To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jak wypadła Jelenia Góra w rankingu „najzdrowszych” miast w Polsce?

UM Jelenia Góra

W którym mieście żyje się najzdrowiej i jak to zmierzyć? Badano m.in. dostępność lekarzy, liczbę elektrycznych samochodów, długość buspasów czy politykę wobec smogu. Tak powstał ranking „Zielone miasta”. Jak wypadła w tym rankingu stolica Karkonoszy? Jak bardzo Jelenia Góra jest „zielona”?

”Ranking stworzyliśmy na bazie syntetycznego wskaźnika złożonego z pięciu subindeksów: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna, zdrowie publiczne.” – wyjaśniają autorzy zestawienia „Zielone miasta”, które zostało przygotowane przez Fundację im. Roberta Schumana oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Autorzy raportu, oceniając 66 miast na prawach powiatu, posiłkowali się informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletynów Informacji Publicznej i dodatkowo  mapami stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz danymi, które przekazały same samorządy. Bo właśnie tak szeroki zbiór stanowił podstawę do opracowania raportu.

Sprawdzano m.in.:

• liczbę lekarzy i łóżek szpitalnych,

• liczbę samochodów elektrycznych,

• działania antysmogowe,

• łączną długość buspasów,

• procent powierzchni zielonych.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Lublin, który zawdzięcza to głównie ochronie zdrowia, dostępności do lekarzy i liczbie łóżek przypadającej na tysiąc mieszkańców. Miasto zostało też pochwalone za elektromobilność, a eksperci docenili plany Lublina kwestii promowania aut elektrycznych. „Miasto planuje, że do 2025 r. będzie ich aż 3 tys., czyli około 15 razy więcej niż na koniec 2020 r.”.

Na drugiej pozycji uplasowały się Katowice, które sukces zawdzięczają wygranej w najmniej spodziewanej kategorii, czyli jakości powietrza. „Województwo śląskie regularnie znajduje się w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych regionów, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie.” – piszą autorzy opracowania i wyjaśniają: „Spośród miast posiadających stacje kontroli pyłu zawieszonego Katowice znalazły się w gronie pięciu o największej liczbie dobowych alertów smogowych. Jednak dzięki dobrym rezultatom w pozostałych miernikach, skoncentrowanych na aktywności samorządów – głównie w zakresie wydatków na poprawę jakości powietrza – miastu udało się zdobyć aż 82 punkty, o dwa więcej niż kolejna w tej kategorii Łódź”.

To miasto zostało docenione za wyniki w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza (2. miejsce), transportu publicznego (4.) i indywidualnego transportu elektrycznego (4.)

Pozostałe miejsca:

• Siedlce,

• Bydgoszcz,

• Rzeszów,

• Warszawa,

• Białystok,

• Wrocław,

• Poznań,

• Szczecin,

• Gdańsk,

• Bielsko-Biała,

• Kielce,

• Płock.

Jelenia Góra, której dzielnica posiada status uzdrowiska, znajduje się w połowie stawki, czyli zajmuje 32 miejsce na 66 sklasyfikowanych. Tuż przed Sopotem i Toruniem, ale za Lesznem, Grudziądzem czy Nowym Sączem. Znacznie gorzej wypadała za to Legnica – 47 miejsce, a tragicznie wręcz Wałbrzych – 60 pozycja. Stawkę, ze wskaźnikiem o połowę niższym niż Jelenia Góra, zamyka Świnoujście.

„W rankingu widoczna jest wyraźna zależność pomiędzy rozmiarem miasta a zakresem jego działań – im miasto większe, tym chętniej i skuteczniej angażuje się w rozwój działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Różnice występują również w zależności od statusu. Średnia dla miast powiatowych była o blisko 10 punktów niższa niż wojewódzkich, które oprócz efektów skali często korzystają na czynnikach zewnętrznych (strukturalnych, historycznych).” – analizują eksperci i dodają, że np. mieszkańcy mniejszych miast są bardziej  nastawieni na ochronę środowiska i to może być sygnałem, że lokalne władze powinny zwiększyć zaangażowanie w zielone inicjatywy.

Komentarze (14)

Ćpuństwo z lat 70 zbiera żniwo, alkoholizm bimbrowy a obecnie "małpki" i piwko Wojak oraz mamrotki.

Papierosy ,grubaśność nieleczona cukrzyca.

W Polsce jest prawie 1000 miast, a tu robi się ranking wśród 66 (diabelska liczba) i jelonka zajmuje w nim miejsce w połowie. Przyjmując ten tok rozumowania jest zawsze w połowie czyli w skali kraju zajmuje jakieś 500. miejsce. To wyjątkowa pozycja stolicy Karkonoszy, ośrodka turystycznego i sportów , dzierżąca cieplicki kurort, którego rozwój skutecznie blokuje i niszczy od wielu lat. Z czego cieszą się marne władze Jelonki pod wodzą Łużniaka nie wiadomo. Ale głupi cieszy się z byle czego!!!!

Od kiedy 66 jest liczbą diabelską? Taką liczbą jest 666 (co w przeniesieniu z hebrajskiego najprawdopodobniej oznacza NERO (czyli cesarz Neron). Inne diabelskie liczby to np. 616 czy 645. Ale 66? Pierwsze słyszę.

Jedraszewski zidiociał do reszty. Wawel imieniem Lecha. I szykowanie legowiska dla małego kulawego na Wawelu.

