To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Informacje dla jeleniogórzan o nowych zasadach gospodarki odpadami (1)

Jeleniogórzanom selekcjonowanie odpadów ułatwi 150 tzw. „gniazd zbiorczych”, rozmieszczonych na terenie całego miasta.

Od poniedziałku za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych odpowiadają gminy. Tak zdecydował Sejm przyjmując ustawy: o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz o odpadach. Zapewne za kilka miesięcy przyzwyczaimy się wszyscy do nowych zasad gospodarowania odpadami, na razie jednak oznacza to spore zmiany.
Aby jak najbardziej ułatwić jeleniogórzanom przystosowanie się do nowych regulacji Urząd Miasta Jelenia Góra, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu  przygotował cykl publikacji przybliżających nowe zasady. Zaczynamy tym informatorem; kolejne co dwa tygodnie, aż do końca sierpnia.

Masz pytanie o odpady?

Jeleniogórzanie zadają dziesiątki pytań, związanych ze zmianami w gospodarce odpadami. Co czeka mieszkańców, jak mają sobie poradzić z ewentualnymi problemami, odpowiada Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry Hubert Papaj.
- Po co te wszystkie zmiany? Stary system przecież się sprawdzał.  
- Zmiana zasady gospodarki odpadami komunalnymi, to cywilizacyjna konieczność, która ma nas uchronić od zasypania górą śmieci. To także dostosowywanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi do wymogów Unii Europejskiej. Zmiany mają na celu zwiększenie poziomów recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie oraz zmniejszenie masy odpadów kierowanych na składowiska.
- I jak będzie wyglądała taka  zorganizowana selektywna zbiórka  u jeleniogórzanina w domku jednorodzinnym?
- W domkach jednorodzinnych, przy wyborze selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, na terenie nieruchomości będzie znajdować się pojemnik na odpady zmieszane (takie, których nie da się przyporządkować do poszczególnych surowców). Do tego pojemnika mieszkańcy będą wrzucać np. zabrudzony papier, odpady higieniczne, butelki po olejach, mięso, kości, popiół. Te odpady, które da się ponownie wykorzystać (a więc zbierane selektywnie), jak szkło, tworzywa sztuczne, papier i odpady biodegradowlane mieszkańcy domków jednorodzinnych umieszczą w kolorowych workach, które dostaną do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
- A jak to będzie funkcjonować  w zabudowie wielorodzinnej?
W przypadku budynków wielorodzinnych, jak wspólnoty czy spółdzielnie, przy wyborze selektywnej zbiórki odpadów  mieszkańcy zostaną wyposażeni w pojemniki na odpady zmieszane. Dodatkowo na terenach gęstej zabudowy zostanie ustawionych 150 gniazd zbiorczych wyposażonych w duże pojemniki na: szkło, tworzywa sztuczne, papier i odpady biodegradowlane.
- Co zawarte jest w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
W stawce zawarty jest odbiór wszystkich rodzajów odpadów, zebranych  w pojemniku na odpady „zmieszane”, a także zbieranych selektywnie: papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady biodegradowalne. Miasto przejmuje również obowiązek wyposażenia nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w pojemniki służące do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Firma wyłoniona  w przetargu będzie organizować zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon.  Na opłatę za gospodarowanie odpadami składają się koszty: odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, wyposażenia nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w pojemniki na zmieszane odpady komunalne oraz wyposażenia 150 gniazd w pojemniki do selektywnej zbiórki.
- Jak często z nieruchomości odbierane będą śmieci?
Częstotliwość odbierania została określona w Regulaminie utrzymania czystości i porządku .... Zmieszane odpady oraz ulegające biodegradacji odbierane  będą raz w tygodniu, natomiast szkło, papier, tworzywa sztuczne odbierane będą raz na dwa tygodnie. Ponadto planuje się dwa razy do roku przeprowadzenie akcji zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon. Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych dostępny będzie na następujących stronach: www.um.jeleniagora.pl i www.isieko.jeleniagora.pl, oraz na stronie internetowej firmy odbierającej odpady komunalne.
- Zapewne nie wszystkich mieszkańców uda się nakłonić do złożenia deklaracji.  Kto zapłaci za wywóz śmieci od tych którzy nie złożyli deklaracji?
- Jeśli ktoś nie złożył deklaracji i nie płaci za swoje śmieci to pośrednio płaci za niego jego sąsiad, znajomy czyli my wszyscy z naszych podatków. Wszystkim powinno nam zależeć na tym aby miasto było czyste, dlatego ponownie apeluję do tych którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, aby się z tym pospieszyli.  
- Ale także z domów, których mieszkańcy nie złożyli deklaracji śmieci będą zabierane?
- Oczywiście. Zagospodarowanie wszystkich odpadów, to od tego miesiąca obowiązek miasta. Wszyscy musimy się uczyć nowych zasad, dlatego pragnę zapewnić,  że w pierwszym okresie będziemy traktować ewentualne błędy ze zrozumieniem, po ludzku. Nie trzeba się bać, że za wrzucenie przysłowiowego jednego papierka nie tam gdzie trzeba od razu będą wyciągane konsekwencje.
- Czy tych wszystkich założeń nie pokrzyżuje unieważniony przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.  System od 1 lipca będzie funkcjonował normalnie?
- Naszym priorytetem jest zadbanie o mieszkańców  aby nie odczuli problemów wynikających z wejścia w życie nowych zasad. Firmy które do tej pory odbierały odpady od mieszkańców, będą to robiły nadal. Już się rozpoczęły inne działania wynikające z ustawy, m. in. rozpoczynamy akcje informacyjną, w naszym
mieście funkcjonują już „gniazda” (miejsca z pojemnikami do zbierania odpadów selektywnie zbieranych), mieszkańcy domów jednorodzinnych są już wyposażani w worki do zbiórki odpadów. Natomiast po stronie mieszkańców leży obowiązek złożenia deklaracji oraz wnoszenia opłaty, tj. 18 lub 28 zł/osobę,
w zależności, czy zobowiązali się do segregowania odpadów, czy też nie.
- Dziękuję za odpowiedź na te najważniejsze pytania.

