To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Iskrzy między miastem a strażakami z Wiejskiej

fot. FC OSP Wiejska

Jeleniogórscy urzędnicy miejscy z Wydziału Zarządzania Kryzysowego próbowali wczoraj (czwartek, 11 lutego) odebrać dwa auta bojowe (należące do miasta) strażakom z OSP Wiejska. Ochotnicy sprzeciwili się temu i pojazdy na razie pozostały w strażnicy. Między jeleniogórskim urzędem miasta a OSP Wiejska nabrzmiewają nieporozumienia, a problemów jest więcej.

Urząd miasta przekazał wczoraj komunikat, informujący, że 11 lutego, z uwagi na panujące warunki meteo, w tym szczególnie niskie temperatury i stan budynków OSP przy ul. Wiejskiej, wobec braku możliwości zabezpieczenia pojazdów przed skutkami mrozów i zagrożeniem zniszczenia mienia będącego własnością miasta (przekazanego w użytkowanie OSP Wiejska) została podjęta decyzja o zabezpieczeniu niektórych pojazdów w siedzibie PSP. To dotyczyć miało mercedesa Atego z wyposażeniem w pojeździe i agregatem pompowym na przyczepie oraz toyoty Hilux, z wyposażeniem. Auta miały trafić do PSP i tam być przechowywane we właściwych dla nich warunkach. Koszty parkowania wzięło na siebie miasto.
Cezary Wiklik, rzecznik prasowy urzędu, tłumaczy, że jedynym powodem działań miasta są ostatnie mrozy i troska urzędników o pojazdy należące do miasta. Auta stały w nieogrzewanym garażu z wodą w zbiornikach. Przy panujących mrozach groziło to bardzo poważnymi uszkodzeniami.
- Mimo starań, podejmowanych od dłuższego czasu przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM, by użytkownicy stworzyli właściwe warunki dla będących w ich dyspozycji pojazdów nie udało się do tego doprowadzić, stąd decyzja o zabezpieczeniu majątku w miejscu gwarantującym garażowanie bezpieczne dla sprzętu - wyjaśnia.
Wozów bojowych, póki co, zabrać się jednak nie udało. Ochotnicy z Wiejskiej nie wydali ich. Na miejscu była nawet policja, zdaniem strażaków wezwana przez urzędników. C. Wiklik prostuje, że patrol znalazł się tam przypadkowo.
- Wiem, że są to pojazdy formalnie urzędu miasta, ale tak naprawdę mieszkańców. I tym mieszkańcom, nie dzięki urzędnikom, ale dzięki strażakom ochotnikom służą. OSP Wiejska ma 250 wyjazdów ratowniczych w roku, to jeden z najwyższych wskaźników w skali kraju, dobrze oddający, jaką pełnimy role dla bezpieczeństwa w mieście i powiecie. A wozów bojowych nie mogliśmy oddać, bo powierzono je nam na podstawie umowy. Ta nie została wypowiedziana i dopóki tak się nie stanie, to my odpowiadamy za auta. Jeśli coś się z nimi stanie z naszej winy, to my zostaniemy obciążeni – wyjaśnia prezes OSP Wiejska Łukasz Szeszko. Jest przy tym przekonany, że próba odebrania samochodów nie ma nic wspólnego z mrozem, a jest wyrazem niechęci urzędu do strażaków z Wiejskiej naprzykrzających się magistratowi.
- W poprzednich latach też bywały siarczyste mrozy, a tegoroczne trwają już od pewnego czasu i nikt z urzędu nie widział potrzeby reakcji. Jakoś im też nie przeszkadza, że nasze, stowarzyszeniowe auta również są garażowane w takich warunkach i nic się nie działo. A dziać się nic nie mogło, bo przecież sami wiemy, że o sprzęt musimy dbać, żeby nie zawiódł, gdy jest najbardziej potrzebny. Podczas mrozów ogrzewamy garaże farelkami, kozami i robimy to skutecznie. Domyślam się o co naprawdę chodzi prezydentowi i urzędnikom. Nie podoba im się, że twardo domagamy się tego, co jednostce się należy, dopominamy się budowy nowej remizy, jesteśmy asertywni, Może chcieli nas w ten sposób ukarać, ale to nie nam robią na złość, lecz mieszkańcom, bo to bezpieczeństwo jeleniogórzan jest zagrożone – przekonuje Łukasz Szeszko.
Cezary Wiklik zapewnia, że przechowanie dwóch aut na okres najsilniejszych mrozów nie zagraża zabezpieczeniu p-poż miasta.
- Mamy przecież PSP i jeszcze dwie jednostki ochotnicze. Do tego OSP Wiejska nie zostaje pozbawiona możliwości działania, bo ma własne pojazdy bojowe. To w zupełności wystarczy – uspokaja.
Spór o dwa miejskie wozy nie jest jedyna płaszczyzną nieporozumień między urzędem a OSP. Miasto skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyłudzenia przez OSP wozu strażackiego od jednej z gmin.
- Strażacy z Wiejskiej kupili pojazd od gminy z lubelskiego, ale nie zapłacili za niego. Urząd gminy interweniował w jeleniogórskim magistracie, domagając się zapłaty i sugerując wyłudzenie. Taka sytuacja podważa nasze zaufanie do ochotników z Wiejskiej i zmusiła nas do powiadomienia prokuratury – słyszymy w magistracie.
- Pieniądze już trafiły na kontro sprzedawcy, a zwłoka wynikała z naszych negocjacji ze sprzedawcą, bo kupiony pojazd okazał się wadliwy – odpowiada prezes OSP Wiejska. – Bardzo cieszy mnie, że sprawę zbada prokuratura, a urzędowi miasta chciałbym odpowiedzieć, że nie są jego sprawą transakcje zawierane przez nasze stowarzyszenie; nie jest też windykatorem naszych zobowiązań.
Więcej o sporach między OSP Wiejska a miastem w najbliższym numerze Nowin Jeleniogórskich

