem przy ulicy Wolności.

Spółka utrzymuje ponad 23 hektary zieleni miejskiej, ponad 73 hektary parków oraz 400 hektarów lasów. Administruje także czterema cmentarzami komunalnymi i prowadzi schronisko dla małych zwierząt.

IMG_6162.JPG
IMG_6185.JPG
IMG_6201.JPG
IMG_6238.JPG
IMG_6252.JPG

Komentarze (7)

Spółka ma dbać o park a przy okazji jubileuszu każdy z dbających podjechał autem pod same drzwi teatru w cieplickim parku. Ten parking, który zastałem w środku parku mówi niestety więcej o ludziach z tej gali niż wszystkie słowa, które tam padły.

wszystko w mpgk to uklady:),szczegolnie zatrudnianie pracownikow...sorki jakie zatrudnianie:)

170 tyś zysku.... czyli żeby odkupić roślinki zasadzone w Parku Zdrojowym, będą musieli pracować 6 lat. Bez pielenia, nawożenia, przycinania, podlewania, strzyżenia - za rok czy dwa trzeba będzie powtórzyć nasadzenia. Oczywiście na koszt firmy która "opiekuje" się naszym parkiem.
Wszystkich mieszkańców Cieplic namawiam do spaceru po Parku Zdrojowym - w oczy rzucają się łyse obszary - gdzie wypielono nasadzenia, chwastowiska - gdzie nie pielono od zimy, niestrzyżone trawniki, suche gałęzie na drzewach - których nikt nie obcina, fontanny bez wody, oraz szczyt szczytów - zamknięta na cztery spusty toaleta z marmuru, która mimo tego że zamknięta pobiera opłaty od nieświadomych klientów. MPGK ma problem. Pozdrawiam - Marcin Kaflik, Stowarzyszenie "Ciepliczanin" p.s. apeluję po raz kolejny do cieplickich radnych o usunięcie "kupy wstydu uzdrowisko cieplice" z Placu Piastowskiego.

kupa wstydu nie jest faktycznie elementem promocyjnym miasta, to normalnie wstyd i hańba, i swoją drogą jestem zdziwiona, że trafiła ona do Cieplic, a nie np na ratusz ;D gdzie kup nie brakuje :) Osobiście uważam, że Cieplice o wiele lepiej się prezentują jeśli chodzi o czystość niż Centrum miasta.

A co do fontann i sadzonek w parku, to na efekty nieraz trzeba poczekać :)
także życzę cierpliwości Panie Marcinie :)))

Widzi Pani - niestety efekty braku odpowiedniej pielęgnacji już są widoczne.

MPGK odpowiada za czystość, ale w tym sensie, że wykonuje zlecone zadania. Jeśli ich nikt im nie zlecił, to przecież nie będą sprzątać, kosić itd. Podobnie jak forumowicze którzy tu ujadają nie kwapia sie żeby posprzątac swoje okolice za darmo. Tak to już jest, że mało kto rozumie o czym mówi, ale tym chętniej dobiera mocne słowa. I tak to głupota rządzi w internecie. Miłego refleksyjnego dnia życze