To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Inwestor miał uwagi

Inwestor miał uwagi

Kilkanaście uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Jana Pawła II, Podwala i Obrońców Pokoju złożył PKS Tour i inwestor, który zamierza budować tam galerię handlową. Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem inwestycji idą pełną parą.

Galeria o powierzchni ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych ma powstać na terenie dworca PKS-u. Inwestor i właściciel terenu wnosili do projektu planu, między innymi, o to, by zwiększyć do 40 procent udział zabudowy o wysokości do 20 metrów. Chodziło o to, by powiększyć parking wielopoziomowy. Prezydent miasta jednak tej uwagi nie uwzględnił, bo przedstawiona koncepcja zabudowy była już uzgodniona z konserwatorem zabytków, a dopuszczenie do zmian tych proporcji wymagałoby ponownych uzgodnień. Z podobnie uzasadnioną odmową spotkała się uwaga dotycząca kwestii zróżnicowania wysokości budynku.

Inwestor chciał również, by plan dopuścił zwiększenie powierzchni elewacji zajmowanych przez reklamy z zakładanych 5 do nie więcej niż 10 procent powierzchni wszystkich elewacji. Ta uwaga również nie została uwzględniona, bo zdaniem władz miasta mogłoby to doprowadzić do nadmiernego zagęszczenia reklam, gdyby umieścić je na jednej elewacji.

W kolejnej uwadze inwestor chciał, by zmieniono wskaźnik miejsc postojowych. Jedno miejsce miałoby przypadać na 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. I na te propozycję nie przystał prezydent miasta uznając, że zmniejszenie tego wskaźnika (w projekcie planu jedno miejsce przypada na 100 metrów kwadratowych pow. użytkowej) spowodowałoby zbyt małą liczba miejsc postojowych, a w efekcie obciążyć by mogło komunikacyjnie sąsiednie tereny.
Grażyna Musiał, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury urzędu miasta mówi, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi inwestorowi rozpoczęcie budowy galerii będzie uchwalony w tym roku.

Według wcześniejszych zapowiedzi inwestora, budowa ma potrwać około dwóch lat. Podróżni korzystający z usług PKS-u nie ucierpią na budowie galerii w miejscu dotychczasowego dworca. Dół galerii od strony Jana Pawła II będzie nowoczesnym dworcem z częściowo zadaszonymi peronami. PKS zamierza przenieść swoją bazę na obrzeża miasta, za stację benzynową Lotos, przy drodze wylotowej na Zgorzelec.

CZYTAJ TEŻ: Wstępne "tak" dla galerii zamiast dworca

Komentarze (5)

polikwidujmy wszystko kino,teatr,kościoły ,szpitale i szkoły a postawmy same galerie handlowe....masakra żałosne to jest 1-ego na 10-ciu stać na wizytę w takiej galerii a te rosną jak grzyby po deszczu...a można zainwestować w tak wiele innych rzeczy dla naszego miasta...

Anna, chyba masz dzisiaj słabszy dzień... po pierwsze nie ma żadnej porządnej galerii w Jeleniej Górze, po drugie ja i wielu innych ma już dosyć jeżdżenia na zakupy do Legnicy, Lubina czy Wrocławia, a po trzecie, jak możesz pisać że można w coś innego zainwestować, jak to prywatny inwestor wykłada kasę na inwestycję, ja uważam, że Jelenia Góra cierpi na całkowty brak inwestycji i popieram każdą, ale to każda inwestycję w naszym cudownym mieście :)

Przy okazji centrum handlowego miasto otrzyma (od prywatnego inwestora - tak Aniu !) przyzwoity dworzec autobusowy.

1 na 10 to prawie 10tysięcy mieszkańców Aniu :-) Nie bój się - giełdy Ci nikt nie zlikwiduje :-)

Już jedna galeria jest do kupienia bo stoi pusta teraz kolejna będzie. Ludzią normalne warunki pracy dajcie a nie inwestujecie w głupoty.... Ludzie największą inwestycją firmy !!