 

Komentarze (11)

Tylko wóz? A reszta? Komornicy, Krajowy Rejestr Długów, niech miasto wyłoży kawę na ławę i opowie o całym bajzlu, który robi prezes

Iskrzy nie tylko między miastem a strażakami z wiejskiej .Iskrzy między miastem zarządzanym przez Łuzniaka a drobnymi przedsiebiorcami majacymi zal że nie mają zadyc ulg ze strony UM.Iskrzy miedzy miastem zarządzanym przez Łuzniaka a wiekszoscią mieszkańców majacych żal i uzasadnione pretensję za ostatnie drakońskie podwyzki opłat za odpady.Iskrzy między miastem zarządzanym rzez Łużniaka a kierowcami zmuszonymi do straty czasu i zuzycia dodatkowych ilosci paliwa w zwiazku z skandalicznie długi remontamii niewielkich fargnetów ulic Wojska Polskiego i Ogińskiego.

Z tego co widać prezydent swoim egoizmem, dąży do upadku miasta? Liczą się jego interesy pod stołem i jego koleżków? Całą resztę traktuje środkowym palcem? Ktoś zna prawdę o co tutaj tak naprawdę się rozchodzi? Widać że artykuł nieco mija się z prawdą....

Ta władza wypowiedziała wojnę prawdzie, miłości, mądrości, dobremu prawu i wolności

Z prawdą chcesz walczyć kłamstwa popaprańcu
Myślisz, że ją zwiedziesz w swym diabelskim tańcu
Prawda jest nieśmiertelna i nigdy nie skona
W końcu ciebie dogoni, dopadnie, pokona
I wieniec klęski ci na skronie włoży
I do grobu na wieczne potępienie złoży
Największa zakało polskiego plemienia
Gorsza jesteś niż korona wirus, dżuma i cholera
Pycha kroczy przed upadkiem
Hańba będzie twoim spadkiem
Dla tych co się dla ciebie poświęcili
Dla ciebie się skundlili i zeszmacili

Władza pis poczęła się i wyrosła na kłamstwie, na kłamstwie się utrzymuje i rozrasta jak pasożyt w żywym organizmie narodu niszcząc go

Już prawie 11 lat jak dochodzą do prawdy i dojść do niej nie mogą. Zamiast prawdy zalewają nas potokami kłamstwa i manipulacji. Chcą zdusić prawdę i założyć jej knebel na usta. Boją się prawdy jak diabeł wody święconej.
Zamiast prawdy zorganizowali nam 96 polityczno-religijnych sabatów kłamstwa i nienawiści w Warszawie profanując krzyż boski z udziałem duchownych kościoła katolickiego.
Biała róża stała się symbolem skrajnej głupoty i nienawiści taka to sztuczka szatana, którego pisi uznali za swojego pana.

"Kto jest z prawdy słucha głosu mego" - mówi Bóg
Kto jest z kłamstwa słucha głosu szatana i uznaje go za swojego pana

Przeżyliśmy potop szwedzki
Przeżyliśmy też radziecki
Ale czy przeżyjemy potop kłamstwa kaczego i cało wyjdziemy z niego?
Jeśli nie schronimy się do arki prawdy Noego?

