To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Informacje dla jeleniogórzan o nowych zasadach gospodarki odpadami (2)

Jeleniogórzanom selekcjonowanie odpadów ułatwi 150 tzw. „gniazd zbiorczych”, rozmieszczonych na terenie całego miasta.

Od niedawna obowiązują nowe zasady zagospodarowywania i odbioru odpadów komunalnych. Teraz odpowiadają za to gminy. To dla mieszkańców spora nowość, potrzeba więc kilku miesięcy zanim przyzwyczaimy się wszyscy do zmian.

Aby ułatwić jeleniogórzanom przystosowanie się do nowych regulacji Urząd Miasta Jelenia Góra, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przygotował cykl publikacji przybliżających nowe zasady. Kolejne informatory ukazywać się będą co dwa tygodnie, aż do końca sierpnia.

 

Masz pytanie o odpady?

Jeleniogórzanie zadają dziesiątki pytań, związanych ze zmianami w gospodarce odpadami. Co czeka mieszkańców, jak mają sobie poradzić z ewentualnymi problemami, odpowiada Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry Hubert Papaj.

 

- W informacjach o nowym systemie gospodarki odpadami wielokrotnie pojawia się termin PSZOK. Co to takiego?

- PSZOK-i, to Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Zostaną zorganizowane przez miasto Jelenia Góra w dwóch dogodnych dla mieszkańców lokalizacjach. Są to punkty, do których mieszkańcy nieodpłatnie będą mogli odwozić odpady przez cały rok. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać odpady zbierane w sposób selektywny takie jak: odpady z metalu, papieru, tworzyw sztucznych, szkła, odpady biodegradowlane, ale przede wszystkim odpady nietypowe, których z różnych względów nie da się selekcjonować u źródła, czyli w pojemnikach w miejscu zamieszkania. Chodzi m.in. o przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony, gruz budowlany (do 100 kg na mieszkańca na rok), meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czy odpady tekstylne. W Jeleniej Górze już powstały 2 takie punkty. Jeden obsługiwany przez MPGK znajduje się przy ul. Wolności 161/163 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-15; drugi – przy ul Krakowskiej - obsługuje Simeko. Tu także odpady można dostarczać od poniedziałku do piątku, ale w godz. 8–15.

 

- Przy naszym domu nie mamy własnego podwórka, ani żadnego innego, przynależnego terenu, na którym moglibyśmy postawić pojemniki na odpady. Co w tej sytuacji?

- W przypadku, gdy właściciel budynku nie posiada terenu na ustawienie pojemników na odpady komunalne, może porozumieć się z właścicielami sąsiednich nieruchomości i wyznaczyć, jeden wspólny punkt gromadzenia odpadów. Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe, właściciel nieruchomości może w Urzędzie Miasta wydzierżawić teren pod pojemniki. Możliwe jest również zajęcie chodnika, pasa zieleni lub pobocza w celu ustawienia oznakowanych boksów śmietnikowych do selektywnej zbiórki odpadów - dzienna stawka opłat za zajęcie 1 m2 powierzchni pasa drogowego to 0,01 zł.

 

- Aktualnie w nieruchomości, która jest moja własnością nikt nie mieszka. Czy w takiej sytuacji muszę składać jakieś dokumenty w Urzędzie Miasta?

W przypadku, gdy nieruchomość nie jest zamieszkiwana i nie powstają na niej odpady komunalne, właściciel nieruchomości powinien złożyć deklarację tzw. „zerową” lub oświadczenie o nie zamieszkiwaniu nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że w terminie 14 dni od dnia zamieszkania nieruchomości właściciel jest zobowiązany złożyć do Urzędu Miasta pierwszą deklarację lub korektę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Migracja ludzi w dzisiejszych czasach jest rzeczą normalną. Zmieniając miejsce zamieszkania płacimy za media takie jak prąd czy woda, pamiętajmy także o opłacie za śmieci.

 

- Chciałbym prowadzić selektywną zbiórkę odpadów, ale zniechęcają mnie informacje o obowiązku mycia plastikowych pojemników i słoików. Przecież to drastycznie zwiększy moje rachunki za wodę….

- W Jeleniej Górze nie ma obowiązku mycia odpadów (m.in. pojemników różnego rodzaju). Przed wrzuceniem ich do kontenerów czy worków na selektywną zbiórkę wystarczy wybrać z nich resztki zawartości. Oczywiście gminy powinny pozyskiwać surowce o jak najlepszej jakości, jednak bez nadmiernych obciążeń dla kieszeni mieszkańców oraz środowiska. Zwiększone zużycie wody związane z myciem pojemników na pewno nie wpłynie pozytywnie na środowisko. Przy wykorzystaniu dotychczasowych technologii nie ma uzasadnienia wprowadzania obowiązku dokładnego mycia odpadów.

 

- Co mam zrobić ze skoszoną trawą lub zebranymi liśćmi?

Trawa i liście to tzw. odpady zielone, które są biodegradowalne i należy umieszczać je w brązowych workach lub pojemnikach. Można je także kompostować we własnym zakresie i wykorzystywać potem w ogrodzie. Odpady biodegradowalne odbierane będą raz w tygodniu z nieruchomości, można je również oddawać nieodpłatnie do gniazd zbiorczych lub do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W specyfikacji przetargowej na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta Jeleniej Góry został zawarty także zapis o przeprowadzeniu jesiennej zbiórki liści.

