To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileusz "Kolędników"

Jubileusz "Kolędników"

Zakończony w minioną sobotę konkurs tradycji „Kolędnicy” odbył się w Bogatyni po raz dwudziesty. Zanim na dobre impreza zagościła na trójstyku granic, jej dziesięć wcześniejszych edycji miało miejsce w innych miejscowościach regionu – Jeleniej Górze, Bolesławcu, Świeradowie Zdroju.

Podczas bogatyńskich „Kolędników” każdego roku zdarzają się artystyczne objawienia, czyli odkrycia skarbów niematerialnego dziedzictwa kulturowego – ludowych pieśni, obrzędów, oracji życzeniowych, a także wykonawców wspaniale pielęgnujących tradycje. Aplauz tegorocznej widowni zyskała śpiewaczka z Rząsin w gminie Gryfów Śląski – Feliksa Cierlik, która będzie w tym roku reprezentowała region dolnośląski podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
W bogatyńskim konkursie wzięło udział szesnaście zespołów z Dolnego Śląska, północnych Czech i Górnych Łużyc w Niemczech. Prezentowały tradycyjne potrawy okresu zimowego, zwyczajowe dekoracje świąteczne, choinki i obrzędy. Wykonania oceniało etnologiczno - gastronomiczne jury, pracujące pod kierownictwem Henryka Dumina, który zainicjował konkurs przed trzydziestu laty.
Najwyższe wyrazy uznania uzyskał zespół Herodów z Gościszowa w gminie Nowogrodziec, który przejmuje tradycje ojców i dziadków przenoszone z pokolenia na pokolenie.  Za przygotowanie dawnych potraw i wykonania kolęd jury nagrodziło z okazji jubileuszu wszystkich uczestników. Prestiżowe tytuły „Złotego Smaku” za najlepsze potrawy przyznano zespołom „Rozmaryn” z Markocic (gmina Bogatynia) i „Podolanie” z Czerwonej Wody (gmina Węgliniec). Wśród nagrodzonych potraw znalazły się takie przysmaki jak: kapusta z grochem, kluski z makiem, czerwone barszcze, zupy grzybowe, kutie, ryby smażone i w galarecie, a także wonne kompoty z suszu oraz mistrzowskie nalewki. Na nagrodzonym stole zespołu z Czerwonej Wody zaprezentowano aż 49 tradycyjnych potraw wigilijnych i zapustnych przygotowanych według polskich tradycji wyniesionych niegdyś z rodzinnego Podola.
Jurorzy uhonorowali również najlepsze role w widowiskach kolędniczych. Nagrodzono odtwórców kilku postaci: Mikołaja Omiatacza z Gościszowa (za rolę Żyda), Wiktora Strączewskiego z Gościszowa (za rolę Diabła), Kacpra Stachurskiego z Działoszyna (za rolę Heroda) i Janka Łaniochę z Gościszowa (za rolę Muzykanta).

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich".