To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Józef Pinior zatrzymany przez CBA

Józef Pinior zatrzymany przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Józefa Piniora, byłego europosła i byłego jeleniogórskiego senatora, legendę Solidarności. Jemu i dziesięciu innym zatrzymanym osobom zostaną postawione zarzuty korupcyjne. Sprawę prowadzi CBA pod nadzorem prokuratury w Poznaniu. Sąd odrzucił wniosek prokuratury o aresztowaniu Józefa Piniora.

 

Poza samym faktem zatrzymania i charakterem zarzutów, w sprawie niewiele jeszcze wiadomo. Zatrzymanie Józefa Piniora jest konsekwencją akcji rozpoczętej jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Wtedy pojawiły się pierwsze sygnały i podejrzenia, po których rozpoczęto wielką, wielomiesięczną akcję podsłuchową. Śledztwo doprowadziło do dowodów, które uprawniały do postawienia zarzutów podejrzanemu jeszcze jesienią 2015 r. Najprawdopodobniej względy polityczne wpłynęły na zwlekanie z ujawnieniem sprawy. Jak ustaliło TVN24, były europoseł miał się podejmować interwencji senatorskich za pieniądze w sprawach urzędniczych dotyczących jednego z biznesmenów. W grę wchodziły sumy do kilkudziesięciu tysięcy.

 

Prokuratura chce aresztu dla byłego senatora.

 

Prokuratura wystąpiła o areszt dla podejrzanego o korupcję byłego senatora Józefa Piniora, jego asystenta i jeszcze jednej osoby zatrzymanej  w tej sprawie przez CBA. Jak poinformowali śledczy J.Pinior jest podejrzany o przyjęcie łapówki (40 tys. zł) w zamian za pomoc w uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia w instytucjach państwowych i samorządowych  spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Grozi mu za to do 8 lat pozbawienia wolności. O współdziałanie jest podejrzany Jarosław W. Obaj podejrzani są też o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 6 tysięcy złotych za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych. Za to także grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Aystent byłego senatora podejrzany jest także o dalszych pięć przestępstw.

Józef Pinior wyraził zgodę na podawanie w publikacjach prasowych swoich pełnych danych oraz wizerunku.

 

Sąd odmówił prokuraturze (aktualizacja)

 

Po wielogodzinnej analizie materiałów, dowodów w sprawie, poznański sąd odrzucił wniosek prokuratury o aresztowanie Józefa Piniora i dwóch pozostałych podejrzanych. Nie podzielił w najmniejszej mierze argumentacji śledczych. Sąd uznał, że nie ma zagrożenia mataczenia w sprawie, bo cały zgromadzony materiał podlegający ocenie sądu został już zebrany. W tej sytuacji tak surowy środek zapobiegawczy wydaje się nieuzasadniony.  Ponadto sąd uznał, że podejrzani nie muszą udowodnić swojej niewinności, ale to prokuratura musi tę winę bardzo uprawdopodobnić. - Nigdy mi się nie zdarzyło, abym moje interwencje poselskie czy senatorskie wiązał z jakimikolwiek korzyściami majątkowymi, pieniężnymi – odniósł się do stawianych zarzutów tuż po opuszczeniu aresztu Józef Pinior.

 

O złożeniu wniosku do sądu w sprawie aresztowania Józefa Piniora i dwóch innych podejrzanych poinformował publicznie prokurator Piotr Baczyński, naczenik wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Jego wczorajsze wystąpienie było kilkukrotnie przerywane, a prokurator nie ukrywał, że sprawa robi na nim wrażenie. I rzeczywiście głos mu się łamał, oczy się szkliły. Dzisiaj przepraszał za brak profesjonalizmu, oddając się do dyspozycji przełożonych. Jednocześnie poinformował, że prokuratura nie podziela stanowiska sądu i zapowiedział złożenie w tej sprawie zażalenia.

Komentarze (54)

Kardynał z Wrocławia ,który przechowywał 80 milionów Solidarności ,przywiezionych przez pana Piniora.Przypominam że Antoni oskarżył pana Chrzanowskiego o agenturę.

Posłanka Machałek zawsze z podziwem spoglądała na Józefa Piniora.
Nawet ich biura poselskie sąsiadowały ze sobą.

A kogo jeszcze aresztowali?

Mówią, że posłanka Machałek jakaś smutna jest dziś.

Niedobrze, niedobrze.
Będzie się działo.

Posłanka Machałek bardzo pozytywnie wypowiadała się o Józefie Piniorze podczas posiedzenia Sejmu 12 września 2012 r.

