To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jedyna taka noc w muzeach

Jedyna taka noc w muzeach

Bogatą ofertę atrakcji przygotowały instytucje kultury na tegoroczną Noc Muzeów, przypadającą w sobotę, 14 maja. Gdzie wybrać się warto i co przygotowali muzealnicy?

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
16.00 - 17.00 - Wernisaż wystawy „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” oraz wręczenie nagród laureatom Regionalnego Konkursu Plastycznego „Spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza". Podczas wernisażu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze zaprezentują przedstawienie „pt. „Komedia z pomyłek” wg. noweli Henryka Sienkiewicza.
Galeria na Górze
17.30-19.30 - Zbiorowe prace i zabawy manualne pt.” Kształty, formy i kolory – nasze eksponaty” warsztaty dla najmłodszych
20.00-20.40-Prezentacja i wykład Edyty Patro ”Kolekcja rysunków XVI-XVIII w”.
21.15-23.00-Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
16.00 - 24.00-Zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej „Rysunek XVI-XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy”. Kolekcja Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego
Noc Muzeów 2016 w Muzeum Karkonoskim uświetni koncert w wykonaniu uczniów PSM I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze.
W godzinach 9.00–21.00 w Muzeum Historii i Militariów będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę czasową "Szkolnictwo wojskowe II Rzeczypospolitej" oraz wystawę plenerową broni ciężkiej. Do obejrzenia udostępnione będą wnętrza niektórych pojazdów wojskowych.
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze
16.00–23.00 – bezpłatny wstęp i zwiedzanie muzeum
16.00–17.30 „Spacer z Hauptmannem” po Jagniątkowie (prowadzenie: Annette Hesp, Ida Baj)
16.00-18.00 – dyskusja i warsztaty na temat wartości i roli prozy we współczesnym świecie połączone z prezentacją tomiku opowiadań „Swój i obcy” (prowadzenie: Stowarzyszenie Literackie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”)
18.00 – otwarcie wystawy „Schroniska Turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce oraz w Czechach” – wykład Ivo Łaborewicza nt. historii schronisk górskich.
19.00 - „Gawęda górska” – dyskusja nt. zmieniających się krajobrazów górskich (moderacja i prowadzenie Krzysztof Tęcza)
21.00 – wycieczka z przewodnikiem – nocne przejście z latarkami na Zamek Chojnik (dla przybyłych na zamku czeka koncert i ognisko).
W czasie Nocy Muzeów w dawnej rezydencji Hauptmanna rozbrzmiewać będzie muzyka podkreślająca wyjątkową atmosferę Willi Łąkowy Kamień w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
17.00 – otwarcie wystawy „Jak kiedyś nauczano przyrody” (kurator Joanna Mielech)
17.30 – prelekcja Leszka Kośnego pt. „Jakich pomocy używano do nauczania przyrody?”
20.00 – wyprawa w poszukiwaniu ptaków nocy pod kierunkiem ornitologa Bożeny Gramsz
16.00 – 24.00 – bezpłatne zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego
Biuro Wystaw Artystycznych  w Jeleniej Górze
zaprasza w godzinach 17.00–23.00 na pokaz najciekawszych propozycji filmów krótkometrażowych nagrodzonych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM - Zbliżenia 2016” w kategorii film animowany i video-arty.

Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie

Oddział Muzeum Karkonoskiego od godziny 16.00 zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Juliuszowi Naumowiczowi, Wielkiemu Mistrzowi Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Zaprezentowane zostaną portrety fotograficzne autorstwa Zygmunta Trylańskiego, Radosława Pelisiaka, Christiana Henke, Moniki Stanisławskiej, Remigiusza Podpory, Roberta Nowaka oraz archiwum Muzeum Ziemi JUNA i Sudeckiego Bractwa Walońskiego.

W ramach "Kowarskiej Nocy Muzeów" 14 maja będzie można bezpłatnie pozwiedzać miejscowe atrakcje turystyczne.