Pierwszym najważniejszym wymiarem wielowymiarowego Boga w obszarach wartości jest prawda.
JP2 "Demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" i dyktaturę
Bez jakich wartości?
Głównie bez prawdy, miłości, mądrości, dobrego prawa i wolności w granicach tego prawa.

W dziejach świata walka dobra ze złem toczyła się i toczy na 5 ciu głównych frontach
Pierwszy front to walka prawdy z kłamstwem;
Drugi front to walka miłości z nienawiścią;
Trzeci front to walka mądrości z głupotą;
Czwarty front to walka dobrego prawa ze złym prawem;
Piąty front to walka wolności ze zniewoleniem.

Uważam, że najważniejszym frontem walki jest walka prawdy z kłamstwem zarówno w wymiarze globalnym jak i w tym lokalnym np. w USA lub w Polsce.

W USA kłamstwo Trumpa zostało pokonane ale jakie spustoszenie demokracji dokonało?

Trzeba apelować do Bidena aby ujawnił rozmowę braci przed tragicznym lądowaniem Tupolewa w Smoleńsku. Pomogło by to obnażyć cały mechanizm kłamstwa toczącego Polskę jak rak od 11 lat.

Jeszcze ludzkość nie zginęła póki my żyjemy
Co nam kłamstwa przemoc wzięła prawdą odbierzemy
Marsz, marsz człowieku do prawdy się zapisz
Tak ludzkości naszej długi swoje spłacisz

Wyrzucenie z raju poprzedziło uwierzenie w kłamstwo szatana "Owoce z tego drzewa są dobre"
Koszmar 2WŚ i holokaustu poprzedziło kłamstwo Hitlera i jego ideologów o "germańskiej rasie wyższej.
Głęboki podział w Polsce dokonał się na podstawie kłamstwa o lepszym i gorszym sorcie. Ustala się sorty "Kto jest lepszy a kto gorszy" Jak w faszyzmie ustala się kto jest "rasą panów"

Polska przypomina coraz bardzie piekło i tak wygląda jakby w Niej władzę przejęła armia demonów,
Których nikt nie przekona co jest białe a co czarne
Co jest piękne, co poczwarne
Co jest dobre a co złe
Co jest prawe i sprawiedliwe a co nie
Co jest prawdą a co kłamstwem
Co uprzejme a co ****stwem
Co jest mądre a co g****e
Wszystkich Świętych mają w doopie

Zrywają i konsumują owoce z filozoficznego drzewa zakazanego. Z drzewa dowolnego definiowania dobrego i złego.

W przeciwieństwie do Trumpa Biden jest człowiekiem prawdy co jest bardzo nie na rękę aktualnej władzy w Polsce bazującej na fałszu i kłamstwie.

Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli z kłamstwa kaczora i jego niewoli

Zaprawdę powiadam wam jeśli nie obnażycie kłamstwa smoleńskiego nie pokonacie władzy Kłamczyńskiego

Już od rana masz sra.zkę. Czego się obżarłeś?
Nb.:artykuł jest o wozach strażackich,psycholu!

To mój pacjent. Często defekuje bez kontroli...

tyPOwy elektorat PO .Wyznawca lewckich religi.Ten osobnik wyjatkowo POdatny na POd progową stymulację mózgu.On widocznie już go nie ma, a to co wypisije to efekt uboczny.

Zajmij się jaowaj zdrowie bo będziesz miał dużo swoich towarzyszy jak się rozleci najdurniejszy rząd świata.

Dzieki; "monsieur" i "Lek. med. spec. psychiatra" dobrze powiedziane; "Już od rana masz sra.zkę. Czego się obżarłeś?
Nb.:artykuł jest o wozach strażackich,psycholu" "To mój pacjent. Często defekuje bez kontroli…"

Na innym z miejskich portali już zablokowano możliwość komentowania, dużo na jaw wyszło spraw, jak to się mówi "pobocznych, mających pewne znaczenie w ogóle sytuacji"....

PO-PSL-SLD-KGB-TVN AMBER GOLD-- literki inne tak dla nie poznaki i zmyłki, ale to ta sama klika, oni nie cofną się przed niczym. Teraz idą na beszczelną wydrę, NA RYMPAŁ. Ale to WY--WY--WY- ich wybieracie wiąc mata co chceta.