To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Józef Gołba wybudował schronisko na Wysokim Kamieniu

Józef Gołba wybudował schronisko na Wysokim Kamieniu

Po sześciu latach ciężkiej pracy Józef Gołba z dumą oprowadza po schronisku na Wysokim Kamieniu, które sam wybudował. Pierwsi goście podjęci zostaną prawdopodobnie w najbliższych dniach. - Znajomy chce robić tutaj chrzciny – mówi właściciel.

Wysoki Kamień ma 1058 metrów nad poziomem morza, znajduje się nad Szklarską Porębą. Położony jest pomiędzy Zakrętem Śmierci a kopalnią nad Jakuszycami. W sąsiedztwie nie ma wyższych gór, dzięki czemu z Wysokiego Kamienia roztaczają się wspaniałe widoki na wszystkie strony świata.

- Tam widać Bolesławiec, tam Gryfów, dalej Zgorzelec. Z tamtej strony jest Świeradów, a z tej Jelenia Góra – pokazuje Józef Gołba.

W Wysokim Kamieniu zakochał się przed laty, gdy przychodził tu z dziećmi na wycieczki. Gdy nadarzyła się okazja, by kupić (w 1996 roku) teren na szczycie góry, wykorzystał okazję. Sześć lat temu rozpoczął budowę schroniska. Wszystko robi sam. Materiały budowlane wwoził samochodem lub wnosił w plecaku.

Pracy zresztą nadal jest wiele - wykończenie i wyposażenie schroniska w pojedynkę to wciąż wielkie zadanie. Tym bardziej, że Józef Gołba zarabia na wszystko sam. Emeryturę nauczycielka ma niewielką, po nocach dorabia jako opiekun nocny w domu wczasów dziecięcych w Szklarskiej Porębie.

Bar na dole, spanie na górze

Schronisko prezentuje się okazale. Turyści nadal obsługiwani są w szopie, gdzie żona właściciela - pani Dorota, sprzedaje napoje, ale otwarcie baru w schronisku jest kwestią krótkiego czasu. Wystarczy zamontować drzwi wejściowe z prawdziwego zdarzenia, uprzątnąć główną salę z desek i innych przedmiotów, a także doczekać się ław i stołów, które zostały już zamówione. Budynek będzie ogrzewany przez piec kaflowy.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogórskich" nr 22/09

Komentarze (21)

Od kilku lat obserwowałem postępy w budowie schroniska - podczas wycieczek na Wysoki Kamień, jak i z centrum Szklarskiej Poręby, skąd obiekt jest dobrze widoczny. Sam pomysł i jego realizacja są godne najwyższego uznania. Mam nadzieję, że dobra kuchnia i atmosfera schroniska skutecznie ożywią ten mało uczęszczany szlak, który był dotąd niedoceniany przez turystów. Spacer na Wysoki Kamień pozostawia bowiem niezapomniane wrażenia.

..to schronisko jest strasznie..BRZYDKIE !!.Mezczyzni nie maja gustu..

..c.d..Co na to ZONA Pana Golby ??.

piipi napisał:
..to schronisko jest strasznie..BRZYDKIE !!.Mezczyzni nie maja gustu..

CEPRY GŁOSU NIECH NIE PODNOSZA W TEJ SPRAWIE PIEKNA SPRAWA PANIE GOŁBA JAKO MIESZKANKA SZKLARSKIEJ CZESTO TAM BYWAM I PODZIWIAM PANA WYTRWAŁÓSC

..Czy w "zamku" Pana Golby beda STRASZYC..mezczyzni-UPIORY ??.

..c.d..Tych mezczyzn-upiorow na pewno beda odwiedzac duchy..z pobliskiego WIECZORNEGO ZAMKU !!.

Rany boskie, skaranie z tą Piipi. Na drzwiach schroniska już na pewno wisi napis: Piipi - nie obsługujemy do odwołania.

w jelonce ją olali - to teraz tu wypisuje swoje dziecinne komentarze - proponuję nie zwracać uwagi - niech się dziecko powyg****a.

Na wieczornym zamku bedzie straszyc biała piipi :evil:

Zamek zabiorą, oskarżą o kradzież kamieni , jak nic!! Wszystkie kamienie mieli policzone, było rzecznych:
376 002 174 szt., brak stwierdzono w Parku Karkonoskim 246 027 szt. Strumykowych do stanu brak 34000,5 szt, potokowych obmytych brak 16237, cztery sztuki kamienia górskiego- szorstkiego żeś pan zabrał z Przełęczy Dukielskiej ,PRZEZ INTERPOL SZUKAJĄ !!!!, choć ślad prowadzi do Hawany , ale dojdą !!!Znam ich!! Szukali po całym świecie rowera skradzionego w Sobieszowie ,po 13 latach namierzyli go w Hondurasie na złomie.Lepiej uciekaj pan , bo pana Capną jak 2+2= 3,5, weź se pan jakieś jedzenie ze sobą , niech żona upitrasi ,droga daleka, cobyś pan nie zgłodniał. Jak będziesz pan szedł na Opole to trza uważać bo tam ogromniasty zwierz grasuje, gorzej bedzie jak Capną was obydwu naraz , to w jednej klatce potrafią zamknąć juchy ze zwierzem.! To najwyżej mu pan wytłumaczysz że to nieporozumienie , on zrozumie .

Podobne nazwisko na pierwszy rzut oka. Już myślałem że to Gle..... se buduje !! Utajnił tę bdowlę przed żoną ?, w górach ? przecież on z nizin!! to chyba nie on ?? Dobrze nie widzę 8-dioptri,i mogłem pomylić nazwiska, ale kurcze są podobne!!!!
Ale czego pan pali!!!! przecież to cholernie szkodliwe ?! , a może nie?, ale drogie cholerstwo nadwyraz!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: pipi: tam się na golaska tzw.Amorka biega po komnatach ale tylko z fujarką w rączce / Może być pikolo , albo saks-ofon ale tylko basowy!! . Ostatnio TAM widziany był na party w zamczysku niejeden premier obcego państwa , na Adaśka śmigali , jedynie z listkiem bobkowym na oku, jak piraty jedne ,ochydne!!!! nie idź tam bo ci co zrobią niedobrego ?!!!!! albo dobrego. ??? Nie daj Boże co by sie zakonniki dowiedziały to będzie Sodomja i Gomorja !!!Fuj co tam nocami się będzie wyrabiać!!!!!!

..do - [~Ślepiec..]..Ale FAJNIE..Juz jade zobaczyc GOLASKOW !.Tylko czy na tej OGROMNEJ gorze..nie bedzie im zimno ??.

..do - [~Slepiec..]..ZROZUMIALAM,dlaczego Pan Golba wybudowal tam..ten zamek !.Dziekuje..*piipi.

..do - [~Slepiec..]..A co na to SKRZATY..w Wieczorowym Zamku ??.

Brawo. Gratulacje dla Pana Józefa Gołpy.

Nie pierdzielil,wzial sie do pracy i wybudowal!!!Brac przyklad,szczegolnie tym tzw politykom lokalnym,co to zawsze im nie po drodze ze zdrowym rozsadkiem.Brawa dla tego pana!

Brawo Panie Józefie. Jest dobrze! Chrzanić malkontentów!

To wspaniała sprawa jest tam nawet zasięg internetu w tym schronisku od www.airmax.pl wifi śmiga wyśmienicie.

To wspaniała sprawa jest tam nawet zasięg internetu w tym schronisku od www.airmax.pl wifi śmiga wyśmienicie.