"Spoczywaj dziadu"

Gdyby nie tendencje samobójcze braci, bylibyśmy znacznie dalej i w innej formie także psychicznej... . Lech uległy dominującemu Jarkowi (sfrustrowanemu, że nikt go nie lubi - więc wszyscy muszą się go bać, nad nim dominująca stalinówka mamusia i ojciec spacyfikowany przez nią).

Efekt ostateczny, cała Polska w czarnej du.dzie

Czy ty możesz się nie udzielać w komentarzach???Przecieże ty nie wiesz o czym piszesz.Podaj swoje imię i nazwisko i pisz.P i e r d o l i s z cały czas to samo ,nie na temat.D u r e ń!!!

Mam misję do wykonania, a po moje dane, najpierw wniosek do prokuratury o szerzenie hejtu i nienawiści(są ścigane) zachęcam...

Diagnoza stanu osobowości Jarosława,postawiana powyżej jest trafna.Człowiek o takiej psychice nigdy nie powienin pełnić odpowiedzialnych funkcji w aparacie państwowym.Całe szczęście ,że nie jesteśmy mocarstwem atomowym i Jarek nie ma dostępu do "walizeczki" (w Rosji nazywanej "cziemodanczikiem") z kodem i odpowiednim przyciskiem.

Nie obawiasz się, że minister pozbawi cię emerytury resortowej?

Masz rację , ale to nic nie zmienia w rankingu miast i samozadowolenia ratusza.

Jelenia Góra jest pięknym miastem, ale też wymierającym. Brak inwestycji a co za tym idzie miejsc pracy powoduje, że miasto się wyludnia, na pewno młodzi po studiach coraz rzadziej wracają do tego miasta bo brak dla. Ich perspektyw. Przykre….
Nie wiem z czego to wynika, być może z niedofinansowania, ale takie miasto a obok Cieplice niby Zdrój powinny za priorytet obrać ekologię, ochronę środowiska i zrobić wszystko na rzecz czystego powietrza.

Jelenia Góra jest pięknym miastem, ale też wymierającym. Brak inwestycji a co za tym idzie miejsc pracy powoduje, że miasto się wyludnia, na pewno młodzi po studiach coraz rzadziej wracają do tego miasta bo brak dla. Ich perspektyw. Przykre….
Nie wiem z czego to wynika, być może z niedofinansowania, ale takie miasto a obok Cieplice niby Zdrój powinny za priorytet obrać ekologię, ochronę środowiska i zrobić wszystko na rzecz czystego powietrza.

"– Eksperci Polski i NATO są w kontakcie w sprawie cyberataków w Polsce. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zajmą się tą sprawa najwyższe organy Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wpisuje się w cały szereg rosyjskich działań. Co chwilę jedno z państw NATO podnosi, że dochodzi do ataków hakerskich na instytucje i polityków – przekazało źródło w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

W piątek RMF podało, że polski rząd powiadomił sojuszników z NATO o rosyjskim cyberataku na Polskę."

Wracają li tylko wówczas kiedy mają układy rodzinno-polityczne.

Co zrobi NATO? Taki jest system na całym świecie od 10 000 lat.
Że posiedli jakąś wiedzę to wina PISu ,jak się rozmawia "otwartym tekstem"to się ponosi skutki .

He he No świetne współczynniki do określenia czy miasto jest czyste i ekologiczne. Ti smiech ba,sali i wydawanie pieniędzy na bzdury które nic albo w niewielkiej części mają wpływ na to czy miasto jest ekologiczne czyste, przyjazne etc. A może zajmą się czystym powietrzem, wodą, i przedewszystkim żywnością która trujecie naród, która nie ma norm przydatności do spożycia i w tym względzie cieszycie się z nieświadomości ludzi i ich bezradności. Dwie fundacie wydały pieniądze na nic co może przyczynić się do poprawy życia.
A może zróbcie rankingu który prezydenta miasta,w Polsce jako pierwszy poparł badanie dzieci na glifisad czym je trujecie i dla czego wszyscy częściej chorujemy na raka a w szczególności dzieci o których tak troszczy się niby rząd. A może pan Damian Kałużyński z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu zamiast mówić brednie których słuchamy na stronie pana bustowskiego na przebadanie miga się jak tu nie dać
funduszy na przebadanie dzieci na glifisad . zamiast mówić brednie że to pan bustowski niejako miałby sfinansować te badania No kpiny sobie robią z was i waszych dzieci urząd który jest zobowiązany nie jako nawet prawnie żeby dbać o Społeczeństwo mówi że to obywatel ma wskazać jakie są zagrożenia No spiny to mówi człowiek wykształcony z tytułami szok Pokażcie niczym prezydent miasta Jeleniej Góry pan łużniak jak zadziałał w stosunku do dzieci Idźcie to tą drogą a nie badacie coś co nikomu do niczego nie jest potrzebne to jest śmieszne nie robicie to dla rządowych instytucji za pieniądze podatników a nie działacie na rzecz tego narodu na które przekazali się bezpowrotnie pieniądze na jakieś badania które nic nie wnoszą nic dokładnie nic nie wnoszą do polepszenia życia Polaków Pokażcie działania innych ludzi którzy starają się żeby coś zmienić żeby było nam lepiej się żyło zdrowi i przede wszystkim żeby nam dzieci nie chorowały tymczasem zajmujecie się tym co mało istotne i nie wnoszące praktycznie nic takiego do polepszenia życia Polaków