Do wyliczenia wszystkich mierników Fundacja Schumana wykorzystała dane z GUS-u, PKW, BIP Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz z informacji udostępnianych przez same miasta.
Jak wypadła w tym rankingu Jelenia Góra?
Pod względem lokalnej gospodarki nasze miasto zajęło 29 miejsce. W edukacji - 44, infrastrukturze czwarte ( przed Jelenią Górą w tej kategorii są tylko Świnoujście, Sopot i Wrocław. Ostatnie miejsce zajmują Żory). Pod względem mobilności nasze miasto jest na 57 miejscu przed Wałbrzychem, ale za Zieloną Górą, Koszalinem czy Płockiem. W kulturze i rozrywce Jelenia Góra zajmuje w rankingu 16 miejsce, w otwartości 64, czyli jest na końcu stawki. Pod względem opieki i zdrowia Jelenia Góra jest na 40 miejscu.
Metropolie rządzą
- Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis” w niniejszym rankingu porównaliśmy 66 miast na prawach powiatu - informują autorzy projektu.
Należy podkreślić, że całościowe wyniki nie są dla polskich miast dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu trzydziestu punktów (na 100 możliwych) - podkreślają autorzy zestawienia.
Podobnie jak w poprzednich rankingach Europolis, w zestawieniu na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu.
Siła przyciągania młodych
Jak oceniają autorzy rankingu, jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości, gdzie zauważalna jest różnica między metropoliami i pozostałymi miastami. Ocena ta najogólniej zgadza się więc z trendami demograficznymi - to właśnie ośrodki wojewódzkie mają z polskich miast największą siłę przyciągania nowych mieszkańców.
Dlaczego te wyniki są ważne?
Miasta mogą dzięki rozwojowi gospodarczemu i prowadzeniu atrakcyjnej polityki socjalnej i kulturalnej, zwiększyć swoją atrakcyjność dla potencjalnych nowych mieszkańców i w ten sposób w przyszłości przyciągnąć do siebie osoby młode. To ważne w świetle postępującego starzenia się demograficznego Polski. To młodzi ludzie będą decydować o przyszłości miasta. Lepiej radzić sobie będą te ośrodki, które skutecznie przyciągają osoby młode osoby i mają dodatni przyrost naturalny. Demograficzne prognozy PAN sugerują, że do 2050 tylko dwa polskie miasta nie zredukują liczby swoich mieszkańców – będą to Warszawa i Rzeszów. Reszta miast będzie odczuwać skutki starzenia się społeczeństwa i powinna działać, by przyciągać młodych.
Na użytek raportu zdefiniowano osoby młode jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat.
Jelenia Góra wypadła średnio
Analizując wyniku rankingu, niepokoić powinno odległe (64) miejsce Jeleniej Góry w zakresie otwartości. Badano między innymi obecność cudzoziemców, wpływ młodych na lokalną politykę, liczbę młodych radnych.
Niskie notowanie (57 miejsce) pod względem mobilności potwierdzają, że należy zwiększyć starania o lepszą dostępność komunikacyjną miasta. Młodzi chcą być mobilni, przemieszczać się szybko i sprawnie i to nie samochodem. Odzwierciedla to rosnąca popularność systemów wypożyczeń rowerów miejskich. W Jeleniej Górze nie ma takiego systemu. Liderem w tej kategorii jest Rzeszów.
Wysokie miejsce (4) Jeleniej Góry w kategorii infrastruktura może być powodem do zadowolenia. Autorzy rankingu badali między innymi dostępność mieszkań, rozwój sieci internetowej, działania w zakresie ochrony środowiska. Zwycięzcą zestawienia w tej kategorii jest Świnoujście, przede wszystkim dzięki decyzji o objęciu całego miasta publicznie finansowaną siecią Wi-Fi.
Bogata oferta kulturalna to jeden z najważniejszych czynników przyciągających do miast turystów i nowych mieszkańców, w tym młodych. Ośrodki, które mają pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu swoich mieszkańców, a do tego są dogodnie skomunikowane i mają dobrą sytuacją gospodarczą, wyprzedzą te miasta, które nie dbają o ten aspekt swojego rozwoju. Pierwsza dwudziestka w kategorii kultura i rozrywka dla Jeleniej Góry to dobry prognostyk. Na pierwszym miejscu jest Kraków.
