To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

I Festiwal Obrzędów – Przodkowie

I Festiwal Obrzędów – Przodkowie

Od 23 do 27 października tego roku w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w w Jeleniej Górze – Sobieszowie trwać będzie I Festiwal Obrzędów – Przodkowie. Jego tematem są obrzędy związane z zachowaniem pamięci o przodkach, pożegnaniem i śmiercią, ze szczególnym uwzględnieniem kultury dawnych Kresów i wschodnich terenów Polski (w obecnych i przedwojennych granicach), która napłynęła do naszego regionu wraz z przesiedleńcami po II Wojnie Światowej oraz poniemieckiej kultury na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny. Na niektóre z imprez obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Na finałowe wydarzenie performatywne „Wypełnić pustkę” - obrzędową ucztę, przygotowaną przez Monikę Kucię oraz zespół Ewy Grochowskiej „Z Lasu”, który zagra podczas spotkania - wstęp tylko z wejściówkami, które odbierać można w MDK „Muflon” tylko do 12 października!

Organizatorzy festiwalu zaplanowali szereg wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: konkurs literacki na epitafium, warsztaty genealogiczne, warsztaty edukacyjne, spotkania, projekcje filmowe i wydarzenie performatywne. Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Muflon” – ul. Cieplicka 172 Jelenia Góra.
Więcej informacji na temat imprez udziela sekretariat MDK „Muflon” tel. 75 755 37 70. 

PROGRAM FESTIWALU

23.10.2018 (wtorek), godz. 8.30 i 11.00 – WARSZTATY GENEALOGICZNE „Podróż w krainę przodków” (dla szkół podstawowych 6-8 klasa i gimnazjalnych – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy)
Dwugodzinne warsztaty połączone z krótkim wykładem skierowane są dla dzieci ze starszych szkół podstawowych (6-8 klasa) i gimnazjalnych. Poprowadzi je Wojciech Szczerepa – historyk, archiwista, specjalista od kwarend genealogicznych, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
24.10.2018 (środa), godz. 17.00 – UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU – otwarcie wystawy fotograficznej „Nasi przodkowie” połączone z rozstrzygnięciem konkursu literackiego na epitafium i wręczeniem nagród
Równolegle, w zaaranżowanym odpowiednio mini studio fotograficznym, każdy chętny będzie mógł zrobić pamiątkowe rodzinne zdjęcie w ramach akcji „Rodzinny portet”, a następnie odebrać je wydrukowane w MDK „Muflon”. Rodzinne zdjęcia zaprezentowane zostaną również podczas wystawy pofestiwalowej.
25.10.2018 (czwartek), godz. 8.30 i 11.00 – PRZODKOWIE. WARSZTATY W OBSZARZE EDUKACJI KULTUROWEJ (dla dzieci i młodzieży w wieku 8-12 lat i 13-18 lat – tylko grupy zorganizowane, obowiązują zapisy)
Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży (w dwóch grupach wiekowych, podzielonych rozwojowo ze względu zawartość merytoryczną zajęć na dwie grupy wiekowe: 8-12 lat, 13-18 lat) będą przestrzenią do wspólnej podróży poprzez temat związany z utratą i żałobą w nawiązaniu do zasobów kultury tradycyjnej, w której temat śmierci i łączności ze zmarłymi przodkami przez wiele wieków był obecny na pierwszym planie wielu praktyk kulturowych. Prowadzący: Paweł Grochocki.
26.10.2018 (piątek), godz. 19.00 – KONCERT PIEŚNI PRZEJŚCIA w wykonaniu duetu Grochocki_Odorowicz (miejsce: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie)
Obsada: Paweł Grochocki – głos, Paweł Odorowicz – altówka, Joanna Chmielecka – głos
Pieśni przejścia to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych, ze zdecydowaną dominacją lubelskich pieśni żałobnych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Grochocki – zdystansowany badacz i archiwizator polskich pieśni, rejestrator życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie niczym grecki narrator przeprowadza widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Odorowicz, by – chwilowo puste – miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem… Dopełnieniem całości obrazu jest delikatny, a zarazem przenikający do szpiku kości, krystaliczny głos Chmieleckiej, która potrafi jednym dźwiękiem wydobyć wszystkie głęboko ukryte wspomnienia radosne, smutne, najbliższe…
27.10.2018 (sobota), godz. 17.00 – FINAŁOWE WYDARZENIE PERFORMATYWNE: „Wypełnić pustkę”; obrzędową ucztę przygotuje Monika Kucia, zagra zespół Ewy Grochowskiej „Z Lasu” (wstęp tylko z wejściówką – do odbioru w MDK „Muflon” do 12.10.2018)
FINAŁOWE WYDARZENIE PERFORMATYWNE: „Wypełnić pustkę” o przodkach i materii pamięci, labirynt doświadczalny oraz obrzędową ucztę przygotuje Monika Kucia.
Scenografia, obiekty: Dominika Kulczyńska.
Chleb, zakwas, opowieść: CHLEBODAWCA Arek Andrzejewski
Współpraca: Lidia Zawistowska
Szklane obiekty i zastawa: Huta Szkła Kryształowego „Julia”
Zaśpiewa zespół „Z lasu” w składzie Jagna Knittel, Ewa Grochowska, Maniucha Bikont, Anna Jakowska, Julita Charytoniuk, Karolina Podrucka, Olga Kozieł, Joanna Gancarczyk. W czasie wydarzenia odbędzie się pokaz filmu „Swarycewycze” Jagny Knittel. Chcemy też zaprosić do rozmowy o tradycjach zadusznych i wspomnień naszych przodków i bliskich zmarłych.
Sięgając do ludowej tradycji obrzędowej wspólnie zastanowimy się co dziś dajemy zmarłym na ostatnią drogę i co zostawiamy żyjącym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym dziś jest śmierć, jakie znaczenie ma uczta pożegnalna, co zostało nam z tradycji, jaka jest teraźniejszość, miejsce śmierci i pożegnania w kulturze. Porozmawiamy o naszej relacji z przodkami i bliskimi po śmierci. Wysłuchamy opowieści o rytualnych płaczach w kulturze ludowej – czym są? Czy pieśnią, czy rozmową ze zmarłym, na ile są teatralne, kiedy mają miejsce, o czym kobiety w nich mówią, na ile ich melodyka jest zastrzeżona do kontaktu z zaświatami.
Obrzędowa uczta, która będzie stanowiła centrum wydarzenia, ma zwrócić uwagę na to, że w ogromnym stopniu to pokarm opowiada o ziemi, z której człowiek przyszedł. Istotą wydarzenia jest również ukazanie związków i połączeń pomiędzy obrzędami, naturą, kulturą, historią i tradycją.
Opiekę merytoryczną nad całością sprawować będzie Monika Kucia – promotorka regionalnych i szlachetnych smaków, projektantka kulinarnych wydarzeń i międzynarodowych wizyt studyjnych. Członek Rady Programowej Festiwalu Nowe Epifanie i Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Autorka scenariuszy i performerka niekonwencjonalnych wydarzeń kulinarnych, które inaugurują wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie. 

Festiwal Obrzędów Przodkowie 2018.jpg

Komentarze (1)

Ciekawie brzmi, tylko terminy g****e.