Posłanka Marzena Machałek (PiS) powinna publicznie wytłumaczyć się ze swoich kontaktów z Józefem Piniorem.

wałęsę i papieża

masz opsesje i sam nie wiesz co mówisz piszesz.

Posłanka Machałek będzie broniła Piniora?

Inna posłanka - z PO - broniła Piniora.

No to drugiego Davos już u nas nie będzie ;-)

Zemsta Kaczyńskiego za poparcie KODu - Mały ukryty gej zazdrości mu wielkiego życiorysu ale my i tak wiemy kto bohater a kto tchórz !!!!!

Nie za POpieranie KODOMITÓW tylko za łapówki. A to duża różnica...

Jesteś pewny, że za łapówki? Przecież głośno nie powiedzą,że to osobiste porachunki. Działania służb przy tej władzy mogą mieć drugie dno.

Z powyższego artykułu (na stronie bliższej na pewno PO niż PiS-owi) wynika, zgodnie z prawdą, że działania prowadzono jeszcze zanim obecni rządzący mogli pomarzyć że będą u władzy.
Ale Antoś (i paru innych) jak zwykle ma problem z liczeniem do trzech.

Poseł Biedroń jest gejem i nikt mu z tego powodu nie urąga. Co ma do rzeczy to kto jak i z kim, jeśli nikomu to nie robi szkody.

Ale akurat jaro robi szkodę...

W wyborach do senatu wykolegował innego kandydata wraz z Kutym, a teraz ma to na co zasłużył. Kto pod kim dołki kopie sam w mnie wpada. Tacy są kandydaci Solidarności. I co na to Pan Kopeć Przewodniczący. Ilu takich aniołków ma jeszcze ten ruch związkowy

Ten gość nie startował z Solidarności lecz z Platformy Obywatelskiej, a podsłuchy, jak wynika z artykuły, zaczęły się za Platformy czyli nie po zmianie władzy.
To nie jest kandydat Solidarności.

wykolegowli wspólnie z compleksem kandydata do senatu no to imoze sie wezmą za nazsego compleksa tylko on juz ledwie dycha mo ze go czekac 2 zawał najwyzszy czas wziasc sie za tych mniejszych kacyków i wtedy bediz dobrze

A jakie wykształcenie miał ten wykolegowany kandydat do senatu? Takie jak Wałęsa?

A może ktoś podać jakie wykształcenie ma kandydat na senatora wykolegowany przez aresztanta?
Tak na przyszłość, bo może będzie chciał startować, to lepiej wiedzieć zawczasu.

wykolegowli wspólnie z compleksem kandydata do senatu no to imoze sie wezmą za nazsego compleksa tylko on juz ledwie dycha mo ze go czekac 2 zawał najwyzszy czas wziasc sie za tych mniejszych kacyków i wtedy bediz dobrze

kolesie z solidarności sprzedali nasz kraj w 89r dogadując się przy okrągłym stolcu z czerwonymi - sprzedali i zniszczyli nasz kraj

To nie Solidarność się dogadała z SB-ecją lecz przyszły prezydent. ŚP Anna Walentynowicz o tym wspominała, jest na YT. Pani Walentynowicz była opoką Solidarności, to od Niej się wszystko zaczęło, a podstawieni ludzie odsunęli Ją od rozmów. No, ale czerwona dolina przecież wszystko wie lepiej.

A nasza Legnica jest i tak sto razy lepsza od tej waszej dziury.I się mocno rozwija he he

Legnica jest cwana, bo ma potężnego i mądrego posła Witek (PiS).
Ona wiele może.

My Jeleniogórzanie mamy bardzo złą posłankę Marzenę Machałek (PiS).
Powinni ją wymienić na mądrego, wykształconego, młodego człowieka. Takich ludzi jest dużo w PiS-ie.

Zazdrościmy Legnicy Pani Poseł Elżbiety Witek.
Poseł Witek jest też Ministrem.

I dalej trzeba zakładać klamerkę na nos, żeby nie zwymiotować jak się przez ten wasz kibel przejeżdża:)

E tam, przesada. Gruba przesada. Legnica jest śmierdząca, zaniedbana, ściany odrapane. Nie widać tego rozwoju. Za to macie złotoustego prezydenta. Umie nawijać głodne kawałki.

Dokąd ta Polska zmierza? Za komuny tak nie było.

Dokąd ta Polska zmierza? Za komuny tak nie było.