Wspierać młodych
- Fundacja Schumana, od wielu lat zaangażowana w ruch wolontariatu międzynarodowego, wspiera młodych ludzi z różnych krajów Europy w postawieniu pierwszych kroków w Polsce. Zależy nam, aby polskie miasta były przyjazne młodym Europejczykom, w tym zarówno Polakom jak i przedstawicielom innych krajów. A czy można określić, które europejskie miasta są przyjazne młodzieży?Takim miernikiem może być tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, który przyznaje Europejskie Forum Młodzieży na rok. Otrzymanie tego tytułu świadczy o strategicznym myśleniu samorządu o roli młodych ludzi w rozwoju miasta.Pierwszą taką stolicą w 2009 roku został Rotterdam, którego samorząd stosując zasadę „nic o nas bez nas” położył nacisk na działania z młodymi ludźmi a nie tylko dla nich. Obecnie tytuł ten należy do serbskiego Nowego Sadu, który wyróżnia się wysoką aktywnością młodych w organizacjach społecznych oraz różnorodnością kulturową i otwartością.Jeszcze żadne polskie miasto tego tytułu nie otrzymało, ale już kilka wzięło udział w konkursie, co może oznaczać, że młodzi są dla samorządów tych miast ważni. Katowice kandydowały w 2015 roku, a Gdynia i Poznań biorą udział w obecnie trwającym konkursie na Europejską Stolicę Młodzieży 2022, Poznań znalazł się w finałowej piątce.Czy polskie miasta mogą zostać, a może już są, europejskimi liderami przyjaznych rozwiązań dla młodych? Na pewno niektóre z nich robią duże kroki w tym kierunku. Niniejszy raport oraz dobre praktyki z miast, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, mogą być inspiracją do dalszego działania - wyjaśnia Iga Kamocka z Fundacji Schumana.
Komentarze (39)
Rankingi można robić na podstawie róznych kryteriów i te kryteria dowolnie oceniać w zależności kto je zleca i kto je wylicza.Jest jeden a może i dwa wyznaczniki szczególne których w cytowanym rankingu zabrakło.Pierwszy to szeroko rozumiana ekonomia ,zarobki i koszty życia.Drugi to perpektywy ,widoki na zmianę w przyszłości. Jeden i drugi dla JG wyląda miernie.Jelenia góra nie może zaoferować dobrze płatnych miejsc pracy a koszty życia spore.Widoków na najbliższą przyszłośc by coś sie zmieniło jak na razie nie widać. KPN moze budowowac kolejne tarsy widokowe tendencji to nie zmieni.Niestety żyjemy w "czerwonej kotlinie " i przysługują nam tylko wyroby czekoladopodobne.Przykładem ostatnio otwarty bulwar.
Najgorsze jest to, że są cymbały, które nie potrafią sklecić zdania po polsku, piszą "Jelenia góra", bredzą o czerwonej kotlinie i myślą, że pozjadały wszystkie rozumy. Otóż nie, cymbał zawsze pozostanie cymbałem.
Dużo gorsze są osoby (nie napiszę "cymbały", bo to niekulturalne), które zamiast przeczytać komentarz i dyskutować merytorycznie o faktach, wolą czepić się tego, że komuś się shift omsknął i napisał góra małą literą.
Ktoś cię prosił o zdanie?!
Najlepiej by było zapytać się ludzi,których dotyczy ten tekst-jak się im żyje w Jeleniej Górze? Zapewniam was,że wtedy Jelenia Góra znalazła by się na szarym końcu,jeżeli chodzi o możliwości rozwoju,zarobkowania co się wiąże też z kupnem mieszkania i w miarę normalnego życia to już od lat wyprzedzają jelenią górę miasta,typu Bolesławiec czy Zgorzelec.Prawda jest taka,że Jelenia Góra od lat się wyludnia,nie bez powodu.To miasto nie ma nic do zaoferowania młodym ludziom,dlatego młodzież stąd ucieka co widać "gołym okiem" bez robienia badań przez wielkich specjalistów z GUS-u.
Znam magistrow pracujacych w drexie za 2600 wyksztalcenie o niczym nie swiadczy w polsce bez znajomosci
A tak z ciekawości to po jakich są kierunkach?
To nie istotne za wyksztalcenie nalezy sie wyplata ktora starczy na rachunki itp zero oszczednosci
"To nie istotne za wyksztalcenie nalezy sie wyplata ktora starczy na rachunki itp zero oszczednosci"
Hahahahahah
To są ludzie po szkołach typu KPSW.
