To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jest porozumienie w sprawie Turowa

fot. UMWD

O osiągnięciu porozumienia z Czechami, które ma doprowadzić do wycofania przez naszych południowych sąsiadów złożonej przez nich w Trybunale Sprawiedliwości UE skargi na działalność wydobywczą kopalni Turów informuje Urząd Marszałkowski WD. Uzgodniono m.in., że strona polska będzie współfinansować inwestycje proekologiczne na pograniczu warte 45 mln euro.

- Wobec trudnej sytuacji związanej z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymującej wydobycie węgla brunatnego w Turowie, wspólnie z Hetmanem Kraju Libereckiego Martinem Putą zorganizowaliśmy spotkanie dsłowiańsko grupy roboczej. Podczas wczorajszych rozmów w Libercu, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, wypracowaliśmy porozumienie w tej sprawie. Naszym wspólnym celem jest zachowanie tysięcy miejsc pracy w kompleksie wydobywczym w Turowie – informuje urząd marszałkowski.- Do wczorajszego spotkania w Urzędzie Krajskim Kraju Libereckiego doszło z naszej inicjatywy. W rozmowach uczestniczyli: Wiceminister Środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž, reprezentujący polski rząd Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń oraz Wanda Buk - Wiceprezs PGE S.A.
W tym samym czasie, w Brukseli trwały negocjacje premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza.
- Pozostając w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, rozmawialiśmy o warunkach, na jakich Republika Czeska wycofa skargę na Polskę w sprawie eksploatacji kopalni Turów. Po kilkugodzinnej dyskusji wypracowaliśmy mapę drogową, która zaprowadzi nas do wyjścia z zaistniałego impasu. Na mocy porozumienia Rzeczpospolita Polska będzie współfinansowała inwestycje proekologiczne na polsko-czeskim obszarze transgranicznym o łącznej wartości ok. 45 mln euro. Istotną rolę w wydatkowaniu tych środków odegrają Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Kraj Liberecki. Powstanie także grupa ekspercka, która monitorować będzie skutki eksploatacji odkrywki – przekazuje urząd marszałkowski.
W najbliższym czasie polsko-czeskie zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele środowisk rządowych i samorządów, zajmą się wypracowaniem ostatecznych warunków umowy międzyrządowej, kończącej spór wokół funkcjonowania kopalni Turów.
 

Komentarze (6)

premier czech mowi ze nie ma

A morawietzki mówi, że jest i ja mu wierzę. To wielki polski patriota,brzydzi się kłamstwem i nigdy nikogo nie okłamał, podobnie jak Pan profesor Duda i Pan profesor Kaczyński. Nie po to wstaliśmy z kolan, żeby Czesi zamykali nam kopalnie, Łukaszenko porywał nasz samolot, a Putin nie oddawał wraku.

a ty właśnie się posrales...

Nie ma to jak merytoryczna wypowiedź bezrobotnego pisowca z jednym zębem.

Nie ma to jak merytoryczna wypowiedź bezrobotnego pisowca z jednym zębem.

A ty masz 2 zęby, wielka mi mecyja...