To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jedyny w Polsce taki piknik

Jedyny w Polsce taki piknik

Już po raz dwudziesty do ośrodka „Karolinka” w Podgórzynie zjechały się całe rodziny artystów, aby wspólnie z najbliższymi przez kilka dni oddawać się sztuce. Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Pleneru Rodzinnego był niedzielny II Piknik ze Sztuką przy Dziurawej Skale.

Trwający w Podgórzynie już od dziesięciu dni XX Ogólnopolski Plener Rodzinny jest jedynym w naszym kraju plenerem tego typu. Niedzielny zaś piknik rozpoczął się od uroczystego odsłonięcia postumentu „Karolinki”, który wzorowany na śląskim motywie dziewczyny o tym imieniu stanął w rogu budynku.

- Na przestrzeni tych kilkunastu lat, odkąd organizujemy spotkania, zawsze przygotowywaliśmy również tzw. poplenerową wystawę, która miała na celu prezentację kilkudniowego wysiłku naszych artystów. Pomysł całodniowego pikniku połączonego z wystawą prac bardzo się spodobał naszej publiczności już w ubiegłym roku. Postanowiliśmy, więc podtrzymywać zapoczątkowaną tradycję. Zeszłego lata myślą przewodnią była dziurawa skala – tłumaczy inicjatorka i zarazem współorganizatorka spotkań Celina Klimczyńska.

Piknik odbywający się na terenie ośrodka oferował nie tylko wystawę prac plastycznych uczestników pleneru i zaproszonych z okolicy artystów, ale również specjalnie przygotowane dla dzieci zajęcia oraz loterię fantową. Wszystkiemu towarzyszyła spokojna, nastrojowa muzyka, wzbogacana występami pianisty Macieja Wędziny z Podgórzyna oraz piękna pogoda. Do pikniku dołączyła się również grupa młodzieży z pobliskiego ośrodka kolonijnego, która swoimi występami tanecznymi skutecznie umilała czas przybyłym gościom.

W tym roku inicjatywę pleneru wspomaga również Urząd Gminy Podgórzyn.
- Jesteśmy dumni, że Podgórzyn może pochwalić się tak ciekawą i zarazem oryginalną imprezą. Nie wszyscy bowiem turyści pragną spędzać wakacje w zatłoczonym Karpaczu, niektórzy wolą odpoczywać w ciszy i spokoju, obcować z naturą, a przy tym i również ze sztuką. Taką możliwość mają właśnie tutaj – podkreśla wiceprzewodniczący rady powiatu jeleniogórskiego, Marek Mikrut.

Coroczny plener, to również okazja do spotkań stałych uczestników imprezy, poznania artystycznego środowiska czy spędzenia wolnego czasu w sposób nietuzinkowy.

- W tym roku mamy zaszczyt gościć Andrzeja Woźniaka, który wspólnie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu stworzył niepowtarzalny album akwarel wraz opisami w trzech językach (polskim, niemieckim i czeskim), „Zamki i pałace Dolnego Śląska” – tłumaczy Jerzy Jerych komisarz Ogólnopolskiego Pleneru Rodzinnego.

ZOBACZ ZDJĘCIA