To i tak pięć poziomów wyżej od ciebie...
No ale bulwar to należało by poprawić, np odrapany murek k trafostacji co to jest .Należałoby też zmusić właścicieli tej ruiny do przykrycia jej lub ukaranie za taki stan.przemalowac barierki mostku na czarno , naprawić murek i wyczyścić schody naprzeciw bulwaru a wokół pomnika zrobić kwietnik bo nawet trawa nie jest tam zadbana.Tak samo po przeciwnej stronie bulwaru chaszcze i śmieci nawet wokół placu zabaw brud i śmieci. To nie przystoi władzom miasta i uzdrowiska.O estetykę terenu uzdrowiska powinny dbać jego władze które przecież mają tam siedzibę i widzą jak jest.Wszystko zależy od ludzi i tego czy mają porządek w głowie wtedy też jest porządek wokół nich.
Z bulwarem jak ze stadionem .Mamy dopiero I etap
Ranking pokazuje beznadzieją sytuację Jeleniej Góry. Nie wypadliśmy średnio, a dużo poniżej średniej. Młodzi nie chcą tutaj mieszkać, uciekają przy najbliższej okazji, szukają pracy w innych miastach i tam później wynajmują albo kupują mieszkania i mieszkają. Niedawno prezydent Jeleniej chwalił się że tutaj jest niskie bezrobocie. Co z tego skoro mieszkańcy pracują za marne pieniądze, które nie pozwalają wyjść chociaż raz w miesiącu do knajpy, a zakupy kończą się na najtańszych produktach. Mało tego , mieszkańcy są wiecznie okradani przez rosnące opłaty śmieci, wody, ścieków, parkingów, niedługo biletów. Tutaj nawet nie ma porządnych inwestycji , które mogłyby zatrzymać młodych. Brakuje rozrywki. Ale za to jest na każdym rogu market, który zabił przy okazji lokalny handel.
Trochę jak wiadomości w tvpis. Jest super, jest super, więc o co ci chodzi ?
Dokładnie tak jest:( Smutne, ale prawdziwe.
Moja córka i wszyscy jej znajomi (40 - 50 osób) nie mieszkają w Jeleniej Górze. Mają po 26 lat. Pokończyli studia. Są we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, czeskiej Pradze. Przypadek?
Dlaczego nie mogę dodać komentarza do artykułu "Kolejne delfinki na Dolnym Śląsku". Czyżby dlatego, że Jelenia Góra zrezygnowała z tego projektu? To a propos tego jak się żyje młodym w Jeleniej Górze.
Najdroższe to produkty żywnościowe w hipermarketach
Jak widać tradycja z PRL nie zmienna od półwiecza. Najlepszy biznes robią w Jeleniej Górze takie zniszczone szare komórki w tym zaduchu asfaltowo-plastikospalin w ciepełku i smrodzie.O zaśmieconym centrum to szkoda wspominać.A ile jest firm oczyszczających miasto?!
.
Nie tylko młodym żyje się tu średnio, tym starszym niestety też. Mam 40 na karku i ponad połowa moich jeleniogórskich znajomych ze szkoły podstawowej, średniej, czasów studenckich i tych pozaszkolnych już w Jeleniej nie mieszka. Wyjechali do innych miast w Polsce, albo za granicę. To że Jelenia Góra jest od dwóch dekad jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce nie jest przypadkiem.
Jako osoba mieszcząca się w przedziale wiekowym przyjętym w badaniu (dokładnie w środku) mogę powiedzieć, że jedyną - dosłownie jedyną - pozytywnie ocenianą rzeczą w tym mieście jest kultura. Co prawda mało jest rozrywek dla szerszej publiczności (bo miasto za mało próbuje coś w tym kierunku działać), ale dla węższego grona odbiorców - oferta JCK, Filharmonii czy teatru jest naprawdę atrakcyjna. Szczególnie w porównaniu z innymi miastami o podobnej wielkości, chociaż nawet przyrównując do Wrocławia nie ma się czego wstydzić.
Pozostałe aspekty życia leżą i już nawet nie kwiczą, bo albo umarły ze starcami, albo wyjechały jak większość młodych.