Czyż nie bylo tak w Sojuzie ,"dajcie nam człowieka to paragraf znajdziemy na niego"

Tak było- a Sojuz nazywał się PO. Różnica taka, że za obecnych oszołomów (przynajmniej na razie) nie grasuje ,,seryjny samobójca''

Ile jeszcze takich uśmiechniętych , "zasłużonych" dla kraju i społeczeństwa Józefów P. chodzi bezkarnie po tym świecie ,og****a lud ciemny i doi swoją własną Ojczyznę ,tylko jeden Bóg wie. Dlatego wszyscyśmy g**** i biedni!

moz e sie myle ale dla mnie wiekszosc z członków PO ma coś za uszami.Niektórzy to nawet grubo.
Partia układów i kolesiów.

Gonić łapówkarzy! Gonić!
Tak właśnie powstawała "Czieriezwyczajka", czyli słynna CzeKa.
Tylko pytam: kiedy poznamy tych, którzy przytulili "prowizje" za np. Caracale? Tam na stole były DZIESIĄTKI MILIONÓW EURO!!!!

A Pinior? Jak każdy lewicowiec złodziejstwo ma we krwi. Są poszlaki które wskazują, że o tych 80 bańkach w 1981 roku ubecja doskonale wiedziała i kontrolowała sprawe od początku do końca.
Jak zresztą większość ówczesnej "Solidarnosci"

Masz rację. Każdy prawicowiec, co obecnie szczególnie widać jest uczciwy, nie pracuje wbrew prawu np w 4 spółkach państwowych. Nie chcę zbytnio rozwodzić sie na temat zalet członków ONR. Jak ich dopuści do władzy PiS, będą się tylko modlić, łazić na pielgrzymki kościelne, przytulać biednych i potrzebujacych,...Nikomu nie połamią kości ani nie przywalą bejsbolem.

I tak czekiści z pisu walczą z korupcją. PRL Bis niech żyje nam niech żyje nam. A biedny i tak zostanie biedny bo g****.

Ciekawe jakie dowody spreparowali śledczy.? Nie udało się ze smoleńskiem udowodnić zamachu to może tu uda trochę poturbować opozycję.

Kiedy zostaną ujawnione ,wyjaśnione afery z udziałem zakonów ,księży, komisji majątkowej ? Czytać Tygodnik Faktycznie.

Po i wszystko jasne.Teraz będą się przenosić do .N lub KODu tak dla niepoznaki.Dziś w radiu zet Petru powiedział że jest przeciwko pobierania 500+ dla najbogatszych ale jak sam powiedział też pobiera lecz to dlatego że teraz jest posłem a poseł mniej zarabia.

"jest przeciwko pobierania" - wyrzucili cię z podstawówki, co? Idealny kandydat do pisu.

literówka a na u
A możesz tak bardziej merytorycznie?Czy GW & TVN mózg sprał ?

Tradycyjny, debilny komentarz o GW i TVN. Wy, pisiory, nie macie już innych argumentów? Jeszcze o KOD zapomniałeś!

Narodowi patrioci potrzebują krwi. A reszta za 500 stów udaje, że jest cudownie. Niezaradnym i niedouczonym narodem łatwo manipulować jak widać.

Jedna wielka g.....no burza. Ziobro działa jak Dzierżyński. Obrzucony błotem niech się tłumaczy.

A smoleńskie wdówki koszą kasę z naszych podatków na grube miliony. I kto tu powinien siedzieć.

No cóż jaki naród takie legendy. "Oświecona elita" dowolnie ale jednocześnie w poczuciu całkowitej bezkarności kiwała ciemną masę, której niedobitki podskakują dziś na marszach KOD-u. Kto nie skacze ten za PiS-em hop hop hop. To duża sztuka okradać naród w taki sposób aby okradani bronili jeszcze potem złodziei przed PiSem. Sprawa Piniora to pikuś, czym bowiem jest te marne 40 tysięcy łapówki wobec choćby milionów z Amber Gold czy super prywatyzacji warszawskich nieruchomości. Można oczywiście żałować, że osoby "zasłużone" pokalały ręce łatwą forsą. PiS bluźni uderzając w człowieka legendę? Ale legenda nie powinna uwalniać od odpowiedzialności. Skoro nie wolno podnosić ręki na majestat "S", okrągłego stołu, PO, czy ludzi legend to przecież do tej pory powinny stać w Polsce pomniki Lenina i Stalina. Król jest nagi - przypadek bolesny ale jakże banalny patrząc przez pryzmat historii Polski

Polityk, curva i złodziej na jednym jadą wozie