Dom Kata - godziny 18.00-22.00 – zwiedzanie ekspozycji średniowiecznych narzędzi tortur.
Miejski Ośrodek Kultury - godziny 21.00-22.00 – prezentacja filmu oraz zwiedzanie Domu Kultury z latarkami.
Dom Tradycji Miasta - godziny 18.00-22.00 – zwiedzanie wystawy “Kowary na starej widokówce”, „Ocalić od przetopienia”.
Kościół pw. NMP — godziny 19.00-22.00 – zwiedzanie Kościoła oraz o godzinie 21:00 minikoncert.
Ratusz w Kowarach — godziny 18.00-22.00 – zwiedzanie Sali Rajców.
Centrum Integracji - Miejskie Sale Tradycji — godziny 18.00-22.00 – zwiedzanie wystawy kowarskiego kolejnictwa, górnictwa, tkactwa, lecznictwa, turystyki i sportu.
Park przy Nadleśnictwie “Śnieżka” - godziny 18.00-22.00 – “kino pod chmurką” – pokaz filmów związanych z działalnością Lasów Państwowych przy ognisku.
Galeria i pracownia “Wieża Ciśnień” - godziny 19.00-22.00 – zwiedzanie zbioru lasek i kijów pasterskich oraz pracowni Jerzego Jakubowa.
Kopalnia Podgórze — godziny 18.00-19.00 – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej po telefonicznym zgłoszeniu udziału.
Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa – godziny 19.30-20.30 – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej po telefonicznym zgłoszeniu udziału.
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Po raz kolejny w ogólnopolską akcję Noc Muzeów, włączyło się też Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które tego dnia można będzie zwiedzać w godzinach 16.00 – 24.00.

Dział Historii Miasta zaprasza na otwarcie wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”. Wystawa ma na celu przedstawienie obrazu powojennego Bolesławca – miasta, w którym splotły się losy ludzi, przybyłych z różnych stron świata – m.in. z terenów byłej Jugosławii, Kresów Wschodnich, Syberii, Francji, Centralnej Polski i innych miejsc. Zamiarem organizatorów jest pokazanie charakterystyki poszczególnych grup, przybliżenie odmienność zwyczajów i tradycji przywiezionych z poszczególnych części Europy i zaprezentowanie procesu ich adaptacji do nowego miejsca i realiów. Na ekspozycji pokazane zostaną zarówno przywiezione ze sobą oryginalne przedmioty codziennego użytku, narzędzia, elementy wyposażenia wnętrz i strojów, jak i dokumenty oraz archiwalne fotografie. Niewątpliwą atrakcją będzie też makieta wagonu, jakim przyjechała większość bolesławieckich reemigrantów.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie cykl działań o tematyce związanej z osiedleniami:
18.00 - wernisaż wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”
18.30 - „Wieczór wspomnień” – spotkania z bolesławieckimi reemigrantami z terenów Kresów, Syberii, Francji, dawnej Jugosławii
20.00 - degustacja tradycyjnych potraw z Bośni, Kresów i Francji
20.30 – spotkanie z bolesławianami, biorącymi udział w porządkowaniu cmentarzy polskich na Kresach w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”
Dla najmłodszych oraz tych starszych w czasie Nocy Muzeów zaplanowano konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie także możliwość obejrzenia przez zwiedzających historycznych dokumentów, które na początku roku zostały odnalezione w wieży bolesławieckiego ratusza.
Dział Ceramiki przygotował warsztaty i wystawę „Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha”. Wystawa jest zaproszeniem do poznania tajemniczej, egzotycznej, bogatej kultury Japonii. Przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, prezentuje cenny fragment wyjątkowej kolekcji krakowskiej placówki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. „białą porcelanę” – hakuji, ceramikę bizen i wykonany tą techniką hanaire – wazon na kwiaty używany podczas ceremonii herbacianej, czy ceramikę tworzoną metodą yōhen, również stosowaną do ceremonii herbacianej chadō. Dziełom ceramicznym towarzyszyć będą fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku, rysunki „japońskie” Andrzeja Wajdy, a także szablony farbiarskie katagami, drzeworyty ukiyo-e Hiroshige i rekwizyty teatralne.
Prezentacji wystawy towarzyszyć będą warsztaty, przybliżające różne aspekty kultury Dalekiego Wschodu:
17.00 i 19.00 - warsztaty origami – sztuki ozdobnego składania kompozycji z kartek papieru, znanej w Japonii już od VII wieku, dzisiaj popularnej na całym świecie; efektem końcowym są figurki o najróżniejszych kształtach, przypominające zwierzęta, rośliny, pudełka lub inne przedmioty z otaczającego świata
18.00 i 21.30 - warsztaty kaligrafii japońskiej – kreślenia znaków graficznych kanji, używanych do zapisu słów przez Japończyków od VI w. n. e.; uczestnicy warsztatów będą mogli nauczyć się kreślić pędzelkiem podstawowe znaki pisma japońskiego i poznać podstawy tego języka
20.00 - degustacja potraw kuchni Dalekiego Wschodu – uczestnicy będą mieli możliwość poznać smaki popularnych potraw azjatyckich
20.30 - warsztaty furoshiki – tradycyjnej japońskiej sztuki ozdobnego pakowania prezentów i przedmiotów w kwadratowe chusty różnych rozmiarów, wykonane z różnych rodzajów tkanin