Jestem w wieku
Też mój przedział wiekowy. Nie narzekam, choć kokosów nie ma. W podstawówce na historii uczyli mnie, że niemcy w czasie Wojny Światowej starali się wymordować polską inteligencję. W znacznej mierze im się to udało. Dziś krajem rządzą potomkowie konfidentów i chłopów. To jest mniejszość. Większość to żydzi. Ci nasz kraj mają gdzieś. Tylko go eksploatują. Do tego dochodzi KK. Pasożyt, tym bardziej kwitnie im głupsze społeczeństwo. Miną setki lat zanim otrząśniemy się z trudnej historii i będzie nam się w większości żyło dobrze.
Żle.
Wszyscy niezadowoleni a centrolewica wciąż w Jeleniej wygrywa... To jest główny problem tego miasta.
Nakazy,zakazy zezwolenia pozwolenia,zaświadczenia,W przychylnym urzędzie skarbowym zapomniano postawić kasy do wpłat danin. Ale o klimatyzacji nie zapomniano.
Każdy jest kowalem swojego losu. Ucz się, gdy na to czas, pracuj gdy czegoś się nauczysz i będzie dobrze.
Jelenia Góra upadła i nie na kolana , a na paszczę . Leży tak i dogorywa. A w tym samym czasie inne miasta na Dolnym Śląsku czy w innych województwach się rozwijają. Mało tego, w tych innych miastach siedzi jeleniogórska młodzież i się uczy , a później tam zamieszka, zacznie pracować i płacić podatki. Ta średnia z artykułu to nie do Jeleniej Góry, to miasto jest na dole stawki. Ale mieszkańcy nadal wybierają tą samą maść polityczną i pozwalają kolejnym włodarzom na wyludnianie miasta i brak rozwoju. Wystarczy przejść się deptakiem. Mało ludzi, mało knajp, mało sklepów. Miasto leży i niedługo będzie zapomnianą mieściną gdzieś koło Karpacza.
A mi się żyje wspaniale. Uczyłem się w dzieciństwie, zdobyłem jakiś tam zawód któremu jestem wierny więc po latach bez szału ale w miarę przyzwoicie zarabiam i unikam frustracji niedouków, którzy realizują się powyżej . Wyedukowałem mądre dzieci z których jedno po studiach już wróciło i pracuje w prywatnej spółce jako inżynier zarabiając powyżej średniej. Mam najpiękniejsze krajobrazy w Polsce. Wszystkie zalety dużego miasta:Sieć sklepów, tereny rekreacyjne, Teatr (choć obecnie w kryzysie), Filharmonię,Termy, eventy na Placu Ratuszowym. I zalety małego miasta :brak korków, sporo przyrody wokół, kameralność. Co bym poprawił? Jakośc powietrza w zimie. I tyle... Bzdur o Bolesławcu i Zgorzelcu już mam dosyć. Najłatwiej swoje życiowe klęski zrzucić na innych. Prezydentów, uchodźców, polityków czy wykształciuchów... Pracujcie nad sobą. Przekonajcie wyborców i przejmijcie władzę NIEUDACZNICY.
Żydów i pedałów ok, ale uchodźców ??
to dlaczego nie podpiszesz tego swoim prawdziwym nazwiskiem? Czego sie boisz albo masz do ukrycia, skoro jesteś taki uczciwy?
Zgadzam się z komentarzem powyżej, ja osobiście po studiach zostałem we Wrocławiu ale po kilku latach wróciłem do Jeleniej i nie żałuję. Zarabiam mniej niż we Wrocławiu ale codzienne życie w Jeleniej jest o niebo lepsze, a jak chcę pojechać do opery we Wrocławiu to po prostu wsiadam w auto i jadę, i znam wielu ludzi w Zgorzelcu i Bolesławcu, którzy też twierdzą, że ich miasta się wyludniają...Jedyne co moim zdaniem brakuje w Jeleniej na CITO to polepszenie komunikacji,a już jakaś ekspresówka podłączona do obwodnicy Bolkowa to absolutny "MUST HAVE". A na koniec refleksja, życie jest zawsze kwestią jakichś wyborów, są ludzie, którzy w dużym mieście się świetnie czują i tam podbudowują swoje ego, a są tacy, którzy w takich miastach jak JG czują się świetnie i ja do takich należę :)
A ja się przeprowadziłem z Wrocławia do Jeleniej, bo uwielbiam tereny wokół. Wiosną, latem - każdego dnia jest możliwość jazdy na rowerze górskim po faktycznie górach, a nie wałach czy parkach. Można po pracy wyskoczyć na Śnieżkę czy inną górę na trekking, żyć tak bardziej z przygodami ;) W zimie na narty wieczorem i nie trzeba czekać na weekend... Dla mnie to ogromne zalety tego miejsca, ale są też oczywiście minusy. Ja pracuję zdalnie i pieniądz zarabiam inny niż na miejscu, a nie ma co się oszukiwać - jest tutaj cienko z pracą. Kiedy myślę o dziewczynie, rodzinie, no to już jest kicha, bo oni mają tutaj ciężko ze znalezieniem czegoś za dobre pieniądze, a znajduje się wyzyskiwanie, jakieś kombinowane umowy minimalna/premia i długo by tak wymieniać. Miasto odrapane i trochę zaniedbane, niemiło się na to patrzy, bo potencjał jest ogromny...