 

Kiedy poznamy firmę, która będzie odbierać odpady komunalne?

Pierwszy przetarg został unieważniony, otwarcie ofert drugiego postępowania odbędzie się 25 lipca i mamy nadzieję, że wtedy poznamy firmę, która przez kolejne 1,5 roku będzie odbierać odpady komunalne od mieszkańców Jeleniej Góry. Obecnie odpady odbierają firmy, które do tej pory świadczyły takie usługi.

 

- Pojawiają się informacje o występujących w innych miastach problemach z odbiorami odpadów. Jak Jelenia Góra radzi sobie z tym zadaniem?

- Wiele miast ma różnego rodzaju kłopoty z wprowadzaniem nowego sytemu, od braku pojemników i odbioru odpadów, poprzez zmiany harmonogramów i operatorów odbierających śmieci. Duży problem z odbieraniem śmieci mają takie miasta jak Radom, Wrocław, Kraków, Szczecin czy Łódź. W naszym mieście nie mamy większych problemów i firmy odbierają odpady, jednak w przypadku zaobserwowanych opóźnień w odbiorze prosimy o bezpośrednie informowanie firm odbierających odpady lub interwencję w Urzędzie Miasta pod nr tel. 75 75 49 896.

 

- Dziękuję za odpowiedzi na te pytania.

Jeleniogórzanie mają ich zapewne więcej, ale na każde łatwo uzyskać odpowiedź. Informacjami dotyczących nowego systemu gospodarowania odpadami w naszym mieście służą pracownicy Punktu Informacyjnego, w budynku Urzędu Miasta przy ul. Sudeckiej 29, pokój nr 31 (parter)

Informacje są udzielane: Poniedziałek – czwartek w godzinach 7:30 – 15:00; piątek:  7:30 - 14:30

Wszelkich informacji również można zasięgnąć telefonując pod numer 75 75-49-896 lub pisząc na adres poczty elektronicznej: wgok@jeleniagora.pl

 

Warsztaty edukacyjne dla mieszkańców

Każdy z mieszkańców Jeleniej Góry, który chce sprawnie poradzić sobie z czekającymi go zmianami może to sobie ułatwić, uczestnicząc w specjalnych warsztatach poświęconych tej tematyce. Podczas spotkań, które organizowane będą w różnych terminach i w różnych częściach miasta (harmonogram poniżej) specjaliści omówią: sytuację związaną z gospodarowaniem odpadami w kraju, województwie, regionie i mieście; nowe prawo odpadowe i związane z nim obowiązki gmin, właścicieli nieruchomości, zasady naliczania opłat, możliwości korzystania z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK); zasady selektywnej zbiórki i postępowanie z różnymi grupami odpadów na terenie gminy.

Tym prezentacjom towarzyszyć będą praktyczne zajęcia, ułatwiające uczestnikom sprawne i łatwe selekcjonowanie odpadów: „posegreguj górę śmieci” oraz „jak ograniczać ilość odpadów”. Przewidziana jest też dyskusja, a eksperci będą się starali rozwiać wszystkie wątpliwości uczestników.

Zabobrze - Osiedlowy Dom Kultury ul. K. Trzcińskiego 12

1.08.2013 r. (godz. 17.00)

22.08.2013 r. (godz. 17.00)

Cieplice - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 ul. Gimnazjalna 2

25.07.2013 r. (godz. 17.00)

29.08.2013 r. (godz. 17.00)

Sobieszów - Wyższa Szkoła Menadżerska ul. Cieplicka 180

17.07.2013 r. (godz. 17.00)

14.08.2013 r. (godz. 17.00)

Śródmieście - Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. 1 Maja 60 58-500 Jelenia Góra

18.07.2013 r. (godz. 17.00)

8.08.2013 r. (godz. 17.00)

 

Informacja o koncie

Miasto Jelenia Góra wprowadziło nowe konto bankowe dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym. W związku z tym, miesięczne opłaty za usuwanie śmieci właściciele nieruchomości (lub w ich imieniu zarządcy) winni uiszczać bez wezwania na rachunek nr:

89 1160 2202 0000 0002 4013 2984
Opłat należy dokonywać miesięcznie w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który następuje rozliczenie. Termin wniesienia pierwszej opłaty upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Wpłaty można dokonać przelewem lub w kasach Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

 

Firmy uzyskają informacje w urzędzie

W przypadku firm i innych podmiotów władających nieruchomościami niezamieszkałymi, w których także powstają odpady sytuacja nie jest jednoznaczna. Nie wszystkie odpady, które powstają w wyniku działania firmy uznawane są za komunalne, a więc nie wszystkie podlegają ustawie śmieciowej. Właściciele firm, aby upewnić się, jakie zasady obowiązują w ich przypadku, powinni skonsultować się z pracownikami Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi, gdzie ich sytuacja zostanie indywidualnie przeanalizowana. Tu także uzyskają pomoc przy wypełnianiu deklaracji, obliczeniu pojemności pojemników oraz stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Właściciele takich nieruchomości co do pojemności kontenerów mogą konsultować się także z firmami aktualnie odbierającymi od nich odpady.

 

***

Publikacja Urzędu Miasta Jelenia Góra, dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.