„Kino bambino, czyli bajek z rzutnika czar” w Muzeum Zabawek w Karpaczu
Dorosłym przypomną się czasy dzieciństwa, a dzieci przeniosą się do zaczarowanego świata, w którym bajek nie ogląda się w telewizji ani na laptopie, lecz na... ścianie. Wszystko za sprawą bajek na rzutnik - mających swą świetność w czasach PRLu. Kolekcjonerka celuloidowych klisz Marysia Wieczorek opowie o swoim hobby, pokaże rzutniki i zaprezentuje swoją kolekcję. W Noc Muzeów pojawią się "Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki", "Bambi" oraz "Pan Kleks" - a dla dorosłych "Czterej pancerni i pies" oraz "Przeminęło z wiatrem".
Wspólnie z Karkonoskimi Drezynami Ręcznymi, Muzeum Zabawek zaprezentuje także ekspozycję kolejową, na której zostaną pokazane tradycyjne przedmioty związane z koleją, m.in. służbowe umundurowanie, lampy i tablice kolejowe. Tego wieczora zostanie także uruchomiony i oświetlony zegar kolejowy.
„Spotkanie z Japonią” w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Muzeum tego dnia będzie czynne w godzinach 17.00-21.00. Głównym wydarzeniem będzie multimedialna prelekcja Józefa Piotrowskiego i Marcina Pelca pt. „Spotkanie z Japonią”, która rozpocznie się o godzinie 18:00. Po niej zostaną zaprezentowane oryginalne japońskie pamiątki.
W Muzeum Sportu i Turystyki będzie można obejrzeć oryginalne medale olimpijskie, historyczny sprzęt sportowy i turystyczny oraz oryginalne pochodnie olimpijskie z igrzysk zimowych.
Wystawa stała:
1. „Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach”,
2. „Z dziejów sportów zimowych. Zimowe igrzyska olimpijskie”,
3. „Środowisko przyrodnicze Karkonoszy”
Wystawa czasowa: Waldemar Grzelak „Obrazy malowane fotografią”

Komentarze (2)

Ekstra ! Brawo Bolesławiec ! Brawo reszta świata ! Wydaje mi się , że wszystkie Muzea tu wymienione na Noc Muzeów mają jakieś plakaty , ale tylko jedno dostąpiło zaszczytu reprezentowania wszystkich z własnym plakatem. Przypadek jakiś ?Czy co ?

0

do 23-ciej czy 24-tej to powinno być otwarte co dzień,w piwniczce winna być otwarta piwiarnia gdzie podyskutowało by się o zbiorach....rajcują, czy nie?....co to za noc do 24-tej,noc trwa do rana.....muzea i galerie winne być czynne od 16-tej do 24-tej normalnie, "zwiedzalność" zwiększy się kilkakrotnie....no i wspomniany barek,stołki,artystki itp.etc.........