Zbiór opowiadań "Miedza" Andrzeja Muszyńskiego był punktem wyjścia do rozmowy o ludowości, wsi, zmianach jakie na niej zachodzą - od architektury po zachowania i obyczaje. Andrzej Muszyński, reportażysta, pisarz, podróżnik z równym zapałem opowiadał o swoich wyprawach do dzikich zakątków Kambodży, Maroka, krajów Ameryki Południowej co o poznawaniu polskich wsi w różnych regionach kraju. - Prowincja wszędzie jest podobna. Podobnie ludzie stoją oparci o swoje płoty, podobnie niespiesznie rozmawiają, nawet patrzą podobnie - mówił. Sam wychowany na wsi na pograniczu Małopolski i Śląska, autor "Miedzy" z ubolewaniem obserwuje zmiany na gorsze. Ludzie się zamykają na siebie, przestają być wspólnotą, wstydzą się swojej wiejskości - oceniał. Globalizacja, pogoń za wydumanymi miejskimi modami, wspierane telewizją, internetem robią swoje. Źródła swojej pasji do pisania Andrzej Muszyński odnajduje w swoim dzieciństwie, w świecie, gdzie był czas i chęć do opowiadania sobie wzajemnie rozmaitych historii. Dyskusję moderował Wojciech Wojciechowski.
"Sutari" - to hasło drugiej cześci wieczoru. Taką właśnie nazwę (po litewsku znaczy to współbrzmienie) ma zespół folkowy, który wyszedł na sobieszowską scenę. Trzy uzdolnione wokalistki, wirtuozki instrumentów smyczkowych, performerki, pokazały, że ludowo nie znaczy nudno, przewidywalnie. Znakomite aranżacje rozmaitych wygrzebanych w różnych zakątkach Polski ludowych kompozycji, z użyciem niekonwencjonalnych instrumentów (miska z wodą, mikser, deska do krojenia, tarka), okraszone dowcipami muzycznymi i wdziękiem występujących młodych kobiet, złożyły się na występ, o którym prędko się nie zapomni. Nie dziwi, że "Sutari" mają na koncie tak wiele nagród, dziwi, że w sali widowiskowej Muflona w czasie występu grupy były wolne miejsca...
W sobotę, 14 czerwca, od godz. 13.00 do 18.00, Gala Finałowa Festiwalu. Godzinę po jej uroczystym otwarciu (o 14.00) projekcja unikatowego filmu „Wesele Księżackie” z 1937 roku. Przedwojenny film w reżyserii Tadeusza Jankowskiego pochodzi ze zbiorów Archiwum Naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W programie Gali ponadto występy zespołów folklorystycznych: Jeleniogórzanie, Jubilat, TS Magdalena oraz słowackiego z Makova, wręczenie nagród laureatom konkursów: „Miała baba koguta” i „Folk design”, polskoczeskie warsztaty artystyczne: druciane plecionki, szklana mozaika, malowanie drewnianych kogucików, zdobienie pierniczków oraz kiermasz rękodzieła. Na kiermaszu rękodzieła pojawią się wystawcy i artyści nie tylko z naszego regionu, ale także z Krakowa i Czech. Zakupić będzie można biżuterię artystyczną, rzeźbione świece, wyroby z filcu, jedwabiu, ziołowe syropy, naturalne miody, ręcznie malowane bluzki, metalową biżuterię z recyklingu, ceramikę, ręcznie wykonane misie, lalki, torby, obrusy.
Na zakończenie zagra czeski zespół folkowo-bluegrassowy Spare Parts (banjo, gitara basowa, mandolina, gitara rezofoniczna dobro).
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...