Czyli cieszysz się z pracy zdalnej poza Jelenią i z przyrody wokół nas. To, na co wpływ mają władze miejskie już Ci się nie podoba. Odrapane miasto, brak pracy, śmieciowe umowy i pracodawcy wyzyskiwacze, zabita mała przedsiębiorczość w mieście. No i tak ogólnie, to... się z Tobą zgadzam. Miasto jest pięknie położone, ale na to nie mamy wpływu, bo to zostało nam dane. Natomiast zarządzanie miastem jest fatalne i jechanie na opinii miasta turystycznego, bo blisko gór, absolutnie nie wystarczy.
Dokładnie. Gość jako 2 zalety Jeleniej Góry podał.. pracę poza Jelenią Górą (niezależna od jeleniogórskiego pracodawcy oraz otoczenie (niezależne od miasta, bo to nie Jelenia Góra je stworzyła, tylko ono stworzyło Jelenią Górę). Biorąc pod uwagę np. piękno okolic, to Jelenia Góra powinna być drugim Zakopanem, a nie drugim Czarnobylem. Miasto zmarnowało się kompletnie i nawet ładne widoki wokół tego nie zmienią.
Wystarczy popatrzeć na oświadczenie majątkowe Łużniaka. Ten gość, jak na swój wiek - a jest tuż przed emeryturą - i jak na to, jakie stanowiska zajmował, nie dorobił się prawie niczego. Łukaniuk, który jest od niego o połowę młodszy, ma 3 razy taki majątek. To świadczy o tym, jaki marny z Jureczka przedsiębiorca i gospodarz. Wystarczy spojrzeć w jego CV. Skończył szkołę rolniczą i miał się zajmować gospodarstwem, ale nie wyszło. Potem miał produkcję doniczek, też coś nie wyszło. Z braku lepszego zajęcia wziął się za politykę, mierzył wysoko, kręcił się Schetynie przy nogawce, ale jakoś szczególnie daleko nie doszedł. Gość, któremu w życiu nie wyszło. No i tyle w temacie. Jeśli miastem rządzi gość, któremu nie wyszło, to nie spodziewajcie się, że nagle miastu coś na dobre wyjdzie.
PO-PSL-SLD Nikodemy Dyzmy. Czerwona Kotlina i w niej czerwona zaraza.
Zacytuję klasyka YouTuba "no tak średnio bym powiedział".
Te kilka długich elaboratów chwalebnych dla Jeleniej Góry to na rozkaz napisane zostało? Widać że to ta sama osoba. Sorry, ale taka propaganda sukcesu nie przejdzie, ludzie widzą beznadzieję tego miasta. Studia? Wyuczone dzieci? Dobry zawód? Tak, są wyjątki, bo wszędzie są wyjątki, ale większość niestety ciągnie marnie. Ja też mam wyższe wykształcenie i pensję w okolicach 4 tysięcy i może nie mam problemu z wiązaniem końca z końcem, to jednak widzę problemy tych , którzy zarabiają 1700zł, czy 2500zł. Jeśli ten elaborat chwalebny ( pierwszy, drugi, trzeci - każdy pod innym nickiem ) opisuje prawdę to niestety wychodzi z ciebie kompletny egoista, nie rozumiejący problemów słabszych. Nie masz zielonego pojęcia o normalnym życiu. Zero empatii . Gardzę takimi zachowaniami.