To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Historie jeleniogórskie sprzed 500 i 70 lat

Historie jeleniogórskie sprzed 500 i 70 lat

Dla tych, którzy pamiętają Jelenią Górę w pierwszych latach po 1945 roku. I dla tych, którzy tropią ślady przeszłości. Dla regionalistów zafascynowanych historią Jeleniej Góry, dla turystów i zwyczajnych mieszkańców... w najbliższy weekend dzięki wykładom, wycieczkom i muzyce przeniesiemy się w przeszłość. Odpust w kaplicy świętej Anny, liczącej 500 lat, pomoże poczuć bagaż wieków i zawiłą przeszłość tego skrawka Ziemi.

Impreza „70. Rocznica Migracji Ludności Polskiej na Ziemie Zachodnie” rozpocznie się już w najbliższy piątek, 24 lipca, o godzinie 18 w Galerii BWA w Jeleniej Górze, wykładem Henryka Dumina, dotyczącym powojennych migracji Polaków na Ziemie Zachodnie.

W kolejne dwa dni: sobotę i niedzielę 25 lipca i 26 lipca organizatorzy wędrówek w przeszłość zapraszają na Skwer Lwowski. W miejscu tak symbolicznym od godziny 11 do 18 występować będą zespoły muzyczne wykonujące repertuar przywieziony na Kresy Zachodnie z rozmaitych zakątków przedwojennej Rzeczpospolitej. Dla licznych osób będzie to zapewne okazja, by wspomnieniami cofnąć się w świat utraconego dzieciństwa. Dla osób młodych – okazja do zapoznania się z dawną kulturą.

Wspomnienia sprzed 70 lat w sobotę, 25 lipca, nałożą się na historię odległą w czasie – sprzed 500 lat - kiedy to w mieście postawiono kaplicę świętej Anny. Przytulona do współczesnej Bramy Wojanowskiej, wtopiona w pejzaż miasta, kaplica świętować będzie swój jubileusz uroczystą Mszą odpustową w samo południe, w sobotę 25 lipca. Ale warto odwiedzić kaplicę wcześniej – o godzinie 10 – kiedy to będzie można usłyszeć jej historię od przewodnika oprowadzającego zainteresowanych po wnętrzu kaplicy. Jubileuszowe świętowanie zakończy w ten dzień (o godzinie 20) wykład księdza dra Mariusza Majewskiego.

Imprezę przygotowała Agencja Koncertowo-Wydawnicza SOLO przy współudziale Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego oraz Miasta Jelenia Góra.