To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jabłka pod nadzorem policji i straży

Jabłka pod nadzorem policji i straży

Aż się wierzyć nie chce, ale nawet darmowe jabłka potrafią wzbudzić w ludziach takie emocje, że dochodzi do rękoczynów. Gdy w połowie listopada lubański Społeczny Komitet Obrony Biednych rozdawał jabłka, chętni ruszyli do szturmu po owoce tratując wszystko na swej drodze i siebie nawzajem także. Trzy osoby zostały poszkodowane, jednej złamano rękę. Wczoraj (środa) kolejna partia darmowych jabłek rozdawana była więc w asyście policji i straży miejskiej.

To był już 13 i 14 TIR owoców rozdanych przez lubański SKOB. Akcja prowadzona jest od połowy roku i średnio dwa razy w miesiącu do Lubania przyjeżdżają ciężarówki z 12 tonami jabłek spod Grójca. Łącznie jest to już więc 333 tony, średnio po 15 kg jabłek na każdego mieszkańca Lubania. Lesław Hardziej, szef SKOB-u, śmieje się, że to „danina od Putina”, bo darmowe jabłka, to efekt ograniczeń, jakie Rosja wprowadziła na import tego owocu.  Sadownikom część strat zrekompensowała Unia Europejska w ramach „nadzwyczjanych środków spierania producentów niektórych owoców i warzyw”. Jednocześnie zobowiązała ich też do darmowej dystrybucji.

- To dla nas spory wysiłek, bo wyładunek i rozdawanie jabłek organizujemy na zasadzie wolontariatu. Wszystko załatwiamy sami, a jest to jeszcze bardziej skomplikowane odkąd burmistrz Lubania pozbawił nas siedziby. Jednak takich kłopotów, jak przy poprzedniej dostawie zupełnie się nie spodziewałem. Zawsze było dużo chętnych, ale wtedy zjawiło się ich wyjątkowo wielu. Było nas tylko kilkoro, gdy tłum ruszył po jabłka, żadne apele nie poskutkowały, mogliśmy tylko uciekać, bo i nas by stratowali. Dlatego nie miałem wyjścia i poprosiłem policję i straż miejska o asystę przy rozdawaniu jabłek z kolejnych transportów. Chętnie się zgodzili i wczorajsza akcja przebiegała w pełnym porządku – opowiada Leszek Hardziej.  

Szef SKOB-u zapowiada, że do końca roku jeszcze jabłka  do Lubania przyjadą i będą rozdawane także w asyście mundurowych.

Fot: SKOB       

SKOB_jabłka (2) (1024x768).jpg
SKOB_jabłka (1) (1024x768).jpg

Komentarze (5)

Chytrzy Lubanianie :)

Klawego burmistrza macie.

jak by gówno było za darmo to by się pozabijali to jest właśnie cały POLAK.

Mysłakowice też horror za darmo to hura dają po 3 skrzynki pod kościołem, opieką to bierzemy a potem do śmietnika nie ważne że inni nie dostaną.

W Lubaniu podczas wydawania przez SKOB tira jabłek w dniu 16.11.2016r.było trochę bałaganu. O pomoc w dopilnowaniu porządku, SKOB poprosił służby porządkowe. W dniu 30.11.2016r. SKOB rozdał 2 Tiry jabłek, ludzie stali cierpliwie w długiej kolejce jak za PRLu i sobie trochę poplotkowali, rozdawano po skrzynce jabłek na rodzinę, starczyło dla wszystkich.