 

Jeleniogórzanie, którzy mają ich więcej, mogą uzyskać odpowiedzi na swoje pytania w:

Punkcie Informacyjnym, który mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Sudeckiej 29, pokój nr 31 (parter) i udziela informacji dotyczących nowego systemu gospodarowania odpadami w naszym mieście oraz  pomaga w wypełnieniu deklaracji odpadowych.
Informacje są udzielane: Poniedziałek – czwartek w godzinach 7:30 – 15:00; piątek:  7:30 - 14:30

Wszelkich informacji również można zasięgnąć telefonując pod numer 75 75-49-896 lub pisząc na adres poczty elektronicznej: wgok@jeleniagora.pl

 

Harmonogram warsztatów – odpady komunalne

Każdy z mieszkańców Jeleniej Góry, który chce sprawnie poradzić sobie z czekającymi go zmianami może to sobie ułatwić, uczestnicząc w specjalnych warsztatach poświęconych tej tematyce. Podczas spotkań, które organizowane będą w różnych terminach i w różnych częściach miasta (harmonogram poniżej) specjaliści omówią: sytuację związaną z gospodarowaniem odpadami w kraju, województwie, regionie i mieście; nowe prawo odpadowe i związane z nim obowiązki gmin, właścicieli nieruchomości, zasady naliczania opłat, możliwości korzystania z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK); zasady selektywnej zbiórki i postępowanie z różnymi grupami odpadów na terenie gminy.  
Tym prezentacjom towarzyszyć będą praktyczne zajęcia, ułatwiające uczestnikom sprawne i łatwe selekcjonowanie odpadów:  „posegreguj górę śmieci” oraz „jak ograniczać ilość odpadów”. Przewidziana jest też dyskusja, a eksperci będą się starali rozwiać wszystkie wątpliwości uczestników.
Zabobrze - Osiedlowy Dom Kultury ul. K. Trzcińskiego 12
11.07.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
1.08.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
22.08.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
Cieplice - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 ul. Gimnazjalna 2
25.07.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
29.08.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
Sobieszów - Wyższa Szkoła Menadżerska 58- 570 Jelenia Góra (Sobieszów), ul. Cieplicka 180
17.07.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
14.08.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
Śródmieście - Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. 1 maja  60 58-500 Jelenia Góra
4.07.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
18.07.2013 r. (godz. 17.00-20.00)
8.08.2013 r. (godz. 17.00-20.00)

 

Informacja o koncie

Miasto Jelenia Góra wprowadziło nowe konto bankowe dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym.
W związku z tym, miesięczne opłaty za usuwanie śmieci właściciele nieruchomości (lub w ich imieniu zarządcy) winni uiszczać bez wezwania na rachunek
nr 89 1160 2202 0000 0002 4013 2984
Opłat należy dokonywać miesięcznie w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który następuje rozliczenie.
Termin wniesienia pierwszej opłaty upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Wpłaty można dokonać przelewem lub w kasach Urzędu Miasta Jeleniej Góry.
Jeszcze można składać deklaracje… (raster)
Większość jeleniogórzan złożyła już deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To obowiązek każdego właściciela nieruchomości, który informuje w niej o wyborze sposobu gromadzenia odpadów  (selektywny bądź nie), ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, wylicza miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zapominalscy nadal mogą dopełnić tego obowiązku, składając deklaracje w Urzędzie Miasta Jelenia Góra: Sudecka 29, Plac Ratuszowy 58, Ptasia 6a Centrum Obsługi Klienta, lub przesyłką pocztową na adres: ul. Sudecka 29, 58-500 Jelenia Góra.  
W ten sam sposób należy poinformować miasto w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty. Nową deklaracje trzeba złożyć w ciągu 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.

 

Publikacja Urzędu Miasta Jelenia Góra, dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu